Začíná hlavní část festivalu Respect 2000

  14:03
- Třetí ročník festivalu Respect se věnuje etnické hudbě z oblasti Středozemního moře. Probíhá od února do října a letos poprvé kromě Prahy zavítal i do dalších měst: Olomouce, Brna, Plzně, Rožnova pod Radhoštěm a Ústí nad Labem. Projekt má přispět k rozvoji multikulturní a tolerantní společnosti. Jeho součástí jsou vedle koncertů také výstavy, projekce a vzdělávací programy.

Respect 2000 byl zahájen 13. února v pražském Paláci Akropolis vyprodaným koncertem rumunské skupiny Fanfare Ciocarlia, která předvedla "nejrychlejší dechovku na světě".

Hlavní část festivalu potrvá od 7. do 11. června na Pražském hradě a koncem června a v červenci budou další dva programy Paláci Akropolis.

Zatímco loni představil festival především romskou hudbu, letos chce v červnu seznámit s hudbou Středomoří - doveze do Prahy severoafrické Berbery, Kurdy, Syřany a další arabské hudebníky a egyptské, řecké a španělské kočující Romy.

V předcházejících dnech se konaly koncerty v regionech. Při těchto akcích Respect spolupracuje s filmovým festivalem „Jeden svět“, který je věnován lidským právům a jehož pořadatelem je Společnost při České televizi Člověk v tísni.

Program festivalu Respect 2000

13. 2.
Palác Akropolis, Praha
Fanfare Ciocarlia - Rumunsko, 
nejrychlejší balkánská cikánská dechovka
7. 6.
Románské podlaží Pražského hradu
Kroke – Polsko,
polský židovský klezmer
10. 6.
Terasa Jízdárny Pražského hradu
Etnická hudba z oblasti Středomoří:
1) Sivan Perver –Turecko/Kurdistán
2) B‘Net Marrakech – Maroko
3) Shaykh Hamza Shakkur and The Al Kindi ensemble – Sýrie/Francie
11. 6.
Terasa Jízdárny Pražského hradu
Romské soubory z oblasti Středomoří:
1) The musicians of The Nile - Egypt
2) Con Buen Pie – Španělsko
3) Koumpaneia Xaltias Costas - Řecko
13. 6.
Kino Aero, Praha
Projekce filmu „Otto Placht- Malíř džungle“
27. 6.
Palác Akropolis, Praha
Poza – Ukrajina/Estonsko
11. 7.
Palác Akropolis, Praha
Balkánský romský soubor Taraf De Haidouks, Rumunsko

Profily skupin

Kroke (Polsko)
Kroke znamená v jidiš Krakov, polské město, ve kterém v r. 1992 stejnojmenné trio vzniklo. Skupina se záhy stala jednou z nejuznávanějších klezmer skupin a začala se objevovat na festivalech po celé Evropě spolu s věhlasnými osobnostmi a kapelami, jako je Ravi Shankar, Natacha Atlas, Bustan Abraham, Van Morrison či The Klezmatics.

Sivan Perwer (Turecko/Kurdistán)
Básník, zpěvák a hráč na saz Siwan Perwer je předním kurdským umělcem současnosti. Obecenstvo uchvacuje nejen jeho charizmatická a kontroverzní osoba, ale také jeho hlas, silná emotivnost a hypnotický rytmus. Jeho písně, a to dokonce i ty milostné, byly dlouhou dobu zakázány v Iráku, Íránu a Turecku, protože jsou v kurdštině. Kazety s nahrávkami se předávaly z ruky i přes riziko uvěznění nebo smrti z ruky do ruky. V Turecku jsou dodnes povoleny jen jeho tradiční milostné písně.

RESPECT V REGIONECH - kapely Álom (ČR) a Hudba Juliusa “Šuko“ Bartoša (SR)
12. 4. Olomouc Blues bar Garch 
13. 4. Brno Klub Alterna 
27. 4. Plzeň Šantán v Andělské
29. 4. Rožnov pod Radhoštěm Hostinský pivovar 
3. 5. Ústí nad Labem Národní dům
Ensemble Al Kindi (Sýrie/Francie)
Zní to neuvěřitelně, ale jeden z nejuznávanějších a nejrespektovanějších souborů arabské klasické hudby založil před sedmnácti lety bílý Evropan Julien Jalal Eddine Weiss. Tento Francouz, poznamenaný ve svém hippíckém mládí psychoanalýzou, se ve svých dvaceti letech zamiloval do arabské hudby. Čím více se o ní dozvídal, tím více zklamaný byl hudbou západní. “Tehdy jsem pocítil, že v naší (evropské) hudbě funguje harmonie jako dogma." Odložil klasickou kytaru, kterou studoval, a po krátkém hledání vhodného nástroje strávil následující léta u různých mistrů ze Středního východu a severní Afriky studiem hry na ganum – levantinskou citeru.

