Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Začíná Svět knihy, letos bez velkých jmen

  9:15aktualizováno  9:15
Švýcarská kultura, rozčleněná do čtyř jazykových oblastí, dominuje letošnímu ročníku veletrhu Svět knihy, který dnes začíná v Průmyslovém paláci na pražském Výstavišti. Vedle spíše méně známých švýcarských literátů Svět knihy nabídne také poměrně bohatou přehlídku tuzemských autorů a jejich nových děl. Veletrhu se účastní přes šest set padesát vystavovatelů ze sedmadvaceti zemí. Po dnešním takzvaném kontraktačním dni, vyhrazeném nakladatelům a knihkupcům, bude od zítřka až do neděle přístupný veřejnosti.
Návštěvníci se tedy věhlasných světových autorů příliš nedočkají: americká autorka bestsellerů, filmových předloh a scénářů k populárním miniseriálům v televizi NBC Jackie Collinsová patří v letošním programu k výjimkám. Ze švýcarských hostí má zřejmě největší renomé Ruth Schweikertová: její ironický román Augen zu (Zavřít oči), který se zčásti odehrává i v Praze, patří ve Švýcarsku k mimořádně úspěšným titulům.

Co nabídne Svět knihy 2001

U příležitosti pražského veletrhu Svět knihy představí své nové práce tuzemští autoři a nakladatelé uvedou překlady zahraničních spisovatelů; součástí veletrhu jsou i doprovodné akce. Přinášíme jejich výběr. Úplný seznam doprovodných akcí naleznete ZDE.

Michal Viewegh: Román pro ženy (Petrov) Autogramiáda 12. května v 16 hodin.

Miloš Urban: Hastrman - zelený román (Argo) Autogramiáda autora 12. května v 15 hodin.

Lenka Reinerová: Kavárna nad Prahou (Labyrint) Setkání s poslední německy píšící pražskou autorkou, která znala Franze Kafku či Maxe Broda. 13. května v 10 hodin.

Karel Bartošek: Český vězeň - rozhovory s politickými vězni 50., 60., 70. let (Nakladatelství Paseka) Autogramiáda autora začíná 11. května v 16 hodin.

Toni Morrisonová: Ráj (Nakladatelství Vyšehrad) Prezentace knihy a medailonek k 70. narozeninám laureátky Nobelovy ceny začíná 12. května ve 14.30.

Joanne K. Rowlingová: Harry Potter a vězeň z Azkabanu (Albatros)
Prezentace knihy 11. května v 11.05.

Erich Hackl: Loučení se Sidónií (Argo) Čtení rakouského autora 11. května ve 14 hodin.

Malika Oufkir: Vězenkyně (Nakladatelství Motto) Dcera marockého krále popisuje své dramatické osudy. Setkání s autorkou je 10. května v 10.30.

Aurora na mělčině
Autorské čtení současných evropských prozaiků, Divadlo Archa, 10. května, 20 hodin.

Setkání se švýcarskými spisovateli
Akce začíná 11. května ve 14 hodin.

Nahrávačky s Dominikem Tatarkou Prezentace knihy pamětí a vzpomínek slovenského spisovatele a disidenta (1913-1989). Pořadu se účastní Ludvík Vaculík, Petr Kabeš a Lenka Procházková. 12. května, 12 hodin.

Šeherezády
Setkání se spisovatelkami aneb Co v dnešním světě spojuje autorky různých kultur. 12. května, 15.30.

Polární záře - poezie ze severních cípů Evropy
Kostel sv. Martina ve zdi (Praha 1, Martinská 4). 12. května, 19.30.

Literatura na Swiecie
Portrét polské nejdůležitější literární revue, setkání se šéfredaktorem a redaktorem. 12. května, 16.30 hodin.


"Chceme dát prostor autorům, kteří jsou ve svých zemích úspěšní, ale u nás se o nich moc neví. Doufáme, že si jich někdo všimne," vysvětluje ředitelka veletrhu Dana Kalinová. Zčásti se prý už zadařilo, o pohádkovou knížku Návštěva monster švýcarské autorky Brigitte Schärové prý jen na základě několika přeložených pasáží projevilo zájem nakladatelství Amulet.

