Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Začíná Svět knihy, letos bez velkých jmen

  9:15aktualizováno  9:15
Švýcarská kultura, rozčleněná do čtyř jazykových oblastí, dominuje letošnímu ročníku veletrhu Svět knihy, který dnes začíná v Průmyslovém paláci na pražském Výstavišti. Vedle spíše méně známých švýcarských literátů Svět knihy nabídne také poměrně bohatou přehlídku tuzemských autorů a jejich nových děl. Veletrhu se účastní přes šest set padesát vystavovatelů ze sedmadvaceti zemí. Po dnešním takzvaném kontraktačním dni, vyhrazeném nakladatelům a knihkupcům, bude od zítřka až do neděle přístupný veřejnosti.
Návštěvníci se tedy věhlasných světových autorů příliš nedočkají: americká autorka bestsellerů, filmových předloh a scénářů k populárním miniseriálům v televizi NBC Jackie Collinsová patří v letošním programu k výjimkám. Ze švýcarských hostí má zřejmě největší renomé Ruth Schweikertová: její ironický román Augen zu (Zavřít oči), který se zčásti odehrává i v Praze, patří ve Švýcarsku k mimořádně úspěšným titulům.

Co nabídne Svět knihy 2001

U příležitosti pražského veletrhu Svět knihy představí své nové práce tuzemští autoři a nakladatelé uvedou překlady zahraničních spisovatelů; součástí veletrhu jsou i doprovodné akce. Přinášíme jejich výběr. Úplný seznam doprovodných akcí naleznete ZDE.

Michal Viewegh: Román pro ženy (Petrov) Autogramiáda 12. května v 16 hodin.

Miloš Urban: Hastrman - zelený román (Argo) Autogramiáda autora 12. května v 15 hodin.

Lenka Reinerová: Kavárna nad Prahou (Labyrint) Setkání s poslední německy píšící pražskou autorkou, která znala Franze Kafku či Maxe Broda. 13. května v 10 hodin.

Karel Bartošek: Český vězeň - rozhovory s politickými vězni 50., 60., 70. let (Nakladatelství Paseka) Autogramiáda autora začíná 11. května v 16 hodin.

Toni Morrisonová: Ráj (Nakladatelství Vyšehrad) Prezentace knihy a medailonek k 70. narozeninám laureátky Nobelovy ceny začíná 12. května ve 14.30.

Joanne K. Rowlingová: Harry Potter a vězeň z Azkabanu (Albatros)
Prezentace knihy 11. května v 11.05.

Erich Hackl: Loučení se Sidónií (Argo) Čtení rakouského autora 11. května ve 14 hodin.

Malika Oufkir: Vězenkyně (Nakladatelství Motto) Dcera marockého krále popisuje své dramatické osudy. Setkání s autorkou je 10. května v 10.30.

Aurora na mělčině
Autorské čtení současných evropských prozaiků, Divadlo Archa, 10. května, 20 hodin.

Setkání se švýcarskými spisovateli
Akce začíná 11. května ve 14 hodin.

Nahrávačky s Dominikem Tatarkou Prezentace knihy pamětí a vzpomínek slovenského spisovatele a disidenta (1913-1989). Pořadu se účastní Ludvík Vaculík, Petr Kabeš a Lenka Procházková. 12. května, 12 hodin.

Šeherezády
Setkání se spisovatelkami aneb Co v dnešním světě spojuje autorky různých kultur. 12. května, 15.30.

Polární záře - poezie ze severních cípů Evropy
Kostel sv. Martina ve zdi (Praha 1, Martinská 4). 12. května, 19.30.

Literatura na Swiecie
Portrét polské nejdůležitější literární revue, setkání se šéfredaktorem a redaktorem. 12. května, 16.30 hodin.


"Chceme dát prostor autorům, kteří jsou ve svých zemích úspěšní, ale u nás se o nich moc neví. Doufáme, že si jich někdo všimne," vysvětluje ředitelka veletrhu Dana Kalinová. Zčásti se prý už zadařilo, o pohádkovou knížku Návštěva monster švýcarské autorky Brigitte Schärové prý jen na základě několika přeložených pasáží projevilo zájem nakladatelství Amulet.