B’net Marrakech (Maroko)
B’net Marrakech, známé také jako Girls of Marrakech, jsou Berberky pocházející původně z vesnic ležících jihovýchodně od Marrákeše. Skupinu tvoří pět žen, které se zabývají hudbou již od dětství a většinou vystupovaly při náboženských obřadech, jako jsou svatby, narození, obřízky a jiné důležité události, na které jsou dodnes v Marrákeši i okolí zvány. Jejich umělecký talent a úspěch jim umožnil postavit se na vlastní nohy jako nezávislé ženy, a tím dosáhnout v islámském světě neobvyklého společenského postavení. Repertoár se skládá z berberských písní a písní chaabi (populární hudba známá po celém Maroku). Zpívají v marocké arabštině za mocného a hypnotického doprovodu blánových a kovových perkusí, které pocházejí z nejrůznějších koutů země Berberů.

CON BUEN PIE (Španělsko)
Con Buen Pie je nová flamenco skupina složená z mladých španělských umělců. Jsou vysoce ceněni pro svou invenčnost, kterou odvážně mění všechny zažité stereotypy svého žánru a je jim předpovídána velká budoucnost.

Koumpaneia Kostas Xalkias (Řecko)
Členové Koumpaneia Kostas Xalkias žijí v Epirusu, horách v severozápadním Řecku poblíž albánských hranic. Pocházejí z romských rodin se starobylou muzikantskou tradicí. Hudba je zde stále neodmyslitelnou součástí svateb, křtin, pohřbů a zásnub. Hrají ve složení: dva klarinety, housle, loutna, akordeon a buben.

Musicians of the Nile (Egypt)
To, že v Egyptě a na arabském území na Blízkém východě žijí Cikáni, není – navzdory jejich početné populaci – v dnešním západním světě příliš známé. Na egyptském venkově jsou však proslulí, neboť tam žije velmi mnoho cikánských skupin a rodin, šířících vlastní legendy a osobitý jazyk. Jejich reprezentant – skupina The Musicians of the Nile, se skládá z věhlasných muzikantských osobností, nesoucích v sobě tradici horního Egypta. Právě tato skupina s velkým náskokem předznamenala vlnu zájmu o world music a etnickou hudbu v Evropě a stala se první všeobecně uznávanou kapelou svého druhu. V posledních 15 letech projezdila celý svět a často byla napodobována a imitována.

“Otto Placht - malíř džungle" - film
Filmový dokument Alice Růžičkové a Martina Čiháka o českém malíři Otto Plachtovi, který v současnosti žije se svou ženou, indiánkou kmene Šipibó a dvěma dětmi v peruánské Amazonii. Film zachycuje malířův rodinný život v indiánské vesnici, tradiční výrobu keramiky, šamanský rituál přípravy a pití ayahuasky.

“Lačo Jilo" (Dobré srdce) - film
Film autora Tomáše Dorušky vznikl na motivy romské lidové povídky “Vtip, důvtip a srdce". Film je černobílý, byl natočen na Valašsku s rodinou Ščukových.

Poza (Ukrajina/Estonsko)
Repertoár skupiny Poza tvoří pouliční písně velkých měst východní Evropy a Malé Asie. Tato tradice sahá do daleké minulosti a je nejběžnější uměleckou formou nomádů z Východu. Jejich proměnlivý způsob života se odráží v textech, které pojednávají o lásce, sexu, hazardu, drogách a jiných závislostech, o prázdnotě lidského osudu, závisti, marnosti a bláznovství. Přesto je však jejich atmosféra plná radosti a vitality a všechny jsou vhodné i k tanci. Hlavní inspirace pochází z hudební tradice Romů a Židů z Ukrajiny, Makedonie, Řecka, Albánie, Rumunska a Turecka. Poza čerpá z hudebních stylů, jako je klezmer, hasapiko, tsifteteli, kalamatianos, rembetika, cigánočka atd.

