Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vary začaly se dvěma prezidenty, oceněnou královnou a rekordmankou

  9:05aktualizováno  20:51
Ve Velkém sálu hotelu Thermal v Karlových Varech začal 47. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Jako první se na červeném koberci objevil prezident přehlídky Jiří Bartoška s partnerkou, následoval ho prezident Václav Klaus s chotí Livií.

Helen Mirrenová ve Varech

Zahájení karlovarského festivalu 2012 - britská herečka Helen Mirrenová s cenou

Britská herečka si pochvalovala cestu do Varů, líbila se jí příroda.

Filmovým fanouškům i fotografům zamávala i předsedkyně Poslanecké sněmovny České republiky Miroslava Němcová s manželem Vladimírem. Nemohla chybět ani poradkyně festivalu Eva Zaoralová s Markem Ebenem a ministryně kultury Alena Hanáková.

Mezi váženými hosty byla i sportovkyně a herečka Aimee Mullinsová s přítelem, světu známá jako modelka s protézami místo dolních končetin. Mullinsová je mimo jiné i trojnásobnou světovou rekordmankou ve sprintu na 100 metrů, 200 metrů a ve skoku do dálky.

Bouřlivé ovace sklidila i držitelka Českého lva Eliška Balzerová. Přijel i Jiří Macháček a herečky Anna Geislerová a Jitka Schneiderová. Projekce se zúčastnili i členové mezinárodní poroty.

Zahájení karlovarského festivalu 2012 - prezident přehlídky Jiří Bartoška s

Zahájení karlovarského festivalu 2012 - prezident přehlídky Jiří Bartoška s partnerkou

Start patřil britské oscarové herečce Helen Mirrenové. Ta je známá především díky oscarové roli britské panovnice ve filmu Královna. Na zahájení dorazila ve fialových šatech a ani před Thermalem úsměvy nešetřila. Na zahajovací projekci ji doprovodil manžel, producent a režisér Taylor Hackford.

Mirrenové, v jejíž filmografii je šest královen včetně Alžběty I. i Alžběty II., ostrovní království udělilo Řád britského impéria. Česko ji vyznamenalo Křišťálovým glóbem za celoživotní přínos. "Děkuji," pronesla česky od moderátorského pultíku.

Zahájení karlovarského festivalu 2012 - umělecká poradkyně přehlídky Eva

Zahájení karlovarského festivalu 2012 - umělecká poradkyně přehlídky Eva Zaoralová, Marek Eben a ministryně kultury Alena Hanáková

"Oceněním za celoživotní přínos jeden život končí, ale jiný začíná," uvedla a potěžkala cenu z Moseru. V děkovačce se mimo jiné poklonila organizátorům za to, že se v porotách objevilo tolik žen. "Sama jsem natočila spoustu filmů, ale jen málo z nich režírovaly ženy. Jsem opravdu velmi ráda, že jich tady vidím tolik v porotách. Doufám, že v budoucnu sem přijede 85 procent režisérek," dodala.

Zároveň se pozastavila nad protagonisty znělek, tedy dřívějšími hosty festivalu. K ceně se totiž bude chovat lépe než její přítel John Malkovich a prý ji nerozřeže jako kamarád Jude Law. "Jen doufám, že to manžel přežije. Je totiž opravdu těžká," řekla sálu o své nové sošce.

Do dějiště 47. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech
Britská herečka Helen Mirrenová rozdávala před Puppem podpisy.
Zahájení karlovarského festivalu 2012 - britská herečka Helen Mirrenová

Do dějiště 47. ročníku filmového festivalu přijela v pátek britská herečka Helen Mirrenová. Před Puppem rozdávala podpisy a na červeném koberci úsměvy.

Dodáváme, že závěr přehlídky ozdobí její americká kolegyně Susan Sarandonová, držitelka Oscara za roli ve filmu Mrtvý muž přichází. I ona získá tradiční cenu.

Přehlídka uvede do 7. července kolem dvou stovek celovečerních filmů a desítky dokumentů. Z uvedených snímků bude mít 22 světovou, 35 mezinárodní a osm evropskou premiéru.

Letní slavnostní zahájení v bazénu

Úvodní ceremoniál s ústředním tématem Bazén nabídl v prvních minutách pohled do vodního závodiště, v němž se po výstřelu objevili i plavci.

