Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Začíná festival Divadlo

  11:33aktualizováno  11:33
Pražským prologem - Toscou v Národním divadle a Tragickou historií Doktora Fausta ve vyšehradské Gorlici - začíná dnes mezinárodní plzeňský festival Divadlo. Chybět opět nebudou divadelní premiéry, pouliční produkce a divadla různých forem a stylů, novinkou bude ještě větší prolínání s "nedivadelními" žánry. Oproti minulým ročníkům vzroste počet produkcí, které se pohybují na hranici hudby, divadla, filmu nebo nových médií.
V plzeňské městské galerii si Petr Nikl zopakuje interaktivní výstavu Hnízda her z pražského Rudolfina - tentokrát má název Nástroje okamžitých her. Agon Orchestra předvede Melodramy: díla soudobých skladatelů Petera Grahama, Davida Langa a Heinera Goebbelse, která spojují hudbu s hlasem vypravěče. Ale místo tu samozřejmě má tradiční činohra, opera, nebo loutkové divadlo.

Festival Divadlo

17. října 2001 - Praha

18. až 21. října 2001 - Plzeň

Program festivalu

Nejbohatší program nabízí oblast činohry: budapešťské divadlo Katona József Színház, které loni excelovalo s Egressyho Portugálií, představí hru Davida Harrowera Nože ve slepicích, slovenské Národní divadlo přiveze Porubjakovou a Hubovou Tančírnu. Česká divadla bude reprezentovat Divadlo Na zábradlí s Carriérovou Terasou a Dejvické divadlo s Oblomovem. Loutkové divadlo zastoupí Buchty a loutky, které tu v premiéře představí dvoudílný opus Gilgameš. Domácí Divadlo J. K. Tyla pak uvede v režii Michala Dočekala málo hranou Foerstrovu operu Bloud.

Mabou Mines mají rádi popkulturu
Love story nosorožce Tin Tina a opice Cherry inscenovaná ve stylu klasické kreslené grotesky neboli Zvířecí magnetismus - to je hlavní lákadlo letošního plzeňského festivalu Divadlo. Se svým nejnovějším projektem sem přijíždí legenda amerického avantgardního divadla, soubor Mabou Mines.

Soubor vznikl v roce 1970 kolem režiséra Lee Breuera, který společně s Ruth Maleczechovou zbyl do dnešních dní jediný z původní sestavy. Dalším veteránem je autor Zvířecího magnetismu Terry O´ Reilly, jenž do souboru přišel o tři roky později.

Mabou Mines neskrývají vášeň pro hollywoodské filmy a komiksy, potažmo popkulturu vůbec. Využívají jejích postupů, zároveň je parodují. "Umění dnes nemůže existovat bez vlivu popkultury," prohlašují společně a Lee Breuer dodává: "Rozdělování na vážnou kulturu a popkulturu nemám moc rád. Vždyť to, co bylo lidovou zábavou, třeba Rossini nebo jazz, je dnes klasikou."

Se symboly popkultury pracuje i titul Zvířecí magnetismus. Zvířecí hrdinové nosí "disneyovské" masky a převleky, pomocí zvedacích mechanismů létají vzduchem cirkusového šapitó a vyjadřují se pomocí rapového zpěvu. Iluzi, že se divák ocitl v živém kresleném filmu, doplňují počítačové animace Judsona Wrighta; dokreslují děj, nebo se odehrávají souběžně s ním.

Zvířecí hrdiny si prý Terry O´ Reilly zvolil z několika důvodů: "Alegorií se líp vyjádříte. Zaujal mě zločin, konkrétně to, že se někdo snaží obohatit na úkor svých blízkých. Jenže jsem se chtěl vyhnout tomu, abych volil nějakou národnost - jako když v béčkových filmech hrají kriminálníky Italové nebo Číňani. Tak jsem si pomohl nosorožcem," vysvětluje. Nosorožec Tin Tin se totiž živí jako obchodník s nosorožčími rohy. A proč se zamiluje do opice? "Tak pro to jednoznačné vysvětlení nemám, snad že mě fascinuje odlišnost lidí, u zvířat tedy různých druhů," říká O´Reilly.

Mabou Mines na pražském letišti.

Mabou Mines na pražském letišti.

Mabou Mines na pražském letišti.

Mabou Mines na pražském letišti.

Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

VIDEO: Letní Letnou zahájí milostný dopis, podívejte se na zkoušku

Zkouška zahájení 15. ročníku festivalu Letní Letná

V pražských Letenských sadech večer začíná 15. ročník festivalu nového cirkusu a pantomimy Letní Letná. Více než 30...

RECENZE: Zrod vetřelců i minotaura. Continuo dál drží svou laťku vysoko

Představení 8 hrálo Divadlo Continuo na poli naproti svému Švestkovému dvoru v...

Momenty ze zběsilého 20. století využilo Divadlo Continuo k neobvyklému site specific projektu 8. Ač nejsou úplně...

Vážností bychom Vlasy pohřbili. Čekejte hvězdy i holé zadky, láká režisér

Šimon Caban na zkouškách muzikálu Vlasy

Se zdravým nadhledem pracuje režisér Šimon Caban na muzikálu Vlasy pro pražské Divadlo Kalich. Nehrozí prý patos ani...

Najdete na iDNES.cz