Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Začíná Týden duševního zdraví

  13:51aktualizováno  13:51
Jihlava - Psychiatrické léčebny v celé republice v září otevírají své brány, aby pomohly integraci svých klientů do společnosti a zároveň umožnily lidem z venku "nahlédnout pod svou pokličku". V naprosté většině se tak děje pořádáním kulturních a společenských programů. V jihlavské léčebně nese akce opět název Sejdeme se na Kopečku, v Havlíčkově Brodě pomohlo zdejší léčebně sociální centrum Fokus.

Jihlava
Vše zahájí pondělní průvod, který se pokusí z náměstí přivést do léčebny obyvatele města. Od sedmnácti hodin pak divadelní sál začne návštěvníkům nabízet jeden program za druhým. Pro zájemce budou připraveny divadelní a hudební pořady.

Za tři roky se na Kopečku sešlo množství hudebníků ze všech žánrů. Hráli zde skupina Jablkoň, Jiří Schmitzer, Vašek Koubek nebo Natálie Velšmídová. Divadelníky zastupovaly Buchty a loutky, Studio Dům nebo Radek Holub a Bára Hrzánová.

Sejdeme se
na Kopečku 2001

pondělí 17.9.
15.00 Divadlo Kvelb a Studio DFM (na náměstí)
17.00 a 20.00  Divadlo Járy Cimrmana - Dobytí severního pólu
úterý 18.9.
17.00 Pražce
19.30 Štěpán Rak
středa 19.9.
17.00 Vernisáž grafik - Standa Gerstner
19.30 Dejvické divadlo - Můj život se psy
čtvrtek 20.9.
19.30 Jan Hrubý a Ruda Hálek
pátek 21.9.
15.00 Bohnická divadelní společnost - Komedie svatojánská
17.00 Paleček a Janík
19.30 Jiří Stivín
sobota 22.9.
14.00 Víťa Marčík - Sněhurka a sedm trpaslíků
17.00 Karel Plíhal
19.30 Víťa Marčík - Robinson
neděle 23.9.
14.00 Vašek Strasser - Duhové bubliny
17.00 Draga banda aneb Matěj a Predrag
19.30 Divadlo v Řeznické  - Pokuspes čili Potvor

Pořady se konají v Divadle na Kopečku, není-li uvedeno jinak.

Součástí týdne byly i besedy a přednášky, které vedli odborní pracovníci léčebny.
V letošním programu se objeví Divadlo Járy Cimrmana, Dejvické divadlo, jehož šéf Miroslav Krobot režíroval letos v Jihlavě nebo Divadlo v Řeznické. Plenérové a loutkové divadlo pak bude mít zástupce ve Víťovi Marčíkovi nebo divadlu Kvelb. Na pořádání úvodního průvodu se podílí i divadelní studio De Facto Mimo z Jihlavy.

Hudební sféru reprezentují letos v léčebně Jiří Stivín, Štěpán Rak nebo Karel Plíhal. Z jihlavské hudební scény se představí Matěj Kolář a Predrag Duronič v sestavě Matěj a Predrag - Draga banda. Kromě hudby a divadla nabídne festival také výtvarné umění. Ve středu se uskuteční slavnostní vernisáž obrazů herce Horáckého divadla Stanislava Gerstnera.

V souvislosti s vystoupením populárních "Cimrmanů" se v Muzeu Vysočiny měla uskutečnit i výstava věnovaná českému géniovi. Z časových důvodů byla nakonec výstava odvolána.V programu tedy zbyla "jen" dvě vlastní představení hry Dobytí severního pólu. "Na odpolední představení je v předprodeji ještě dost vstupenek," říká Milan Kolář, jeden z organizátorů celé akce.

Důkazem schopností pacientů léčeben bude jistě páteční představení Bohnické divadelní společnosti. Soubor, který je díky televizním záznamům znám širší veřejnosti, zahraje Komedii svatojánskou, vlastní zpracování textu Williama Shakespeara. Společnost se anglickému dramatikovi věnuje programově, před lety nastudovala třeba hru Romeo a Julie.

Jednotlivé festivalové dny nabídnou dvě až tři hudební či divadelní představení, výjimkou bude čtvrtek, kdy se uskuteční jen večerní koncert, na kterém vystoupí houslista Honza Hrubý a Rudolf Hálek.

Havlíčkův Brod
V Havlíčkově Brodě, kde se sociálním centrem Fokusu připravila program zdejší psychiatrická léčebna, přiblížili některé problémy duševně nemocných spoluobčanů už minulý týden. "Uspořádali jsme den otevřených dveří pro veřejnost, během něhož jsme představili naše pacienty v pracovních terapiích, do středy potrvá prodejní výstava prací našich klientů v prostorách staré radnice, další program hostí kino a tečku za letošním Týdnem pro duševní zdraví udělá u nás v psychiatrické léčebně závěrečný táborák v areálu léčebny o posledním zářijovém čtvrtku," uvedl hlavní sestra Jaroslava Knížková.

Sociální centrum Fokusu pořádá rovněž prodejní výstavu prací klientů, která bude k shlédnutí až do nejbližší neděle pro změnu v Havlíčkově domě. "Ve středu pořádáme v perknovské hospodě U Palánů setkání klientů a přátel Fokusu ve stylu country, v sobotu hry a soutěže pro děti Z pohádky do pohádky, v sobotu večer pak v klubu Vagon rockový koncert," prozradila program organizovaný havlíčkobrodským Fokusem jeho manažerka Jana Lukášová.

Pelhřimovský Fokus odstartoval svůj program v rámci Týdne pro duševní zdraví zahájením desetidenní prodejní výstavy prací klientů v prostorách radnice na Masarykově náměstí. Ve středu se v sociálním centru a v chráněných dílnách na Humpolecké ulici uskuteční den otevřených dveří, pak bude cyklus akcí pokračovat přednáškou o Křemešníku v městské knihovně, dětským Pohádkovým lesem v Sadech a představeními divadla Hralous. Program vyvrcholí o posledním zářijovém víkendu.

"Také my v pelhřimovském Fokusu jsme program rozložili do dvou týdnů a letos jsme jako spolupořadatele našli spolek Lesklé koule z Dobré Vody u Pacova. Právě tam v budově obecní školy se v pátek 28. září uskuteční vernisáž výstavy maleb na skle Terezy Říčanové, koncert Sváti Karáska a místního hudebního tělesa Tom a vejce. O den později pořádáme v pelhřimovském baru Sklep koncert Václava Koubka," uvedla vedoucí pelhřimovského Fokusu Anna Šimonová.

Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Najdete na iDNES.cz