Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Žáci 3.B už se chystají do kin

  13:57aktualizováno  13:57
Populární písnička z večerníčku o žácích 3. B dostala další sloku. Vypráví se v ní, kterak pes Jonatán a "dvě děti", Mach a Šebestová, rozhodli se "zvěděti", jak vypadá skutečný svět, nejen ten z kresleného seriálu. A tak se staronovou písničkou a s novými přáteli přestoupili do hraného filmu s názvem Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko, který bude mít premiéru na letošního Mikuláše.

Animovaný Mach jezdíval vesele po zábradlí, což jeho představitel Robert Hájek nemůže, protože prý doma na zábradlí mají "takový ty čudlíky". Šebestová měla šílené nápady už v kreslené verzi, v hraném filmu se pere s kluky i s chobotnicí v rybníku, ale co je to na její představitelku Kristýnu Květovou. Ta si přeje "být herečkou, co hraje tenis, pak jet do Egypta, nechat se sežrat od krokodýlů a být pohřbená v pyramidě" - aby si prý mohla povídat s Kleopatrou. Kresleného Jonatána mohly děti hladit ostošest, kdežto ten živý pouštěl barvu.

Ústřední dvojici posílí noví kamarádi: malý Číňan, který se naučil česky počítat do deseti, a Jakub, jehož představitel při natáčení v Číně naopak plynně konverzoval s místními. Také protivníků přibylo. Známé firmy Pažout a Horáček, kteří by si prý sluchátkem rádi vykouzlili "ještě víc peněz, vilu a ještě víc těch vil", dostali výpomoc v záporném hrdinovi jménem Ludvík. Jeho dobře živený představitel kriticky hodnotil kuchyni - na jídelníčku mu při natáčení chybělo kuře na paprice a husa.

Film o filmu, který Česká televize uvede v nejbližších dnech, prozradí další novinky. Třeba babičku v podání Stelly Zázvorkové, dvě podoby Ivy Janžurové či postavu Petra Nárožného, jenž miluje scény "jako ze života: s agresivním blbcem".

Mezitím by si rodiče měli chystat peněženky. Neútočí na ně jen film, jehož původní vánoční konkurent Pán prstenů odsouvá premiéru až na 10. leden. Kromě "Macha" v kinech vpadnou na trh i knížka, hudební nahrávka i CD-ROM, kde si mohou děti hrát na režiséry.

A to vše je pořád maličkost proti novoroční premiéře filmu v Číně, která je koproducentem snímku. "Máme šanci dostat se na asijské teritorium představující téměř dvě miliardy potenciálních diváků," říká Vítězslav Jandák, zástupce Ateliérů Bonton Zlín, kde kromě hraného filmu o žácích 3. B vzniká i nová řada večerníčků. U hrané verze se ovšem s pokračováním nepočítá. "Dětští herci moc rychle rostou, to bychom brzy točili Macha a Šebestovou nad hrobem," žertuje režisér Václav Vorlíček.

Utržené sluchátko, navíc kouzelné, vymyslel scenárista Miloš Macourek dávno před tím, než svět ovládly mobilní telefony. "Ale do výroby filmu se žádný z operátorů mobilů nenechal přizvat," říká Macourek. Tím hůř pro ně, míní producenti, kdyby se teď chtěli "svézt" s reklamou filmu, budou tvrdě platit. Mimochodem, Mach alias Robert už mobil má a posílá jím mamince vzkazy: "Neboj se, jsem po škole." A Šebestová čili Kristýnka si mobil přeje od Ježíška. Nicméně svá přání - abychom vyhráli pohár UEFA a aby se "zazeleňovaly" lesy - ponechaly děti na pohádkovém telefonu. Dospělí z filmového štábu si od sluchátka přáli mnohem přízemnější věci: zmizení daňových úřadů a konečně odpočinek.

Režisér a scenárista Václav Vorlíček během on-line rozhovoru v redakci iDNES.

Režisér a scenárista Václav Vorlíček během on-line rozhovoru v redakci iDNES.

Režisér a scenárista Václav Vorlíček během on-line rozhovoru v redakci iDNES.

Režisér a scenárista Václav Vorlíček během on-line rozhovoru v redakci iDNES.

Režisér a scenárista Václav Vorlíček během on-line rozhovoru v redakci iDNES.

Představitelé Macha a Šebestové s kouzelným sluchátkem při natáčení voho českého filmu. (30.5.2001)

Členka poroty pro hraný film 41. mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež ve Zlíně, francouzská herečka Anna Chaplinová dostává květiny od představitelů hlavních rolí v připravovaném filmu Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko Roberta Hájka a Kristýny Květové. Vlevo prezident festivalu Vítězslav Jandák a moderátor slavnostního večera Pavel Zedníček. (1.6.2001)

Režisér celovečerního hraného filmu Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko Václav Vorlíček (vpravo) při natáčení ve zlínských ateliérech. (19.7.2001)

Režisér Václav Vorlíček pozorně sleduje na monitoru poslední sekundy filmu Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko. (18.7.2001)

Při natáčení se Mach a Šebestová (uprostřed) dostali i do Číny. Na snímku jsou i se svým filmovým kamarádem Linem na Velké čínské zdi. (18.7.2001)

Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

RECENZE: Černý v Ku-klux-klanu baví. Než ho režisér bodne do zad

Záběr z filmu BlacKkKlansman

Nejlepší na filmu jménem BlacKkKlansman je fakt, že příběh černošského policisty, který pronikl mezi členy...

DO KINA: Otec a syn Washingtonovi se postaví proti rockovému Létu

Trailer k filmu Equalizer 2

Z pěti novinek kin si hned dvě připsala rodina černošských herců. Oscarový Denzel Washington hraje v pokračování...

VIDEO: King Skate vylíčí, jak se skateboarding prokousal totalitou

Trailer k filmu King Skate

Zatímco před kamerami se řadí spartakiádní cvičenci, v ústraní se do totalitní šedi dobývá nový hit: divoká jízda za...

Najdete na iDNES.cz