Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Začíná nová bitva o diváka

  9:37aktualizováno  9:37
Diváku, vrať se, vše odpuštěno! Po ospalém čase prázdninových repríz se televize opět vrhnou do souboje o publikum, vyzbrojeny pro podzimní sezonu novými pořady a programovým schématem. Od září budou pověstné "koláče", tedy podíly diváků z těch, kteří v dané chvíli sedí u televize, na sledování té které stanice, hlídány ostřížím zrakem. ČT a Prima dávají najevo, že by si rády ukrojily víc, ať už jedna od druhé či obě na úkor Novy, která nadále kontroluje víceméně polovinu trhu.

Nadto v pozadí vzájemné konkurenční bitvy stojí i společný zájem - totiž vrátit diváky před obrazovku. "Ano, je pravda, že současný trend vykazuje mírný pokles diváků u všech televizí vůbec, kromě toho je tuzemský trh velice sezonní, má výkyvy," přiznal programový ředitel ČT Petr Koliha. "Ale že by snad nastával přímo odliv lidí od obrazovek, to určitě ne!"

Nova sází na jistotu

Tak či onak, televize si diváka hodlají naklonit řadou novinek a přesunů. Pouze klidná Nova žádné výrazné změny ve svém vysílání od září nechystá. "Nevidíme důvod, proč měnit programové schéma, které se dobře osvědčilo, na něž jsou lidé už zvyklí a které jim vyhovuje," říká Martin Chalupský, mluvčí ředitele Novy Vladimíra Železného. "Proto jsme letos před začátkem sezony ani nepořádali veřejnou prezentaci. Výrazné přesuny v celkové stavbě programu totiž nebudou a jednotlivé nové pořa dy, které postupně od září připravujeme, chceme představit vždy samostatně a aktuálně tak, jak budou vstupovat do premiéry."

Z nových formátů Chalupský prozradil zatím jen Dobroty, zábavnou talk show Petra Novotného a jeho hostů, která má volně navázat na jeho předchozí cyklus Novoty - prý i včetně moderátorových "veselých převleků".

Kavčí hory sní o návratu

Po třech letech, kdy ztrácela publikum, sní Česká televize o návratu na své původní pozice. "V podílu diváků, kterého chceme dosáhnout, lze naše přání vyčíslit následovně: 25 procent ČT 1, sedm procent ČT 2, čili celkem asi třetina trhu," prohlásil Koliha.

Kavčí hory pro to udělají vše, od zpřesnění profilů "jedničky" a "dvojky" až po vemlouvavou sebepropagaci, která se od postupů komerčních stanic příliš neliší. " Je to běžný nástroj všech televizí včetně BBC, žijeme ve věku reklamy," hájil upoutávky ředitel ČT Jiří Balvín. Hlavně se však mění skladba i obsah nabídky.

Co tedy bude v ČT jinak? "Přibude zpráv z regionů, kromě dvaceti minut v podvečer dostanou pět minut i v ranním vysílání, které také bude uvolněnější a přátelštější," slibuje šéf zpravodajství Zdeněk Honys. Podvečery se posilují obecně, od páté odpolední na ČT 1 dostanou rodinný charakter, zatímco pořady pro mladé, jako Letadlo, přejdou na alternativní ČT 2. "Zkusíme rodiny podchytit už od pozdního odpoledne, aby nám pak večer neutíkaly jinam," líčí Koliha.

Z hlavních časů do podvečera se přesune páteční Neváhej a toč!, v sobotu tu budou soutěže, které tak nahradí dosavadní cyklus Úsměvy českého filmu, jenž přejde na neděli. Další víkendové stěhování se koná na ČT 2: přenese tematické sobotní bloky na neděli a naopak nedělní umění, divadlo, operu a podobně na sobotu.

Česká tvorba především

Veřejná služba bez diváků přestává být službou, tvrdí současné vedení ČT - a čím si chce publikum znovu naklonit? Tím, co jinde nenajde, zejména původní českou tvorbou v hlavním čase.

Pondělky patří novému rodinnému seriálu Šípková Růženka, v úterý na americkou Ally McBealovou navážou české Banánové rybičky, středy jsou zasvěceny komorní zábavě typu Bolkovin či Kufru a cyklu Předčasná úmrtí, čtvrtky archivnímu seriálu Dobrá Voda, pátky české veselohře, neděle českému filmu. Soboty zůstanou vyhrazeny "velké zábavě" od Manéže přes pořady Miroslava Donutila ke slavnostním večerům s vyhlašováním různých anket a cen, doplní je zahraniční filmy.

Struktura ČT 2, kde se objeví nový český dokumentární cyklus o legendách folku a country hudby, zůstává v podstatě nezměněna včetně pondělního a čtvrtečního filmového klubu. Má se hlavně kultivovat obsah ČT 2 coby alternativy k univerzálnější ČT 1. Česká "okénka" sice u diváků zabírají, spolykají však spoustu titulů. Proto Kavčí hory vyrábějí další - novou řadu Četnických humoresek, seriály Stříbrná paruka, Místo nahoře či Eden, v němž bude Jan Potměšil představovat bývalého policistu.

