Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Začíná Podzimní festival duchovní hudby

  14:34aktualizováno  14:34
Zlín - Filharmonie Bohuslava Martinů pořádá druhý ročník Podzimního festivalu duchovní hudby Harmonia Moraviae 2001. Čtyři koncertní vystoupení se odehrají pod záštitou olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera, hejtmana Zlínského kraje Františka Slavíka a primátora města Zlína Zdeňka Dostála.

Filharmonie chce oslovit všechny milovníky hudby
V pořádání festivalu, jehož předloňský první ročník zaznamenal úspěch u posluchačů, vidí jeho hlavní organizátorka, dramaturgyně zlínské filharmonie Jindra Keferová hned několik poslání.

"Hudba dokáže zasáhnout city člověka. Má sloužit k překlenutí zla, nenávisti a agresivity, což je právě v těchto dnech velmi aktuální téma. A proto posluchačům prezentujeme festivalovou hudbu nejen pro chvíle pohody, ale také pro zamyšlení," říká Keferová.

Dalším důvodem pořádání přehlídky duchovní hudby je podle dramaturgyně oslovení širší veřejnosti, která nenavštěvuje žádný z koncertních cyklů Filharmonie Bohuslava Martinů.

"Na festivalu prezentujeme hudbu, která je nad rámec našeho normálního koncertního života. Na každém z koncertů se snažíme divákům přinést dramaturgicky zajímavou událost, která by vyhovovala všem milovníkům hudby," dodává k záměrům pořadatelů Keferová.

Festival nabízí českou premiéru i skladby Mozarta
Zahajovací koncert, který se uskuteční v sobotu v Kroměříži a poté v neděli ve Zlíně, je celý sestaven ze zpěvných duchovních skladeb jednoho z největších skladatelů všech dob, Wolfganga Amadea Mozarta.

Na koncertě zazní mimo jiné drobná, avšak geniální skladba pro čtyři hlasy Ave verum corpus, kterou Mozart napsal v posledním roce života, nebo část Agnus Dei ze Mše C dur - Korunovační. Divákům se tentokrát představí přední česká pěvkyně pražského Národního divadla Zdena Kloubová za doprovodu orchestru Filharmonie Bohuslava Martinů pod vedením Jaromíra Krygela.

Na třetím koncertě v Uherském Hradišti se posluchači dočkají uvedení české premiéry skladby Magnificat anglického soudobého autora Johna Ruttera, který je populární nejen v Anglii, ale i v Americe.

"Píše hudbu pro stovku sborů. I když jde o skladby moderní, vyznačují se svou melodičností. Pro posluchače by proto mohl být náš výběr přitažlivý a mít úspěch," seznamuje návštěvníky festivalu s tímto u nás téměř neznámým skladatelem ředitel zlínské filharmonie Marek Obdržálek. Sólově na tomto koncertě vystoupí sopranistka Zuzana Fišerová. Dirigování se ujme šéfdirigent Filharmonie Bohuslava Martinů Tomáš Koutník.

Ani závěrečný koncert nepostrádá na zajímavosti. Brněnský akademický sbor v čele s šéfdirigentem Janáčkovy opery v Brně Jaroslavem Kyzlinkem, tehdejším dirigentem zlínského komorního sboru Canticum Camerale, představí posluchačům v kostele svatého Filipa a Jakuba ve Zlíně jen zřídka hranou skladbu francouzského autora Francoise Poulence Sedm responzorií z temnot.

Poulence byl nejmladším členem slavné Pařížské šestky, skladatelské skupiny, která byla společně s Igorem Stravinským v prvních letech po 1. světové válce přímo symbolem modernosti a novátorství v západoevropské hudbě.

Koncerty jsou žádané, chybí ale peníze
jak se shodují a zdůrazňují pořadatelé ze zlínské filharmonie, o koncerty je z řad publika zájem, hudba se líbí. Ale nejsou peníze na to, aby koncertů mohlo být více i v jiných městech. Před dvěma lety si festivalové nálady užili posluchači také ve Veselí nad Moravou a Bystřici pod Hostýnem. Letos už si to nemohli dovolit.

"Koncertní vystoupení nabízíme v mnoha kostelích zlínského regionu. Většinou se ale setkáváme s jedinou odpovědí. Všichni by moc rádi naše koncerty uváděli, ale nemají dostatečné množství peněz na zaplacení účinkujících," říká k současné situaci Obdržálek.

Problémem je podle něj i to, že podle papežského výnosu je v kostelích zakázáno vybírat vstupné. "To se řeší dobrovolným vstupným, které ale nestačí. Finance proto musejí být zajištěny dopředu, a to sponzorskou cestou," dodává ředitel filharmonie Marek Obdržálek.

Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Najdete na iDNES.cz