Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zachráněné obrazy i vytopená muzea

  10:05aktualizováno  10:05
Galerie a jejich správci či majitelé se začínají vzpamatovávat ze záplav. Voda opadla, ale škody se většinou dají těžko vyčíslit. Poškozený nábytek, elektroinstalace, promáčené zdivo, někde i vyplavené obrazy a knihy.

H r o m a d a   p ř e d   L i t e r ou

Příkladem postižených soukromých galerií je Litera na pražském Karlínském náměstí. Její majitel Miloslav Navrátil se dostal na místo zkázy teprve ve středu. Zatímco ostatní obyvatelé Karlína vynášeli za pomoci vojáků z mrazáků kila tlejícího masa, galerista s přáteli "vykydával" metráky promáčených kreseb, grafik a obrazových monografií. Před Literou z nich zanedlouho vznikla blátivá hromada.

O blížící se katastrofě se Navrátil - stejně jako ostatní Karlínští - dozvěděl na poslední chvíli. S autem ho už ke galerii policie nepustila. Stačil z Litery odvézt jen motorku a pár nejcennějších grafik. Voda se nakonec zastavila metr pod stropem. Nad hladinou zůstaly zvlhlé grafiky Zdeňka Berana, Antonína Střížka a Jiřího Sozanského. Vše ostatní voda zničila. Během dnů, kdy zůstal Karlín nepřístupný, pak knihy a práce na papíře zplesnivěly.

"Já to nevzdám. Tu galerii chci. V Karlíně se mi líbí," říká přese všechno resolutně Navrátil. Vltava mu přitom vyplavila i byt u nedaleké Invalidovny. Na souši mu zůstala pouze jeho druhá Galerie Navrátil na Malé Straně. "Do Sovových mlýnů vrazilo město miliony, tak je teď padnout nenechá. Kdo ale dá peníze mně?" povzdechne si Navrátil.

Z t r a c e n á   ž i d l e

Právě Sovovy mlýny na pražské Kampě na první pohled nepůsobí tak hrozivě jako zplesnivělá Litera. Zaměstnancům Muzea Kampa se už během pár dnů podařilo odstranit bahno ze dvora Pomáhali jim členové americké ambasády včetně velvyslance Craiga Stapletona. Nejhůř dopadlo přízemí galerie. Těžké železné lavice voda smýkala po dvoře tak dlouho, až vytloukly všechna okna dolních sálů. Pak živel uchvátil velké sochy, které v šibeničním čase nemohli galeristé odklidit do bezpečí. Rozlomila se skleněná plastika Václava Ciglera, rozsypaly se objekty Dany Zámečníkové. Obří dřevěná židle Magdaleny Jetelové se utrhla z předělu zdymadla a odplavala neznámo kam. "Uveřejnili jsme zprávu v televizi, aby nám lidi případné připlutí židle oznámili. Třeba se k nám ještě vrátí," přeje si Jiří Machalický z Muzea Kampa.

V přízemí a prvních dvou patrech byla nedávno zpřístupněna první část cenné sbírky, již mecenáška Meda Mládková hodlá darovat metropoli. Sovovy mlýny - budova patří magistrátu - se měly naštěstí kompletně otevřít až v září. Vernisáž se nyní o několik měsíců odsune, zato nenahraditelná díla Františka Kupky, Otto Gutfreunda nebo Jiřího Koláře byla při záplavách ještě v depozitáři v nejvyšším patře budovy. Největší škody tak Sovovy mlýny utrpěly v technickém zázemí. Zničena byla kotelna, vzduchotechnika, počítače. Galeristé zatím hovoří o částce přibližně dvaceti milionů.