"Pokud jde o mimořádně očekávané pokračování slavné Nemocnice na kraji města, scénáře by měly být hotovy do konce roku, a dá-li dědička práv Magdalena Dietlová svolení, režisér Hynek Bočan by s natáčením mohl začít na jaře 2002," ohlásil Balvín návrat doktora Sovy. Slíbil také, že si ČT zaváže své věrné mistry tuzemské zábavy - Marka Ebena, Bolka Polívku či Miroslava Donutila. Nikoli však exkluzivními smlouvami, které by jim nedovolovaly vystupovat v jiných televizích, ale spíše tím, že se jim bude trvale věnovat, vytvoří jim podmínky a nabídne zajímavé šance včetně hereckých. Třetinového podílu diváků chce ČT dosáhnout v půli roku 2002.

Prima míří ještě výš

Televize Prima byla dlouho "tou třetí" v pozadí, postupně však začala konkurenci dohánět, a dokonce občas i předhánět. Některé její pořady, krimiseriál Komisař Rex, zábavnou show Nikdo není dokonalý, ale také třeba nedělní magazín Svět 2001, sleduje přes čtyřicet procent lidí, kteří právě tráví čas u televize. Z letošního června si hýčká rekordní den, kdy podíl Primy na trhu činil 29 procent (Novy 36, ČT 25, ostatních 10 procent).

"Červen byl pro nás historickým úspěchem, v červenci sice přišel mírný pokles, ale ten se dal očekávat - nastalo léto, s ním čas repríz. A navíc ČT vytáhla z archivů své normalizační pořady," upozornil ředitel Primy Martin Dvořák na silnou programovou zbraň Kavčích hor, která u komerčních stanic budí nevoli. Jednak považují postsocialistické návraty za nedůstojné televize veřejné služby, jednak k nim samy nemají přístup - ČT totiž své archivní pořady prodává konkurenci jen vzácně a nerada.

Září s novou tváří

Prima svou zářijovou proměnu bere opravdu "z gruntu". Pouze logo stanice zůstává, jinak vše dostane zcela novou podobu: grafika, znělky, reklamní předěly i dekorace jednotlivých pořadů, od zpravodajských k publicistickým.

Do premiérových kulis nastoupí také nové tváře. Přemek Podlaha oprášil svůj populární pořad z ČT a bude vždy v neděli vpodvečer uvádět Receptář prima nápadů. Podvečery všedních dní budou patřit Sauně, která se experimentálně začne vysílat pětkrát týdně a svůj okruh moderátorů rozšíří o Moniku Valentovou, známou ze zábavné soutěže Splněná přání. "Takzvanou velkou původní zábavu ještě posilujeme, ke stávajícím pořadům od podzimu přibude měsíčník Na scénu!, který uvádí Martin Dejdar. Kromě toho pokračujeme v benefičních večerech známých osobností, chystáme dobročinný koncert pro nadaci Kapka naděje i zvláštní vydání běžných cyklů, třeba u příležitosti tisící Prima jízdy či speciální vydání kuchařské show Mňam," vypočítává programová ředitelka Primy Jana Kasalová. "Navíc budeme hostit výroční akce jako Modelka roku, Atlet roku nebo Paralympik roku, v jiné dramaturgii se vrátí pořad Honzy Musila o zvířatech Miláčci."

Dvakrát týdně po česku

Oporou domácí tvorby se v hlavním večerním čase Primy stanou zejména dva dny: úterky, kdy se tu budou střídat ony zábavné "events" čili události s českými filmy, a hlavně "české soboty", kde původní zábavu doplní dva tuzemské filmy, pamětnický a novější.

Licence Primě ukládá nejméně dvacet procent vlastní produkce, která podle Dvořáka pravidelně převažuje: "Zhruba třicet procent z naší výroby přitom tvoří zábava a asi čtyřicet procent publicistika," říká. Dokazuje tak, že kdysi opomíjená stanice je už "plnoformátová", tedy zahrnující veškeré žánry. A jaký je výhledový cíl Primy? Udržet si dvacetiprocentní podíl na trhu.

Každý školák si spočte: Prima chce 20 procent, ČT 33 procent, to je dohromady 53 procent trhu, nějaké "drobné" mají ještě ostatní kanály od TV 3 po kabelovky. Teoreticky by pak Nově zbylo "jen" 40 procent - kdyby se ovšem nechala zahnat na ústup. Navíc Kavčí hory čeká volba nového ředitele, který může dnešní plány ČT zase změnit. Podzimní bitva televizí se tedy rýsuje vskutku napínavě.

V pořadu TV Prima mimo jiné vystoupí Ivan Mládek a Kristián Kodet.

Prima uvede pořad v nových dekoracích se speciálními hosty, jako je například Elán či Scooter.

Nový rodinný seriál s Veronikou Žilkovou v hlavní roli začne ČT vysílat 10. září 2001.

TV Nova chystá v rámci pořadu Na vlastní oči seriál, který by měl lidem přiblížit smysl evropské patnáctky.

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Uzdravila se a přijela. Hvězda Catherine Deneuveová završí Febiofest

Catherine Deneuveová na Febiofest,u

Původně měla francouzská herečka Catherine Deneuveová převzít čestnou cenu při zahájení pražského Febiofestu, ale...

Nová Lara Croft prohrála s domácí Tátovou volhou, Tlumočník zapadl

Tomb Raider (2018)

Premiérová akční legenda Tomb Raider, která do role bojovnice Lary Croft přivedla Alicii Vikanderovou, startovala...

DO KINA: Máří Magdaléna není prostitutka a Planeta Česko není BBC

Rooney Mara ve filmu Máří Magdaléna

Z devíti premiér týdne se těžko vybírá divácký favorit, už proto, že ve čtyřech případech jde o dokumenty. Na milovníky...

Najdete na iDNES.cz