Taraf De Haidouks (Rumunsko)
Kapela Taraf De Haidouks z vesničky Clejani poblíž Bukurešti vystoupila na zahajovacím ročníku Respectu v roce 1998 a letos symbolicky uzavřou ročník 2000. Po deseti letech své existence dnes představují nejslavnější reprezentanty romské hudby a jejich koncerty i nahrávky sklízejí úspěch po celém světě. Stali se senzací festivalu Womad v r. 91, vyprodali londýnskou Royal Festival Hall, zahajovali světovou výstavu v Lisabonu, vystupovali a nahrávali s Kronos Quartetem, jejich alba se pravidelně drží na prvních místech World Music Chart Europe a bez jejich účasti se neobejde žádný prestižní festival world music na světě. Hudbě Taraf De Haidouks totiž nelze odolat.

Álom (Česko)
Pražská kapela Álom, která na sebe výrazně upozornila svým loňským vystoupením na hlavní scéně Respectu a od té doby pravidelně koncertuje doma i v zahraničí, na slibně se rozvíjející tuzemské romské scéně představuje zřetelný zlom: drsná škola, kterou Álom prošel při hraní po hospodách a na tancovačkách, je v ostrém protikladu vůči u nás zatím převládajícímu akademickému folklóru - a má daleko blíž k syrovému irskému folku anebo k průpravě starých bluesových mistrů. Álom se drží klasického “kavárenského" obsazení s cimbálem, violou, houslemi a basou, ale zvukem připomíná spíš garáž anebo vydařený večírek na pražské periferii.

Ľudová hudba Juliusa “Šuko" Bartoša (Slovensko)
Ľudová hudba Juliusa “Šuko" Bartoša je nejstarším romským souborem na Slovensku a po desetiletí si uchovává svojí jedinečnou nezaměnitelnou tvář. Jejich těžko definovatelná syrová muzikantská mentalita se dá jen těžko zařadit k některému z regionálních proudů autentického folkloru. Svým projevem patří k tomu nejzemitějšímu a současně nejoriginálnějšímu co v tomto století vyprodukovalo drsné Podpolianské čiernobalocké prostředí.

B‘Net Marrakech – Maroko.

Fanfare Ciocarlia -Rumunsko, "nejrychlejší balkánská cikánská dechovka".

Koumpaneia Xaltias Costas - Řecko.

Kroke – Polsko.

Ľudová hudba Juliusa “Šuko" Bartoša.

Sivan Perwer - Turecko/Kurdistán.

Poza – Ukrajina/Estonsko.

Autor:

Byl to lynč, ale rány už se zahojily, vzpomíná Rusevová na neúspěch Elišky a Damiána

  • Nejčtenější

Byl to lynč, ale rány už se zahojily, vzpomíná Rusevová na neúspěch Elišky a Damiána

21. března 2024,  aktualizováno  13:48

Vysíláme Rok začala herečka Anežka Rusevová hekticky: třemi divadelními premiérami, ve Studiu DVA a...

Podvod za půl milionu. Knihobot odhalil padělky knih tajemného autora

21. března 2024  13:30

Nepadělají se jen obrazy nebo bankovky, ale i knihy. Konkrétně vzácné, obtížně dostupné svazy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Lovec přichází! Otestuje si znalosti zákulisí soutěže Na lovu

22. března 2024

V sobotu 23. března startuje na TV Nova další série Superlovu, speciální verze pořadu Na lovu....

Simply the best! Ewa Farna podruhé nadchla vyprodanou O2 arenu

23. března 2024  9:40

Zpěvačka Ewa Farna zazpívala 22. března podruhé v po střechu našlapané O2 areně. Na přidaném...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Leštiči klik hráli řediteli za dveřmi, já o protekci nestál, říká jubilant Spálený

21. března 2024

Premium Petr Spálený právě dnes slaví osmdesátiny. Jak říká, svoje roky nikdy moc neprožíval, a tak stále...

Nechtěli ji mezi sebe, ale nedala se. Beyoncé vydala countryové album

29. března 2024

Zpěvačka Beyoncé vydala v pátek 29. března druhou část plánované albové „covidové“ trilogie. Po...

RECENZE: Způsob, jak umrtvit oživlé Kroky a skoky české animace

28. března 2024  16:15

Je to smutný paradox. V cyklu Kroky a skoky české animace sice mnohokrát zazní, že animovaná tvorba...

TRENDY V KLIPECH: Miss Kalousová demoluje auto, Boone láká na pražský koncert

28. března 2024  15:01

Bývalá Miss Andrea Kalousová přichází s novým klipem Sorry. Stál ji hodně sil a padlo na něj jedno...

Chceme podchytit tu jeho svobodu. Marek Adamczyk ztvární Miloše Formana

28. března 2024

Premium V chystaném letním představení Forman, které na červen chystá Letní scéna Musea Kampa k připomenutí...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...