Problematice literárních překladů se na veletrhu bude věnovat konference Literatura bez hranic. Na dvoudenní panel diskusí v Divadle Archa, který se dnes dopoledne otevírá tématem David a Goliáš aneb Jak se literatura psaná v nesvětových jazycích prosazuje ve světě, navazují v sobotu fóra přímo v Průmyslovém paláci.

Jak zní takové nesvětové jazyky, to účastníci veletrhu uslyší na pátečním Babylonském večeru, který prodlouží otvírací hodiny v Průmyslovém paláci až do jedenadvaceti hodin. Velštinou, katalánštinou, maďarštinou, estonštinou i řečmi exotickými tam budou mluvit jak zahraniční autoři, tak překladatelé; české barvy budou mimo jiné hájit Alexandra Berková a Michal Viewegh. "Nebudeme si rozumět, ale prý je to účel," poznamenal Viewegh.

Čeští autoři mají na veletrhu silné zastoupení: nové romány budou představovat Michal Viewegh či Miloš Urban, vystoupí tu Lenka Reinerová, Jan Pelc, Ivan Klíma, Jiří Kratochvil, Tereza Boučková, Eva Kantůrková, Eda Kriseová, Iva Pekárková, Petr Ša- bach, Iva Hercíková, Eva Hauserová, Barbara Nesvadbová či Pavel Šrut, Ivan Wernisch a Ludvík Kundera.

Obligátní veletržní sled autogramiád, autorských čtení a prezentací knižních novinek oživí Literární kavárna, která bude kombinovat aforismy, parodie a epigramy s hudbou, pestrost slibuje také ohlašovaná řada expozic a soutěží. Poprvé se budou udělovat Ceny Miroslava Ivanova za literaturu faktu, naopak již tradičně bude vyhlašována fotografická publikace roku i překladatelská anticena Skřipec.
Dvěma výstavami se do českého prostředí uvedou Poláci. Současné polské spisovatele na fotografiích přiblíží expozice přímo v Průmyslovém paláci, Polský institut pak připravil prezentaci polské konkrétní poezie. Na výstavě nejkrásnějších českých knih roku 2000 budou některé tituly k mání až za poloviční cenu.

Svět knihy letos vychází vstříc i dětem: připraveno je maňáskové představení, stavba a bourání Babylonské věže z knih nebo literární beseda Jak se stát detektivem. A pokud dospělé návštěvníky jejich potomci unaví, mohou je svěřit pečovatelům v dětském koutku, který je k dispozici po celý veletrh.

Svět knihy na pražském Výstavišti.

Poslední přípravy na veletrh Svět knihy na pražském Výstavišti.

Poslední přípravy na veletrh Svět knihy na pražském Výstavišti.

Poslední přípravy na veletrh Svět knihy na pražském Výstavišti.

Poslední přípravy na veletrh Svět knihy na pražském Výstavišti.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

RECENZE: Neklidný zadek mě pálí. Texty Haškova kumpána jsou bezprostřední

Spisovatelé Jaroslav Hašek (vlevo) a Zdeněk Matěj Kuděj na výletě v roce 1914....

Zatímco Jaroslava Haška zná díky Švejkovi celý svět, jeho někdejší kumpáni z hospody takové štěstí nemají.

RECENZE: Kniha Proč máma pije je zoufalým pokusem o Bridget Jonesovou

Colin Firth, Renée Zellwegerová a Hugh Grant ve filmu Bridget Jonesová - S...

Je asi tak tisíc způsobů, jak vtipně a s nadhledem popsat náročný život matek. To by však blogerce Gill Simsové musel...

RECENZE: Příběh zmrtvýchvstání prostitutky Krása je stigma věští událost

Indonéský spisovatel Eka Kurniawan

Zní to trochu jako klišé - Krása je stigma. Indonéský spisovatel Eka Kurniawan však za tato tři slova ukryl vyprávění,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz