Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Začíná festival Divadlo

  11:33aktualizováno  11:33
Pražským prologem - Toscou v Národním divadle a Tragickou historií Doktora Fausta ve vyšehradské Gorlici - začíná dnes mezinárodní plzeňský festival Divadlo. Chybět opět nebudou divadelní premiéry, pouliční produkce a divadla různých forem a stylů, novinkou bude ještě větší prolínání s "nedivadelními" žánry. Oproti minulým ročníkům vzroste počet produkcí, které se pohybují na hranici hudby, divadla, filmu nebo nových médií.
V plzeňské městské galerii si Petr Nikl zopakuje interaktivní výstavu Hnízda her z pražského Rudolfina - tentokrát má název Nástroje okamžitých her. Agon Orchestra předvede Melodramy: díla soudobých skladatelů Petera Grahama, Davida Langa a Heinera Goebbelse, která spojují hudbu s hlasem vypravěče. Ale místo tu samozřejmě má tradiční činohra, opera, nebo loutkové divadlo.

Festival Divadlo

17. října 2001 - Praha

18. až 21. října 2001 - Plzeň

Program festivalu

Nejbohatší program nabízí oblast činohry: budapešťské divadlo Katona József Színház, které loni excelovalo s Egressyho Portugálií, představí hru Davida Harrowera Nože ve slepicích, slovenské Národní divadlo přiveze Porubjakovou a Hubovou Tančírnu. Česká divadla bude reprezentovat Divadlo Na zábradlí s Carriérovou Terasou a Dejvické divadlo s Oblomovem. Loutkové divadlo zastoupí Buchty a loutky, které tu v premiéře představí dvoudílný opus Gilgameš. Domácí Divadlo J. K. Tyla pak uvede v režii Michala Dočekala málo hranou Foerstrovu operu Bloud.

Mabou Mines mají rádi popkulturu
Love story nosorožce Tin Tina a opice Cherry inscenovaná ve stylu klasické kreslené grotesky neboli Zvířecí magnetismus - to je hlavní lákadlo letošního plzeňského festivalu Divadlo. Se svým nejnovějším projektem sem přijíždí legenda amerického avantgardního divadla, soubor Mabou Mines.

Soubor vznikl v roce 1970 kolem režiséra Lee Breuera, který společně s Ruth Maleczechovou zbyl do dnešních dní jediný z původní sestavy. Dalším veteránem je autor Zvířecího magnetismu Terry O´ Reilly, jenž do souboru přišel o tři roky později.

Mabou Mines neskrývají vášeň pro hollywoodské filmy a komiksy, potažmo popkulturu vůbec. Využívají jejích postupů, zároveň je parodují. "Umění dnes nemůže existovat bez vlivu popkultury," prohlašují společně a Lee Breuer dodává: "Rozdělování na vážnou kulturu a popkulturu nemám moc rád. Vždyť to, co bylo lidovou zábavou, třeba Rossini nebo jazz, je dnes klasikou."

Se symboly popkultury pracuje i titul Zvířecí magnetismus. Zvířecí hrdinové nosí "disneyovské" masky a převleky, pomocí zvedacích mechanismů létají vzduchem cirkusového šapitó a vyjadřují se pomocí rapového zpěvu. Iluzi, že se divák ocitl v živém kresleném filmu, doplňují počítačové animace Judsona Wrighta; dokreslují děj, nebo se odehrávají souběžně s ním.

Zvířecí hrdiny si prý Terry O´ Reilly zvolil z několika důvodů: "Alegorií se líp vyjádříte. Zaujal mě zločin, konkrétně to, že se někdo snaží obohatit na úkor svých blízkých. Jenže jsem se chtěl vyhnout tomu, abych volil nějakou národnost - jako když v béčkových filmech hrají kriminálníky Italové nebo Číňani. Tak jsem si pomohl nosorožcem," vysvětluje. Nosorožec Tin Tin se totiž živí jako obchodník s nosorožčími rohy. A proč se zamiluje do opice? "Tak pro to jednoznačné vysvětlení nemám, snad že mě fascinuje odlišnost lidí, u zvířat tedy různých druhů," říká O´Reilly.

Mabou Mines na pražském letišti.

Mabou Mines na pražském letišti.

Mabou Mines na pražském letišti.

Mabou Mines na pražském letišti.

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Plýtvání duší a časem. Faust ve Stavovském řeší krizi středního věku

Martin Pechlát ve Faustovi

Nastudování Goetheho klasiky ve Stavovském divadle je prvním režijním počinem Jana Friče v pozici kmenového režiséra...

Deník zloděje s Miloslavem Königem pobral hned tři ceny divadelní kritiky

Miloslav König v inscenaci Divadla Masopust nazvané Deník zloděje

Podobně jako v nominacích i při vyhlašování Cen divadelní kritiky za loňský rok hrála prim inscenace malého pražského...

Dostojevského Idiota v Rokoku netrápí čas, fyzika ani pravděpodobnost

Záběr z kostýmové zkoušky nového nastudování Idiota v Divadle Rokoko

Velkou ruskou klasiku chystá v sobotu pražské Divadlo Rokoko. V režii Pavla Kheka zde připravují Dostojevského Idiota....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz