Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Začíná Týden duševního zdraví

  13:51aktualizováno  13:51
Jihlava - Psychiatrické léčebny v celé republice v září otevírají své brány, aby pomohly integraci svých klientů do společnosti a zároveň umožnily lidem z venku "nahlédnout pod svou pokličku". V naprosté většině se tak děje pořádáním kulturních a společenských programů. V jihlavské léčebně nese akce opět název Sejdeme se na Kopečku, v Havlíčkově Brodě pomohlo zdejší léčebně sociální centrum Fokus.

Jihlava
Vše zahájí pondělní průvod, který se pokusí z náměstí přivést do léčebny obyvatele města. Od sedmnácti hodin pak divadelní sál začne návštěvníkům nabízet jeden program za druhým. Pro zájemce budou připraveny divadelní a hudební pořady.

Za tři roky se na Kopečku sešlo množství hudebníků ze všech žánrů. Hráli zde skupina Jablkoň, Jiří Schmitzer, Vašek Koubek nebo Natálie Velšmídová. Divadelníky zastupovaly Buchty a loutky, Studio Dům nebo Radek Holub a Bára Hrzánová.

Sejdeme se
na Kopečku 2001

pondělí 17.9.
15.00 Divadlo Kvelb a Studio DFM (na náměstí)
17.00 a 20.00  Divadlo Járy Cimrmana - Dobytí severního pólu
úterý 18.9.
17.00 Pražce
19.30 Štěpán Rak
středa 19.9.
17.00 Vernisáž grafik - Standa Gerstner
19.30 Dejvické divadlo - Můj život se psy
čtvrtek 20.9.
19.30 Jan Hrubý a Ruda Hálek
pátek 21.9.
15.00 Bohnická divadelní společnost - Komedie svatojánská
17.00 Paleček a Janík
19.30 Jiří Stivín
sobota 22.9.
14.00 Víťa Marčík - Sněhurka a sedm trpaslíků
17.00 Karel Plíhal
19.30 Víťa Marčík - Robinson
neděle 23.9.
14.00 Vašek Strasser - Duhové bubliny
17.00 Draga banda aneb Matěj a Predrag
19.30 Divadlo v Řeznické  - Pokuspes čili Potvor

Pořady se konají v Divadle na Kopečku, není-li uvedeno jinak.

Součástí týdne byly i besedy a přednášky, které vedli odborní pracovníci léčebny.
V letošním programu se objeví Divadlo Járy Cimrmana, Dejvické divadlo, jehož šéf Miroslav Krobot režíroval letos v Jihlavě nebo Divadlo v Řeznické. Plenérové a loutkové divadlo pak bude mít zástupce ve Víťovi Marčíkovi nebo divadlu Kvelb. Na pořádání úvodního průvodu se podílí i divadelní studio De Facto Mimo z Jihlavy.

Hudební sféru reprezentují letos v léčebně Jiří Stivín, Štěpán Rak nebo Karel Plíhal. Z jihlavské hudební scény se představí Matěj Kolář a Predrag Duronič v sestavě Matěj a Predrag - Draga banda. Kromě hudby a divadla nabídne festival také výtvarné umění. Ve středu se uskuteční slavnostní vernisáž obrazů herce Horáckého divadla Stanislava Gerstnera.

V souvislosti s vystoupením populárních "Cimrmanů" se v Muzeu Vysočiny měla uskutečnit i výstava věnovaná českému géniovi. Z časových důvodů byla nakonec výstava odvolána.V programu tedy zbyla "jen" dvě vlastní představení hry Dobytí severního pólu. "Na odpolední představení je v předprodeji ještě dost vstupenek," říká Milan Kolář, jeden z organizátorů celé akce.

Důkazem schopností pacientů léčeben bude jistě páteční představení Bohnické divadelní společnosti. Soubor, který je díky televizním záznamům znám širší veřejnosti, zahraje Komedii svatojánskou, vlastní zpracování textu Williama Shakespeara. Společnost se anglickému dramatikovi věnuje programově, před lety nastudovala třeba hru Romeo a Julie.

Jednotlivé festivalové dny nabídnou dvě až tři hudební či divadelní představení, výjimkou bude čtvrtek, kdy se uskuteční jen večerní koncert, na kterém vystoupí houslista Honza Hrubý a Rudolf Hálek.

Havlíčkův Brod
V Havlíčkově Brodě, kde se sociálním centrem Fokusu připravila program zdejší psychiatrická léčebna, přiblížili některé problémy duševně nemocných spoluobčanů už minulý týden. "Uspořádali jsme den otevřených dveří pro veřejnost, během něhož jsme představili naše pacienty v pracovních terapiích, do středy potrvá prodejní výstava prací našich klientů v prostorách staré radnice, další program hostí kino a tečku za letošním Týdnem pro duševní zdraví udělá u nás v psychiatrické léčebně závěrečný táborák v areálu léčebny o posledním zářijovém čtvrtku," uvedl hlavní sestra Jaroslava Knížková.

Sociální centrum Fokusu pořádá rovněž prodejní výstavu prací klientů, která bude k shlédnutí až do nejbližší neděle pro změnu v Havlíčkově domě. "Ve středu pořádáme v perknovské hospodě U Palánů setkání klientů a přátel Fokusu ve stylu country, v sobotu hry a soutěže pro děti Z pohádky do pohádky, v sobotu večer pak v klubu Vagon rockový koncert," prozradila program organizovaný havlíčkobrodským Fokusem jeho manažerka Jana Lukášová.

Pelhřimovský Fokus odstartoval svůj program v rámci Týdne pro duševní zdraví zahájením desetidenní prodejní výstavy prací klientů v prostorách radnice na Masarykově náměstí. Ve středu se v sociálním centru a v chráněných dílnách na Humpolecké ulici uskuteční den otevřených dveří, pak bude cyklus akcí pokračovat přednáškou o Křemešníku v městské knihovně, dětským Pohádkovým lesem v Sadech a představeními divadla Hralous. Program vyvrcholí o posledním zářijovém víkendu.

"Také my v pelhřimovském Fokusu jsme program rozložili do dvou týdnů a letos jsme jako spolupořadatele našli spolek Lesklé koule z Dobré Vody u Pacova. Právě tam v budově obecní školy se v pátek 28. září uskuteční vernisáž výstavy maleb na skle Terezy Říčanové, koncert Sváti Karáska a místního hudebního tělesa Tom a vejce. O den později pořádáme v pelhřimovském baru Sklep koncert Václava Koubka," uvedla vedoucí pelhřimovského Fokusu Anna Šimonová.

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Najdete na iDNES.cz