Problematice literárních překladů se na veletrhu bude věnovat konference Literatura bez hranic. Na dvoudenní panel diskusí v Divadle Archa, který se dnes dopoledne otevírá tématem David a Goliáš aneb Jak se literatura psaná v nesvětových jazycích prosazuje ve světě, navazují v sobotu fóra přímo v Průmyslovém paláci.

Jak zní takové nesvětové jazyky, to účastníci veletrhu uslyší na pátečním Babylonském večeru, který prodlouží otvírací hodiny v Průmyslovém paláci až do jedenadvaceti hodin. Velštinou, katalánštinou, maďarštinou, estonštinou i řečmi exotickými tam budou mluvit jak zahraniční autoři, tak překladatelé; české barvy budou mimo jiné hájit Alexandra Berková a Michal Viewegh. "Nebudeme si rozumět, ale prý je to účel," poznamenal Viewegh.

Čeští autoři mají na veletrhu silné zastoupení: nové romány budou představovat Michal Viewegh či Miloš Urban, vystoupí tu Lenka Reinerová, Jan Pelc, Ivan Klíma, Jiří Kratochvil, Tereza Boučková, Eva Kantůrková, Eda Kriseová, Iva Pekárková, Petr Ša- bach, Iva Hercíková, Eva Hauserová, Barbara Nesvadbová či Pavel Šrut, Ivan Wernisch a Ludvík Kundera.

Obligátní veletržní sled autogramiád, autorských čtení a prezentací knižních novinek oživí Literární kavárna, která bude kombinovat aforismy, parodie a epigramy s hudbou, pestrost slibuje také ohlašovaná řada expozic a soutěží. Poprvé se budou udělovat Ceny Miroslava Ivanova za literaturu faktu, naopak již tradičně bude vyhlašována fotografická publikace roku i překladatelská anticena Skřipec.
Dvěma výstavami se do českého prostředí uvedou Poláci. Současné polské spisovatele na fotografiích přiblíží expozice přímo v Průmyslovém paláci, Polský institut pak připravil prezentaci polské konkrétní poezie. Na výstavě nejkrásnějších českých knih roku 2000 budou některé tituly k mání až za poloviční cenu.

Svět knihy letos vychází vstříc i dětem: připraveno je maňáskové představení, stavba a bourání Babylonské věže z knih nebo literární beseda Jak se stát detektivem. A pokud dospělé návštěvníky jejich potomci unaví, mohou je svěřit pečovatelům v dětském koutku, který je k dispozici po celý veletrh.

Svět knihy na pražském Výstavišti.

Poslední přípravy na veletrh Svět knihy na pražském Výstavišti.

Poslední přípravy na veletrh Svět knihy na pražském Výstavišti.

Poslední přípravy na veletrh Svět knihy na pražském Výstavišti.

Poslední přípravy na veletrh Svět knihy na pražském Výstavišti.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Uvidí se, jestli detektivní nováček zazáří. V Jepici začíná

Děti v nacistickém koncentračním táboře u polské Osvětimi krátce po osvobození...

Knižní prvotina bývalého britského právníka Jamese Hazela s názvem Jepice má spád, napětí a dobře vystavěnou zápletku,...

Deitch: StB mě nechala být, přinášel jsem jim dolary a nevedl závadné řeči

Gene Deitch s českým vydáním své knihy

Do Česka přijel na deset dní a nakonec tu zůstal na celý život. Oscarový animátor Gene Deitch sepsal své vzpomínky v...

Hrůzy kuřimské kauzy ožily v komiksu. Vzbuzuje úzkost a strach

Z komiksu Svatá Barbora

Na komiksu Svatá Barbora spisovatel a držitel dvou knižních cen Magnesia Litera Marek Šindelka a jeho kolegové...

Najdete na iDNES.cz