Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zachránit památku není lehké

  16:23aktualizováno  16:23
Střední Morava - Prodat? Pronajmout? Opravit? Ale za co? Podobné otázky se radním honí hlavou, když se zamýšlejí nad osudem cenných budov v centrech měst, na jejichž tváři se stále znatelněji podepisuje čas. Radní vědí, že pokud se historické památky nezačnou včas opravovat, za pár let jim spadnou na hlavu. Města ale na nákladné rekonstrukce peníze nemají, a tak hledají nejrůznější cesty, jak domy zachránit. Zatím se jim však moc nedaří.

OLOMOUC ZKOUŠÍ PAMÁTKU PRODAT
Olomoucký magistrát opět zkouší prodat vzácný dům U zlaté štiky ve Ztracené ulici, jehož zanedbaný jižní štít "zdobí" Horní náměstí. Nemovitost je zapsána jako kulturní památka. Na její opravu město potřebuje třicet až čtyřicet milionů korun. "Peníze nemáme, a tak zkoušíme, jestli se nenajde zájemce o koupi s dobrým projektem na využití domu," řekl náměstek olomouckého primátora Jaromír Czmero (ČSSD).

Ačkoli Czmero doporučil, aby město dům prodalo za úřední cenu (podle znaleckého posudku má budova hodnotu 3,5 milionu korun a pozemek pod ním 1,5 milionu korun), moc šancí prodeji nedává. "Objevuje se hodně nadšenců, ale málo těch, kteří na to mají peníze," poznamenal před časem náměstek.

Za poslední roky padlo hned několik návrhů, jak by se chátrající dům, kde je čas od času nějaká výstava, mohl využít. Jedním z nich byl nápad přebudovat jej na městský hotel, což vzbudilo polemiku mezi olomouckou levicí a pravicí, zda má město vůbec podnikat. Ředitel Vlastivědného muzea zase nedávno koketoval s myšlenkou přesunout do domu Muzeum hodin ze Šternberka. Obě varianty ovšem předpokládaly výdaje z městského rozpočtu.

Ve hře byl, a stále ještě je, návrh obecně prospěšné společnosti Společenstvo domu U zlaté štiky, jejímž cílem je zachránit kulturní památku a smysluplně ji využít. "Rádi bychom v domě zřídili centrum, které by dokumentovalo soužití menšin v Olomouckém kraji," řekla členka společnosti Marta Fišerová. Město společnosti slíbilo, že pokud se nenajde zájemce na koupi domu, začne znovu jednat o jejím návrhu. Nabídky na odkoupení mohu lidé podávat na magistrátu do 5. června.

PROSTĚJOV OPRAVÍ ZÁMEK PO ČÁSTECH
Podstatně vyšší částku než v Olomouci budou potřebovat zastupitelé Prostějova, aby opravili historický zámek z první poloviny šestnáctého století, který je ozdobou Pernštýnského náměstí v centru města. "Rekonstrukce zámku bude stát podle odhadů osmdesát až sto milionů korun," řekl zástupce prostějovského starosty Alois Mačák (nezávislý za ČSSD).

S opravou památky město dosud vyčkávalo, neboť se radní shodli na tom, že nejprve dodělají opravu secesní památky Národní dům. "Už bychom ale měli v rozpočtu myslet i na zámek. Takovou sumu nedáme najednou dohromady, takže to budeme muset zvládat po částech," dodal Mačák. Ani horentní suma nutná k opravě zámku ovšem prostějovské radní zatím nepřivedla k myšlence, že by se památky zbavili.

Donedávna v prostějovském zámku sídlil okresní archiv a několik bytů obývali nájemníci. Nyní je v zámku část městské knihovny, výstavní sály Muzea Prostějovska, fotografický ateliér a kancelář Sdružení na podporu nezaměstnaným.
Před pár lety, když se na zámek přijeli podívat představitelé partnerského města Borlänge ve Švédsku, zazněl návrh, že by v zámku mohly být koncertní sály. Jaké bude jeho využití v budoucnu ovšem nakonec řekne studie, kterou si město nechává zpracovat.

KOJETÍN KOUPIL HOTEL, ALE CO S NÍM?
Problém, co s historickými domy na náměstí, které nemají léta žádné využití a chátrají, museli řešit i radní v Kojetíně. Zatímco rozhodnutí o takzvaném okresním domě bylo poměrně jednoduché, kvůli bývalému hotelu na náměstí se sešla dvě mimořádná zastupitelstva a radní si nad domem lámali hlavu dlouhé měsíce.

"Uspořádali jsme dokonce i anketu mezi lidmi, co s hotelem, protože dům není města. Lidé se v drtivé většině vyslovili pro to, aby město vstoupilo do obchodních jednání a chátrající hotel koupilo. Je to totiž budova, která ke Kojetínu odjakživa patří, je v historické zóně města a tvoří jednu z dominant náměstí," řekl starosta Mojmír Haupt (ČSSD).

Radní proto v minulých dnech sepsali smlouvu se správcem konkurzní podstaty zkrachovalé firmy, která dům vlastnila, a za tři miliony korun jej odkoupí. "Co s ním, zatím nevíme," přiznal starosta a dodal: "Jisté je jedno - v každém případě chceme zachovat původní účel, tedy hotel. Především proto, že ubytovací kapacity na solidní úrovni městu akutně chybí."

Radní proto hodlají dům zakonzervovat proti dalšímu ničení vandalů a teprve během jednoho či dvou let zkusí vymyslet řešení. "Možná by bylo dobré založit akciovou společnost s nějakou firmou, kde by mělo většinovou účast město," nastínil starosta.

O osudu další nevyužité dominanty středu města zastupitelé rozhodli před nedávnem. Z okresního domu, který stojí v Kojetíně coby zájezdní hostinec už tři století, ale naposledy se do něj ve větší míře investovalo před sto lety, bude regionální informační centrum. "Chceme tam mít galerii a zázemí pro známou kojetínskou tvůrčí skupinu 69, kinokavárnu či internetovou kavárnu, knihovnu, hudební sál a ve dvorním traktu by mohly být přes léto výstavy či večery poezie," vypočítal starosta. Rekonstrukce domu spolkne 25 milionů korun.

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Pikous chce na Národní třídě slavit, i kdyby pak měl jíst jen topinky

Z loňských oslav na Národní třídě

Díky, že můžem! se jmenuje akce, kterou na 17. listopadu na pražskou Národní třídu chystá Martin Pikous. „Nechceme...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.cz