M á n e s   n e s p a d l

Jiné pražské galerie v těsné blízkosti Vltavy měly štěstí. Galerie MXM vedle Sovových mlýnů ukončila před měsícem činnost a těsně před záplavami byla vyklizena. Stovky obrazů proto ušly pohromě. Dosavadní uživatel prostorů Jan Černý bude mít přesto práce nad hlavu. Místnosti měl majiteli domu odevzdat za čtrnáct dní; teď je bude muset uvést do původního stavu. Poměrně dobře dopadl i Pražský dům fotografie v Haštalské ulici - výstavu fotografií Miloně Novotného z něj kurátorka Dana Kyndrová včas odvezla; voda pak galerii zatopila do metrové výšky. Funkcionalistická výstavní síň Mánes včetně restaurace byla sice vytopena, ale skelet budovy odolal potopě díky nedávné rekonstrukci pilířů, na nichž stojí.

Relativně příznivý je stav objektů Galerie hl. města Prahy a Národní galerie. Trojský zámek bude mít problémy s restaurováním zahrady a části sochařského depozitáře, podzemí domu U prstenu bylo evakuováno, poškozen byl jen zvukový objekt Frederika Diaze pevně zabudovaný do domu. Národní galerie ochránila všechny sbírky. Některé budovy už zpřístupnila, zbytek hodlá otevřít v nejbližších dnech.

Zato Židovské muzeum je až do odvolání zavřeno. Ztráty utrpěla především Pinkasova synagoga s nedávno restaurovanými jmény osmdesáti tisíc českých obětí holocaustu. Exponáty muzea nejsou sice poničené, ale hrozí jim nakažení plísní, jež se táhne z vlhkých sklepů.

Samostatnou kapitolou je Národní technické muzeum. Jeho depozitáře v karlínské Invalidovně zatopila voda a muzeum zřejmě přišlo například o archiv architektury včetně osobních fondů českých architektů.

Z a t o p e n ý   T e r e z í n

I za hranicemi Prahy se některým galeriím vedlo špatně. Nejhůř je na tom zámek Liběchov, ve kterém má expozici Národní muzeum. Celý areál je včetně parku zdevastován. Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích musí kvůli vodě projít generální rekonstrukcí. V Písku byla úplně zničena stálá expozice Muzea osvětlování města. Ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy voda zasáhla knihovnu, archiv, konzervační pracoviště a depozitář lidového nábytku. Pouze odhadovat se dají škody na Památníku Terezín; voda ho přikryla celý. Centrum Egona Schieleho v Českém Krumlově má zničené přízemí, zasaženy byly sochy Jindřicha Zeithammla, ale valná část exponátů pohromu přestála a už tu částečně otevřeli.

Asociace muzeí a galerií České republiky vyhlásila veřejnou sbírku na pomoc povodněmi postiženým muzejním institucím. Číslo konta je 27-7705500277/0100, konstantní symbol pro bezhotovostní platby 0558, pro platby v hotovosti 0379.

Zaplavený památník v Terezíně. (16. srpna 2002)

Autoři:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Fotografie nominované na ceny Czech Press Photo 2017
Prohlédněte si snímky nominované v prestižní soutěži Czech Press Photo

Do letošního ročníku se přihlásilo 482 tvůrců s 7 277 fotografiemi. Mezi snímky, které vybrala mezinárodní porota, jsou i díla našich fotografů Petra Topiče,...  celý článek

Z výstavy Zuzany Mináčové Jak to bylo za komunismu
OBRAZEM: Za mír a socialismus. Snímky připomínají, jak to bylo za komunismu

Očima fotografky Zuzany Mináčové diváci nejčastěji spatřují světové filmové hvězdy, mj. Roberta de Nira, Michaela Douglase nebo Sharon Stone. Téma výstavy Jak...  celý článek

Skica, která by mohla být předlohou Mony Lisy od Leonarda Da Vinci.
Leonardo Da Vinci možná Monu Lisu původně nakreslil bez oblečení

Italský malíř Leonardo da Vinci si možná Monu Lisu, patrně nejslavnější portrét všech dob, nejdřív načrtl uhlem jako nahou ženu. Experti v pařížském muzeu...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.