Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zabil jsem Hitlera, pánové. A opařím se čajem

  9:52aktualizováno  9:52
Komiks s mírně provokativním názvem Zabil jsem Adolfa Hitlera, jehož autorem je norský kreslíř, říkající si Jason, vydalo v překladu Richarda Podaného nakladatelství BB/art.

z komiksu Zabil jsem Adolfa Hitlera | foto: BB/art

Zabil jsem Adolfa Hitlera je komiks nejen útlý a na slovo relativně skoupý (jak je u tohoto autora zvykem), ale také co do zápletky vlastně poměrně jednoduchý, stavějící na v literatuře sci-fi poměrně běžném tématu časové smyčky - stačí si připomenout například známé české fantastické komedie Zabil jsem Einsteina, pánové a Zítra vstanu a opařím se čajem. S trochou nadsázky řečeno je tento komiks vlastně jakýmsi průnikem obou těchto filmů - byť lze s téměř stoprocentní jistotou předpokládat, že autor o existenci ani jednoho z nich nemá tušení.

z komiksu Zabil jsem Adolfa HitleraVe stručnosti: Jason nechá nájemného vraha, který nemá slitování s nikým a s ničím, odcestovat do roku 1938, kde má na objednávku vynálezce stroje času zabít Adolfa Hitlera a předejít tak krveprolití 2. světové války. Stroj času však má energii jen na jednu cestu tam a zpět. Ta se samozřejmě zkomplikuje, vrah zůstává v minulosti a Hitler odcestuje do současnosti. Dílo je dokonáno až po dalších padesáti letech za pomoci vrahovy milenky. Časová smyčka nakonec srovná i věk obou milenců - ti v závěru na lavičce coby stařečci sypou labutím, jako by se nic nestalo.

. Jason

Norský kreslíř, vlastním jménem John Arne Sæterøy (1965). Publikuje především ve Francii, v posledních letech se prosazuje i v USA, kde získal dva roky po sobě prestižní Eisnerovu cenu. V češtině doposud vyšla jediná jeho kniha Pšššt!

z komiksu Zabil jsem Adolfa HitleraTo, čím Jasonův komiks okouzluje, za co sbírá po světě nejrůznější žánrová ocenění, není asi ani tak samotný děj, jako spíše cosi jako "atmosféra" komiksu a zejména způsob stylizace - právě pro ni je Jason v komiksových kruzích tak vysoko ceněn. Kreslíř pojímá své figury jako antropomorfní zvířata, což vzhledem k vysloveně "lidskému" tématu působí značně kuriózně. Přitom se nezdá, že by ten který druh zvířete měl jakkoli výrazně odrážet povahu zpodobované osoby, jak by se snad mohl čtenář domnívat. Ale právě tato libovůle je vlastně kouzelná.

z komiksu Zabil jsem Adolfa HitleraZcela specifická, jaksi posmutnělá, skoro rezignovaná, byť nikterak temná, je i nálada knihy. K té přispívá strohá kresba i způsob vyprávění. Jason i scény, které by jiný autor ztvárnil výrazně akčně, řeší jediným obrázkem, zatímco jinak stručný rozhovor u večeře mu vystačí na několik okének. Neboli: všechno je tu tak trochu obráceno naruby. Nejen chod času.

Jason: Zabil jsem Adolfa Hitlera
vyd. BB/art, přeložil Richard Podaný, 48 stran

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

Další z rubriky

Deitch: StB mě nechala být, přinášel jsem jim dolary a nevedl závadné řeči

Gene Deitch s českým vydáním své knihy

Do Česka přijel na deset dní a nakonec tu zůstal na celý život. Oscarový animátor Gene Deitch sepsal své vzpomínky v...

RECENZE: Zhrzená žena dokáže být bestie. Zlomený král má šokující závěr

Vondruška

Blížící se jaro značí, že česká knihkupectví brzy zavalí tisíce výtisků nové beletrie. Mezitím však stihly i v...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Najdete na iDNES.cz