"Bazén je místo filmaři velmi oblíbené, můžete v něm najít mrtvolu, může se v něm odehrít milostný akt. Je ovšem veliký rozdíl ve využití v americké a českém filmu. Nenajdete snad ani jednu kladnou figuru, která by mohla vlastnit bazén. Kladná figura může mít průměrné auto, ale nemůže mít bazén. To je moc. Jakoby to byla charakterová vada. Já přitom znám spoustu lidí, kteří baezén nemají, a přeto se smočili," řekl Marek Eben v úvodním projevu a krátce poté vyzval přítomné, aby se přihlásili ti, kteří vlastní bazén.

"Pane prezidente, vy nemáte bazén? Čekal jsem, že už byste ho mohl mít. Ale v Lánech jistě bude a nad ním bude vlát nápis Pravda a chlór vítězí," dodal a bleskurychle kromě hlavy státu v sále přivítal další vzácné hosty.

Nová festivalová znělka se letos poprvé ohlédla za osobností, která už není mezi námi. Promítala se pocta Otakaru Vávrovi.

Mezi projekcemi více než dvou stovek filmů se objeví 30. června slavnostní uvedení digitálně restaurované kopie Formanova snímku Hoří, má panenko.

Další událost čeká 6. července v karlovarském Městském divadle na film Žert, který režisér Jaromil Jireš natočil v roce 1968 podle románu Milana Kundery. Představitel hlavní role Josef Somr předtím převezme cenu prezidenta festivalu za mimořádný přínos českému filmu.

Soutěží Polski film

Domácí kinematografii zastoupí v různých sekcích tři desítky snímků. V hlavní soutěži bude uveden snímek Marka Najbrta Polski film, který bude o Křišťálový glóbus usilovat v konkurenci dalších jedenácti titulů. Soutěžní sekci Na východ od Západu zahájí slovensko-české sociální drama debutující Ivety Grófové Až do města Aš.

Mezi celovečerními dokumenty budou soutěžit projekt o fotbalových fanoušcích Dva nula a časosběrný snímek Heleny Třeštíkové Soukromý vesmír. Matěj Hádek se objeví v hlavní roli filmu České televize Posel, který představí Vladimír Michálek.

Fotogalerie

Karlovarský festival je nejvýznamnější mezinárodní filmovou přehlídkou kategorie A ve střední a východní Evropě. Statut "nespecializovaný festival se soutěží celovečerních hraných filmů" jej zařazuje do společenství MFF v Cannes, Berlíně, Benátkách a Tokiu. Kromě oficiální soutěže, soutěže dokumentárních filmů a soutěžních sekcí Na východ od Západu a Fórum nezávislých jsou pro diváky sestaveny tradiční informativní kolekce a tematické retrospektivy.

MFF Karlovy Vary je jedním z nejstarších filmových festivalů vůbec, první ročník se uskutečnil v roce 1946. Více než 40 let byl pod tlakem politické situace v socialistickém Československu. Po změnách v listopadu 1989 se několik let potýkal s nezájmem ze strany státu i veřejnosti.

V roce 1994 se organizace festivalu ujal nový tým v čele s hercem Jiřím Bartoškou a filmovou publicistkou Evou Zaoralovou, kteří mu během několika málo let vrátili prestiž a zájem diváků. Loni jich přišlo 126 000. Daří se také přitahovat větší počet nákupčích, distributorů a festivalových dramaturgů, letos i nabídkou 20 dokončovaných filmů střední a východní Evropy.

Autoři: , ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Jsem Elba, Idris Elba. Černošský herec se hlásí k roli Jamese Bonda

Idris Elba ve filmu Temná věž

Černošský herec Idris Elba oživil svým tajemným vzkazem na Twitteru dohady, že by se mohl stát příštím Jamesem Bondem,...

TELEVIZIONÁŘ: Mrtví kaskadéři, zlí indiáni. Antimayovka Rio Grande žije

John Wayne ve filmu Rio Grande

Někomu vadí četné, třebaže prý autentické zpěvy kavaleristů, někomu zase pojetí ve stylu antimayovek. Pravda je, že ze...

Úžasňákovi 2 porazili obřího žraloka, měli o dvacet tisíc diváků víc

Záběr z filmu Úžasňákovi 2

I svůj druhý víkend v našich kinech opanovali animovaní Úžasňákovi 2. Přišlo na ně 42 tisíc diváků, o dvacet tisíc více...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz