Spisovatel Julian Barnes

Spisovatel Julian Barnes | foto: www.julianbarnes.com - foto © Ellen Warner

Za svou velmi krátkou knihu dostal Julian Barnes Man Bookerovu cenu

  • 1
Na čtvrtý pokus získal v úterý v Londýně anglický autor Julian Barnes prestižní Man Bookerovu cenu. Nejvýznamnější ocenění pro anglicky psaný román obdržel za knihu The Sense of an Ending, Pocit konce. V češtině kniha vyjde v roce 2012.

Pětašedesátiletý Angličan Barnes byl mezi šesti nominovanými spisovateli favoritem. V minulosti byl už třikrát v užší nominaci. Vítězný román The Sense of an Ending je podle kritiků brilantně napsanou knihou o ošidnosti paměti. Zaměřuje se na hrdinu středního věku, který se vrací do minulosti, ale zjišťuje, že si ji pamatuje jinak než jeho přátelé z mládí.

Vítězná kniha má všechny známky klasické anglické literatury, řekla předsedkyně letošní poroty Stella Rimingtonová, která je bývalou šéfkou britské kontrarozvědky MI5 a autorkou špionážních románů. "Je skvěle napsaná, má rafinovanou zápletku a s každým čtením přichází čtenář na nové hloubky," řekla Rimingtonová.

Barnes má na kontě 11 románů. Česky mu mezi jinými vyšel román Flaubertův papoušek, za který byl nominován v roce 1984, a Arthur & George, který mu vynesl nominaci v roce 2005. O Man Bookerovu cenu neúspěšně usiloval i v roce 1998 s knihou England, England.

"Jsem potěšen a stejnou měrou se mi ulevilo," poznamenal Barnes v úterý při přebírání ceny. Porotci mu dali přednost před debutanty Stephenem Kelmanem (navržen za román Pigeon English) a A. D. Millerem (Sněženky), anglickou autorkou Carol Birchovou (Jamrach's Menagerie, Jamrachův zvěřinec) a dvěma Kanaďany – Patrickem deWittem (The Sisters Brothers) a Esi Edugyanovou (Half Blood Blues).

Barnesovy knihy v češtině vydává nakladatelství Odeon. "The Sense of an Ending vyjde na podzim příštího roku. Na překladu v současné době pracuje Petr Fantys," sdělila iDNES.cz mluvčí nakladatelství Denisa Novotná.

The Sense of an Ending je nejkratším z letos nominovaných románů, má jen 150 stránek. Nejkratší vítěznou knihou historie ocenění je však Offshore Penelope Fitzgeraldové, která vyhrála v roce 1979 a má ještě o několik set slov méně než Barnesův román.

Letos předcházela vyhlašování cen kontroverze kvůli záměru poroty klást důraz i na čtivost, což podle některých kritiků vedlo ke snížení kvality vybraných knih. "Mluvili jsme o čtivosti a kvalitě... Fakt, že se tato debata dostala do novinových titulků nás rozhodně uspokojil," řekla předsedkyně poroty.

Ocenila současně, že navržené knihy se prodávaly vůbec nejlépe v historii ceny. Od oznámení užší nominace před šesti týdny se prodalo skoro 100 tisíc exemplářů nominovaných knih. Komerčně nejúspěšnější byly Sněženky (přes 35 tisíc prodaných výtisků) před Jamrach's Menagerie (19,5 tisíce) a vítězným The Sense of an Ending (15 tisíc).

Barnes dostal spolu s cenou prémii 50 tisíc liber (1,4 milionu korun) a ostatní finalisté po 2 500 librách. Bookerova cena, od roku 2002 přejmenovaná na Man Bookerovu cenu, se uděluje od roku 1969 anglicky píšícím autorům mimo USA.

,