Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Začíná cyklus Alternativní kultura

  12:11aktualizováno  12:11
Hippies, punkeři, squatteři... Tyto a jiné pojmy a jejich představitelé přijdou nyní důkladně na přetřes v třináctidílném dokumentárním cyklu Alternativní kultura. Počínaje pátkem jej uvádí ČT 2 vždy v pátek večer, tedy v zavedeném "okénku", jež dosud patřilo seriálu Bigbít, zaměřenému na podobný typ publika.
"Neusilovali jsme o televizní dějepis; naopak. Šlo nám hlavně o živé, divácky přitažlivé vyprávění. Zcela záměrně jsme se proto vyhýbali výkladům vědců či besedám s odborníky," říká autor projektu a jeho režisér Petr Slavík o způsobu, jakým se jeho tým snažil mapovat alternativní kulturu včetně různých hnutí či projevů životního stylu. V rolích spoluscenáristů jednotlivých dílů a současně průvodců pořadu se střídají Josef Rauvolf, specialista na angloamerickou scénu, a rusista Tomáš Glanc, který se soustředil na málo známý ruský underground.

Cyklus určený pro Českou televizi se začal natáčet v roce 1997 (zprvu v tehdejší Nadaci Film a sociologie, později ve Slavíkově produkční firmě Phoenix); jeho prvé tři části věnované americké beatové generaci byly uvedeny v roce 1998 a získaly několik cen. Také nynější vysílání cyklu jako celku zahájí nejprve repríza původní beatnické trilogie; na ni pak navážou premiérové části od české paralelní kultury přes ruské "podzemí" a různé umělecké komunity Evropy až k punkové vlně. "Každý díl se dá sledovat bez znalosti těch předchozích. Štáb prostě putuje z místa na místo, od člověka k člověku," zdůrazňuje režisér, že podstatu fenoménu chce cyklus doložit na myšlenkách, dílech a osudech konkrétních lidí - od slavných jmen po téměř neznámé, unikátní objevy.

Dokumentární cyklus Alternativní kultura

1. - 3. ČÁST: repríza věnovaná beatové generaci od vzniku hnutí a jeho legend přes "druhé pokolení" až po současné následovníky.
4. OD AVANTGARDY DO PODZEMÍ - Nejdřív se setkává trio "něžných barbarů" Bondy, Boudník a Hrabal, pozdější léta šedesátá pak přinášejí Knížákovy happeningy, písničkáře a divadlo Orfeus.
5. OD UNDERGROUNDU K ŠEDÉ ZÓNĚ - Neoficiální kulturu z dob normalizace představují lidé kolem Plastic People, komuna ve Vísce, surrealistická skupina, Jazzová sekce, částečně Provázek.
6. KE KONCI VĚČNÝCH ČASŮ - Druhá generace "podzemí" v 80. letech, to jsou Psí vojáci, Revolver Revue, hudebníci v Brně, výtvarní Tvrdohlaví, divadelní Pražská 5, Originální Videojournal.
7. NOVÉ ALTERNATIVY? - Po listopadu 1989 má underground jiné projevy - taneční party, graffiti coby "umění vandalismu", squating zosobněný kulturním a sociálním centrem Ladronka.
8. ZÁPISKY Z PODZEMÍ - Moskva 60. - 80. let, jak ji neznáme, představuje izolovaná společenství básníků a výtvarníků, například takzvanou Lianozovskou školu či Kolektivní akci.
9. HRDINOVÉ NOVÉ DOBY - Postsovětská současnost přináší šokující performance, manifesty, provokace; někteří umělečtí "buřiči" emigrovali, konkrétně do Vídně či do Prahy.
10. KRUTÉ A CHUDÉ DIVADLO - "Jiné" divadlo druhé půle 20. století zosobní newyorský Living Theatre, polské Divadlo-laboratoř a Odin Teatret, nyní působící v Dánsku.
11. KOMUNY A KOMUNITY - Společenství, v nichž žijí vyznavači alternativy, točil štáb v Německu, Dánsku a Francii, ve vyklizených městských objektech i na venkovských farmách.
12. PUNK - Osmnáctiletý Ondřej vyznává punk jako hudbu i životní filozofii; jeho zpověď vroubí historie téhle vlny od fenoménu Sex Pistols k současnému anglickému punkovému festivalu.
13. DRUHÁ STRANA MINCE - Obecné shrnutí napříč zeměmi a osobnostmi, které hledá smysl alternativní kultury v 21. století.

Zbyněk Fišer alias Egon Bondy v roce 1950.

Otec českého undergroundu Ivan "Magor" Jirous.

Milan Knížák sám sebe charakterizuje jako multimediálního umělce a voyeura do všech stran .

DJ Tráva byl kdysi pankáč, dnes hraje taneční muziku.

Milan Šteindler a David Vávra ve sklepě, kde vzniklo divadlo Sklep.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

VIDEO: King Skate vylíčí, jak se skateboarding prokousal totalitou

Trailer k filmu King Skate

Zatímco před kamerami se řadí spartakiádní cvičenci, v ústraní se do totalitní šedi dobývá nový hit: divoká jízda za...

RECENZE: Film Můj neznámý vojín pohřbívá jeho hrdinu podruhé

Z filmu Můj neznámý vojín

Její prastrýc k nám přijel v srpnu 1968 na tanku. Po návratu na Ukrajinu dlouho mlčel, načež spáchal sebevraždu a...

RECENZE: Equalizer 2 je kazatel s flintou, kterému chybí čas na akci

Záběr z filmu Equalizer 2

Čtyři roky po filmu Equalizer přichází do kin druhý díl. Denzel Washington v titulní roli opět koná dobro se zbraní v...

Najdete na iDNES.cz