Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za texty si musím stát, říká Brodský

  13:18aktualizováno  13:18
Jihlava - Podiovou show a stoprocentní hráčské i pěvecké nasazení předvedla v pátek večer v jihlavském klubu Maňana sedmičlenná hudební formace Nahoru po schodišti dolů band. Snad jediným negativem bylo to, že vystoupení této skupiny přihlížela pouhá hrstka návštěvníků. Ti však přesto vytvořili příjemnou atmosféru, ve které se tančilo, skotačilo i zpívalo.

"Z té učasti lidí jsem docela rozpačitý," říká Marek Brodský, lídr a bubeník sedmičlenné skupiny, která právě před několika málo dny vydala znovu po čtyřech letech dlouho očekávané album s názvem Svinská pržola. V koncertním vystoupení zazněly jak skladby z nové desky, jejíž křest se uskuteční 30. května v pražském Lucerna music baru, tak písně staršího data. Hlavním textařem je bubeník a lídr kapely Marek Brodský.

Zpravidla jsou vaše koncertní vystoupení vyprodaná. Co říkáte té dnešní účasti publika?
Byli jsme z toho dost rozpačití. Asi jsme trochu rozmazlení. Je fakt, že už se nám to pár let nestalo. Ale já si myslím, že to je docela dobře, že se tahle situace občas přihodí. Není moc dobře, když člověku sebevědomí příliš rychle stoupne. Měl by čas od času dostat takhle zahulit, jako my dneska. Ale určitě nejde mluvit jako o špatném koncertu, protože lidi kteří přišli tak byli skvělí a myslím, že se i docela dobře bavili. Bylo by to vůči nim hrozně nefér hodnotit koncert nějak špatně.

Je to možná tím, že jste před týdnem hráli na festivalu v Polné a zítra jste zase na festialu v Poličce, což je také nedaleko. Co máte osobně raději. Festivalová vystoupení nebo klubové komorní sály?
Samostatné koncerty máme samozřejmě raději. Atmosféru si vytvoříme sami a víme, že lidé, kteří přijdou, přišli jenom na nás. A také se s nimi dá mnohem lépe 'pracovat'. Jde přece hlavně o to aby se obě dvě strany bavily.

Když jste začínali v osmdesátých letech, součástí vašich podiových show byla i vystoupení divadelní formace Vrata. Nechcete něco podobného zase obnovit?
Nevstoupíš dvakrát ...  Já si myslím, že už by Suchého ani Čtvrtníčka ani moc nebavila ta čísla, která tehdy dělali, a nás by asi také už nebavilo poslouchat ty písničky, které jsme hráli. A navíc to tehdy bylo strašně technicky náročné. Jezdil nás celý autobus. Vrata, to byl tehdy asi patnáctičlenný tým lidí, kteří s sebou ještě vozili celou kupu kostýmů. Není to ale tak, že by jsme se rozešli ve zlém. Koneckonců Čtvrníček a Suchý budou uvádět i křest našeho nového alba.

Teď jste vydali novou desku Svinska pržola. Než jste přišli s něčím novým na trh, trvalo to čtyři roky. To je docela dlouhá doba.
No, jenomže to je jenom tím, že já jsem takový urputný. V kapele existovaly názory, jako že: "Pojďme to udělat, termín nás bude nutit." Jenomže termín tě může donutit k práci, ale ne k nápadu. Já potřebuji mít v tomhle čisté svědomí. Mít materiál, mít ho přebytek a být si jim stoprocentně jistý. A spíše mít možnost některé věci vyhazovat a tříbit to nejlepší. I když mi třeba kluci několikrát říkají, že ten text je dobrý. Pokud já to tak necítím, prostě si nedovolím to jen tak vypustit. Stává se, že text několikrát předělávám. Mnohdy jde jenom o slovíčka či drobnosti, ale pro mne jsou hrozně důležité. Musím si za tím prostě strašně stát.

V čem je podle vás tohle album jiné oproti těm předchozím?
Tak za prvé to je jiné technicky. Poprvé nám vyšlo skvělé studio, ve kterém jsme chtěli vždy nahrávat, a pak to je naší hudební sestavou. Je to tým lidí, kteří dokážou vyrábět v tom pozitivním smyslu ty pravé schodišťovky.

Je pro vás důležitý třeba i obal desky a taková ta vizuální stránka s tím spojená?
Ten je důležitý hlavně pro mě, dělal jsem ho. Tři neděle jsem strávil hledáním sporáku, který je na obalu. Našel jsem ho nakonec v Litomyšli v jednom vetešnictví. Líbí se nám natolik, že s námi dokonce cestuje po koncertech.

Kdo určil že píseň Na chvíli ven bude tou klipovou?
Tahle skladba vznikla jako poslední a já jsem ji začal mít hodně rád. Je pro mě hodně důležitá. Ale třeba to je jenom můj pocit. Jsem rád, že jsme se na tom shodli s Ivanem Tatíčkem, autorem klipu.

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Najdete na iDNES.cz