Vladimír Plešinger - Kniha Konga

Vladimír Plešinger - Kniha Konga | foto: Jota

Za King Kongem a ebolou do srdce temnoty

Když se jeden americký vědec chystal do Konga, jeho kolega se ho zeptal, proč si raději neušetří cestu a nenapije se rovnou z kanalizace. Střední Afrika a povodí Konga neměly nikdy dobrou pověst. V tom jméně zní dunění tamtamů, ale také nebezpečí, džungle, nemoci, masakry.

Není vlastně divu, že Vladimír Plešinger obdařil svoji Knihu Konga podtitulem Výpravy k srdci temnot. Tohle je totiž srdce Afriky, které bylo nejdéle neprozkoumané, a přestože si tropy Evropané spojují s palčivým sluncem, tohle místo bylo temné příšeřím pralesů i tím, co se tam dělo. Bylo to vhodné místo, kam fantazie umístila King Konga - a také prostor, kde v minulém desetiletí válka vyhubila miliony lidí, aniž si toho svět výrazně všiml.

Plešinger o téhle nejafričtější Africe podává zprávu z první ruky: v barvách OSN strávil v povodí Konga dlouhé roky. Splnil si tím vlastně chlapecký sen. Jako dítě byl okouzlen zvukomalebným jménem UbangiŠari, jež nacházel na staré mapě Afriky. Pak tam žil, ale to už se to místo jmenovalo Bangui a bylo metropolí Středoafrické republiky, ano, té, kde měli císaře lidožrouta.

Odtud Plešinger prosmejčil všechny země oblasti. Tu je mezi Pygmeji, tu je na výpravě po pralesích v přítocích Konga. Paseku slonů úplně uprostřed Afriky, kde zůstal život téměř nedotčen, protože tam lidská noha skoro nevstoupila, objevil několik let předtím, než ji našel National Geographic a proslavil po celém světě jako „poslední místo na zemi“. Jindy se pohyboval u řeky Ebola, kde má svůj domov nemoc, s níž si nikdo neví rady.

Výsledkem toho všeho je veliká výpravná (a těžká) kniha. Zřejmě vůbec nejvýznamnější „africký“ počin v Česku od roku 1990.

Ale pozor, tohle není cestopis, jakých dnes vycházejí desítky a v nichž se dozvíte, že někde jezdí autobus, jenž má volant, a že autorovi bylo občas fakt vedro.

Na to je Plešinger, který působil i v Gambii, Peru a Venezuele, odkud napsal rovněž knihy, příliš zkušený autor. Tohle totiž vůbec není cestopis. Je to dramatický popis všech objevných cest, které vykonali objevitelé, z nichž někteří mizeli v peřejích řek a žaludcích domorodců a jiní si museli prostřílet cestu domorodými armádami. Čte se jako román.

Teoreticky by to mohl napsat každý od stolu, jenže Plešinger to píše přímo z místa činu a prošpikoval to svými zážitky a pohledem na věc. Takže pochopíte, jak mohl belgický král za pár let udělat z oblasti velké jako západní Evropa něco mezi strojem na peníze a Osvětimí, proč pygmejský tábor nevoní či jak se stal československý válečný hrdina mnohaletým vrchním žalářníkem lidožroutského císaře Bokassy. Všechno z první ruky. Ostatně autor za to zaplatil více než dvaceti záchvaty malárie a to už je slušná kvalifikace, ne?

VLADIMÍR PLEŠINGER - Kniha Konga
Nakladatelství JOTA, Brno 2007, 356 stran, doporučená cena 688 korun.
Hodnocení MF DNES: 80%