Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Začal festival v Glastonbury, holinky jsou zase nezbytností

  14:03aktualizováno  14:03
Glastonbury (Od zvláštního zpravodaje) - - Letošní ročník hudebního festivalu v britském Glastonbury, největšího mezi sobě rovnými, začal jako obvykle: nadějné slunečné počasí vystřídal těsně před začátkem programu hustý, beznadějný déšť.

Z festivalu v Glastonbury - Hustý déšť pomalu mění louky a pole kolem britského Somersetu v blátivé koupaliště. | foto: Reuters

Čtvrtek, poslední den před ostrým startem, bývá věnován soustředění, výletům po malebném a magickém okolí a očekávání: přijde zase déšť, tak jako posledně, předposledně a vlastně i předpředposledně?

. Glastonbury 2008

Návštěvník Glastonbury má z čeho vybírat. Někdy by si přál umět se rozdvojit. Jako třeba dnes. The Foals na Other Stage nebo The Kills na John Peel Stage? Veselé odrhovačky skotských Fratellis nebo opěvovaní Reverend And The Makers na "Peelu"? A takových duelů nabízí Glastonbury za bůra do kornoutu.

Nejdřív paradoxně přišel oheň: za areálem chytla skládka druhotného odpadu, nad východními partiemi údolí se valil dým a hasiči kmitali, jak jim to ucpaná silnice z Glastonbury na Shepton Mallet umožňovala. A večer přišel i slejvák. Trval pět hodin a kdyby měl pokračovat, opět zamoří údolí blátem.

V pátek dopoledne je obloha ocelová a výhružná. Na Pyramid Stage startuje letošní ročník Kate Nash a holinky jsou už zase nezbytností.

Jak se žije v Glastonbury, když zaprší

Už drahně měsíců před tím, než se v údolí pod vinicemi na okraji obce Pilton objevili první návštěvníci, vznikl okolo letošního ročníku Glastonbury Festival Of Contemporary Performing Arts 2008 povyk, v Čechách nenápadný, ale na Ostrovech značný.

Glastobury letos bojuje o vlastní čest
Ve světle několika skutečností se zdálo, že letošní ročník festivalu, který si v devadesátých letech získal pověst největší a nejvýznamnější akce svého druhu na světě, čeká letos obhajování  vydobytých pozic. V lepším případě: v horším ústup ze slávy, hořký o to víc, že z trůnu se nesestupuje snadno.

Z festivalu v Glastonbury - fanoušci se sjíždějí na velkolepý hudební svátekAle nejdřív vznikla různice, jestli bylo správné nominovat jako headlinera jednoho ze tří večerů na prominentní Pyramid Stage Jay-Z, hip hopového interventa na festivalu, který cestu štrýtu nikdy zvlášť  nevyznával. Pak se ukázalo, že lístky, které obvykle zmizely během několika hodin, zůstávají ještě týden před začátkem na skladě.

Z festivalu v Glastonbury - ve stanovém městečku se ubytuje až 180 tisíc návštěvníků akceKdyž k tomu připojíme zkušenost z posledních tří ročníků, kdy déšť a bahno proměnily areál v slatinu a návštěvníkům udělaly z festivalového víkendu kárný tábor říznutý očistcem, zdálo se, že se všechny negativní prvky spojily a Glastonbury 2008 nejspíš opravdu čeká ústup ze slávy.  Jako by tomu nasvědčovala i zkušenost cestou,  kdy různé mutace BBC, v minulých letech masírující cestovatele zprávami o Glastu od Doveru až po údolí mezi městy Glastonbury a Shepton Mallet, věnovaly festivalu o poznání menší pozornost než obvykle.

Pak ale cestovatel dorazí do areálu a překvapen shledá, kolik lidí se tu dva dni před prvním koncertem pohybuje. Posléze zjištěno, že tou dobou o tom Emily Eavis, dcera zakladatele a šéfa festivalu Michaela Eavise a částečná pachatelka programu, nadšeně šveholí i v českých televizních zprávách.

. Festival v číslech

Ve čtvrtek už je na site 70 000 majitelů lístků z celkově prodaných 179 000. A 22 000 aut na parkovištích. Pořadatelský sbor čítá 37 500 hlav, účinkujících je více než tisíc. Odpadkových nádob 17 000. Počet toalet vyčíslil pedantický autor oficiálního festivalového programu na 2802.

Hlavními hvězdami letošního ročníku byli nominováni Kings Of Leon, Jay-Z a obnovení The Verve, kteří uzavírají tři večery na ústřední Pyramid Stage. Oproti minulým ročníkům to nejsou úplně nejjiskřivější šajby, ale jeden headliner program nedělá. A když si člověk u čtvrteční snídaně zaškrtá, co všechno by chtěl vidět, zjistí, že zase nebude vědět, kam dřív skočit. A že schopnost rozdvojit se byla by žádoucí.

Slušíť Čechům připomenouti, že zde i letos mají zastoupení. V sobotu večer hraje na Accoustic Stage, jednom z nejvýznamnějších pódií na festivalu, Markéta Irglová v uživatelském balíčku s Glenem Hansardem a The Frames.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

Další z rubriky

SOUTĚŽ: Vyhrajte vstupenky na festival SmíchOff

Rock for People 2008 - Tata Bojs

Portál iDNES.cz připravil soutěž o dvacet volných vstupenek na hudební festival SmíchOff Summer, který se koná v sobotu...

Spočítat lidi na rekordní fotce z Trutnova? Pomůže smývatelný fix

Trutnov 2008 - publikum v čele s Václavem Havlem při překonání rekordu v pořízení největší skupinové fotografie v Česku

Fotograf Jiří Jahoda už ví, že snímkem tisíců návštěvníků trutnovského Open Air Music Festivalu určitě překonal...

Trutnov si ve finále zazpíval s Pavlem Bobkem

Pavel Bobek na festivalu v Trutnově (2008)

Nedělní finále 21. ročníku Open Air Music Festivalu v Trutnově se už obešlo bez velkých společenských akcí, jakými byly...

Najdete na iDNES.cz