Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zabiják si na festival napsal „omluvenku z rodinných důvodů“

  19:21aktualizováno  19:21
Veřejný nepřítel č. 1, první z dvojice filmů o slavném zabijákovi Mesrinovi, zahájil 11. ročník Festivalu francouzského filmu. Představitel zloduchů Vincent Cassel, který ho měl uvést na předpremiéře, se "z rodinných důvodů" omluvil, režisér nejdražšího francouzského snímku historie Jean-François Richet dorazil v dobré náladě.

Herec Vincent Cassel na českou předpremiéru filmu Veřejný nepřítel č. 1 nakonec nedorazil. | foto: Profimedia.cz

Z filmu Veřejný nepřítel č. 1"Před dvěma dny jsme měli premiéru v Paříži a nikdo si nestěžoval. Co chtít víc," usmíval se. Veřejný nepřítel č. 1 se stal i hlavním tématem úvodní festivalové konference, kterou vedle Richeta navštívili i producenti snímku Thoman Langmann a Jean Cottin.

Film o legendárním gangsterovi, který za svůj život pozabíjel desítky lidí, a přesto se stal bezmála národním hrdinou, totiž Francií pořádně zahýbal. "Mesrine už je skoro dvacet let mrtvý, ale to jméno provokuje dodnes. Než zemřel, vydal knihu, ze které se stal bestseller a každý, kdo ji přečetl, řešil, jestli šlo o prachsprostého zabijáka nebo o zbojníka s dobrým srdcem. Na popularitě dodal Mesrinovi i fakt, že zemřel za záhadných okolností: dodnes se objevují pochyby, jestli si jeho smrt neobjednal někdo "shora"," přiblížil "fenomén Mesrine" režisér.

Trailer k filmu Veřejný nepřítel č. 1

Společně s producentem Langmannem pak popsal, jak se vůbec zrodila myšlenka natočit film o zločinci takového kalibru. "Mesrinův život toužila zpracovat spousta režisérů, žádnému z nich se to ale nikdy nepodařilo. Když mě oslovili, jestli do toho půjdu, byl jsem zrovna unavený z natáčení v Americe a nechtělo se mi dělat vůbec nic, ale tohle prostě odmítnout nešlo."

Festival francouzského filmu

Na jaké snímky se mohou letos těšit fanoušci?

"Splnil jsem si sen. Mesrine mě zajímal už jako kluka. Když jsem byl v pubertě, všude se o něm mluvilo  - nejdřív když utekl z nejstřeženější kanadské věznice, pak když ho zavraždili v Paříži. Rodiče navíc měli v knihovně jeho knížku. Nešlo ji přehlédnout už proto, že byla ostře červená a hlavně zakázaná," svěřil se producent Langmann.

Zabiják v kinech

Veřejného nepřítele č. 1 mohou diváci vidět v předpremiéře právě na Festivalu francouzského filmu, který se po 26. listopadu posune z Prahy do dalších měst. Distribuční premiéra první části, která popisuje Mesrinův návrat z Alžírska, odjezd do Kanady roku 1968 i slavný útěk z vězení, je ale stanovena až na 11.12., a druhý díl s přízviskem Epilog přijde na řadu až na Nový rok. V roce 2009 to totiž bude symbolických třicet let od okamžiku, kdy Mesrina zavraždily protiteroristické oddíly na pařížském předměstí.

O tom, že hlavní roli bude hrát právě Vincent Cassel, bylo prý jasno od chvíle, kdy se realizace ujal Richet. "Byl nejlepší. Vím, že po téhle roli prahla celá jedna generace herců - Depardieu, Belmondo, Delon. Já ale potřeboval někoho, kdo zahraje mladého i starého Mesrina, a na to se žádný z dotyčných nehodil. Přece jen už jde o pány v letech," vysvětlil Richet, který nakonec zmíněného Depardieua obsadil alespoň do role Mesrinova kumpána. "Jestli na Cassela žárlil? Těžko říct, možná trochu ano. Ale i kdyby, měl smůlu, i hvězdy stárnou."

Trailer k filmu Veřejný nepřítel č. 1: Epilog

Ostatně od toho roli populárního gangstera vzít neodradil jinak náročného Cassela ani fakt, že kvůli natáčení musel přibrat dvacet kilo. "Měli jsme trochu problém s tím, že Vincent do všeho dává hodně energie, a když jsem po něm chtěl, aby ztloustl během natáčení, řekl, že jsem se zbláznil. Točili jsme proto v opačném sledu: Vincent nabral ještě před první klapkou a postupně hubnul, takže když jsme točili úvodní scénu z alžírského vězení, byl už zase úplně vyzáblý," zavzpomínal Richet, který se kvůli natáčení přesunul po letech strávených v Americe zpátky do Francie. "Ameriku mám rád a dostával jsem tam skvělé zakázky, ale když točím o francouzském hrdinovi, musím být ve Francii, to je přece jasné."
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

VIDEO: Konec se blíží, hlásí upoutávka komiksu Avengers: Infinity War

Promo plakát k filmu Avengers: Infinity War

Má jediný cíl, vyhubit polovinu vesmíru, a dokáže to lusknutím prstů. Tak se Thanos, ústřední zlosyn komiksu Avengers:...

Odmítnout bondovku? To bych musel být hlupák, naznačil režisér Boyle

Danny Boyle

Režisér Trainspottingu či Milionáře z chatrče Danny Boyle prohlásil, že by musel být hlupák, kdyby nechtěl režírovat...

Najdete na iDNES.cz