Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Začíná cyklus Alternativní kultura

  12:11aktualizováno  12:11
Hippies, punkeři, squatteři... Tyto a jiné pojmy a jejich představitelé přijdou nyní důkladně na přetřes v třináctidílném dokumentárním cyklu Alternativní kultura. Počínaje pátkem jej uvádí ČT 2 vždy v pátek večer, tedy v zavedeném "okénku", jež dosud patřilo seriálu Bigbít, zaměřenému na podobný typ publika.
"Neusilovali jsme o televizní dějepis; naopak. Šlo nám hlavně o živé, divácky přitažlivé vyprávění. Zcela záměrně jsme se proto vyhýbali výkladům vědců či besedám s odborníky," říká autor projektu a jeho režisér Petr Slavík o způsobu, jakým se jeho tým snažil mapovat alternativní kulturu včetně různých hnutí či projevů životního stylu. V rolích spoluscenáristů jednotlivých dílů a současně průvodců pořadu se střídají Josef Rauvolf, specialista na angloamerickou scénu, a rusista Tomáš Glanc, který se soustředil na málo známý ruský underground.

Cyklus určený pro Českou televizi se začal natáčet v roce 1997 (zprvu v tehdejší Nadaci Film a sociologie, později ve Slavíkově produkční firmě Phoenix); jeho prvé tři části věnované americké beatové generaci byly uvedeny v roce 1998 a získaly několik cen. Také nynější vysílání cyklu jako celku zahájí nejprve repríza původní beatnické trilogie; na ni pak navážou premiérové části od české paralelní kultury přes ruské "podzemí" a různé umělecké komunity Evropy až k punkové vlně. "Každý díl se dá sledovat bez znalosti těch předchozích. Štáb prostě putuje z místa na místo, od člověka k člověku," zdůrazňuje režisér, že podstatu fenoménu chce cyklus doložit na myšlenkách, dílech a osudech konkrétních lidí - od slavných jmen po téměř neznámé, unikátní objevy.

Dokumentární cyklus Alternativní kultura

1. - 3. ČÁST: repríza věnovaná beatové generaci od vzniku hnutí a jeho legend přes "druhé pokolení" až po současné následovníky.
4. OD AVANTGARDY DO PODZEMÍ - Nejdřív se setkává trio "něžných barbarů" Bondy, Boudník a Hrabal, pozdější léta šedesátá pak přinášejí Knížákovy happeningy, písničkáře a divadlo Orfeus.
5. OD UNDERGROUNDU K ŠEDÉ ZÓNĚ - Neoficiální kulturu z dob normalizace představují lidé kolem Plastic People, komuna ve Vísce, surrealistická skupina, Jazzová sekce, částečně Provázek.
6. KE KONCI VĚČNÝCH ČASŮ - Druhá generace "podzemí" v 80. letech, to jsou Psí vojáci, Revolver Revue, hudebníci v Brně, výtvarní Tvrdohlaví, divadelní Pražská 5, Originální Videojournal.
7. NOVÉ ALTERNATIVY? - Po listopadu 1989 má underground jiné projevy - taneční party, graffiti coby "umění vandalismu", squating zosobněný kulturním a sociálním centrem Ladronka.
8. ZÁPISKY Z PODZEMÍ - Moskva 60. - 80. let, jak ji neznáme, představuje izolovaná společenství básníků a výtvarníků, například takzvanou Lianozovskou školu či Kolektivní akci.
9. HRDINOVÉ NOVÉ DOBY - Postsovětská současnost přináší šokující performance, manifesty, provokace; někteří umělečtí "buřiči" emigrovali, konkrétně do Vídně či do Prahy.
10. KRUTÉ A CHUDÉ DIVADLO - "Jiné" divadlo druhé půle 20. století zosobní newyorský Living Theatre, polské Divadlo-laboratoř a Odin Teatret, nyní působící v Dánsku.
11. KOMUNY A KOMUNITY - Společenství, v nichž žijí vyznavači alternativy, točil štáb v Německu, Dánsku a Francii, ve vyklizených městských objektech i na venkovských farmách.
12. PUNK - Osmnáctiletý Ondřej vyznává punk jako hudbu i životní filozofii; jeho zpověď vroubí historie téhle vlny od fenoménu Sex Pistols k současnému anglickému punkovému festivalu.
13. DRUHÁ STRANA MINCE - Obecné shrnutí napříč zeměmi a osobnostmi, které hledá smysl alternativní kultury v 21. století.

Zbyněk Fišer alias Egon Bondy v roce 1950.

Otec českého undergroundu Ivan "Magor" Jirous.

Milan Knížák sám sebe charakterizuje jako multimediálního umělce a voyeura do všech stran .

DJ Tráva byl kdysi pankáč, dnes hraje taneční muziku.

Milan Šteindler a David Vávra ve sklepě, kde vzniklo divadlo Sklep.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Uzdravila se a přijela. Hvězda Catherine Deneuveová završí Febiofest

Catherine Deneuveová na Febiofest,u

Původně měla francouzská herečka Catherine Deneuveová převzít čestnou cenu při zahájení pražského Febiofestu, ale...

DO KINA: Máří Magdaléna není prostitutka a Planeta Česko není BBC

Rooney Mara ve filmu Máří Magdaléna

Z devíti premiér týdne se těžko vybírá divácký favorit, už proto, že ve čtyřech případech jde o dokumenty. Na milovníky...

VIDEO: Strašidelně zamilovaný Drákula zve na Hotel Transylvánie 3

trailer k filmu Hotel Transylvánie 3: Příšerózní dovolená

Když se rodinka z animované série Hotel Transylvánie ve třetím dílu s podtitulem Příšerózní dovolená nalodí na výletní...

Najdete na iDNES.cz