Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za filmem o nenápadné Erin Brockovichové stojí skutečný příběh

  14:32aktualizováno  14:32
- Film "Erin Brockovich" je devátý snímek režiséra Stevena Soderbergha, který debutoval na konci 80. let veleúspěšným nezávislým filmem "Sex, lži a video". Snímek "Erin Brockovich" vznikl podle skutečné události. Dvakrát rozvedená žena bez peněz, majetku a právnického vzdělání dokázala dotáhnout do konce případ, kdy elektrárenská společnost musela zaplatit 333 milonů dolarů za znečištění podzemních vod. Roli Erin Brockovichové ztvárnila Julia Robertsová.
Film Erin Brockovich míří do tuzemských videopůjčoven.

Erin Brockovichová je dvakrát rozvedená matka tří dětí. Navíc toho času bez zaměstnání a téměř bez peněz. Když se jí konečně podaří uchytit jako nejposlednější sekretářka v advokátní kanceláři Eda Masryho, je pevně rozhodnuta chytit svou šanci za pačesy.

Při rešerši jednoho banálního případu narazí na stopu znečišťování podzemních vod elektrárenskou společností. Následky, které zanechal jedovatý chrom na obyvatelích přilehlého pouštního městečka jsou katastrofální - zhoubné nemoci, genetické změny, potraty. Erin získá důvěru poškozených lidí i svého šéfa a začne dávat dohromady "velký případ". Karta jejího doposud neblahého osudu se konečně obrátila.

Erin Brockovich

scénář Susannah Grantová
režie Steven Soderbergh
kamera Ed Lachman
hudba Thomas Newman
hrají Julia Roberts
Albert Finney
Aaron Eckhart
Marg Heldenbergerová
Cherry Jonesová

Erin Brockovich - premiéry

kina 6. 4. 2000
video - půjčovny 11/2000
Recenze Mirky Spáčilové:
Robertsová se ujímá nebohých

Americkým kritikům se snímek Erin Brockovich smrskl prakticky na Julii Robertsovou v titulní roli, přičemž pro její výkon svorně nacházeli slova jako dynamit, vřelost, zápal, energie. Ne že by neměli kus pravdy, k jejich nadšení se však asi nehodilo říci naplno, čím Robertsová tak okouzluje: její hrdinka je - stručně řečeno - sprostá jako dlaždič.

Nikdo se ovšem nemůže divit jejímu zemitě jadrnému postoji k životu, když coby osamělá matka se třemi potomky zažívá sérii černých dnů. Pohovor kvůli zaměstnání jí opět nevyjde, po nezaviněné autonehodě skončí v sádře a žalobu prohraje, dítě pokašlává, spolehlivá paní na hlídání se stěhuje, zkrátka milé Erin Brockovichové nezbývá než si ulevit rázným slovníkem i chováním.

Je prchlivá a od rány, čímž dává najevo zdravý realismus bez sebeklamu. Vyzývavým oblečením s okázale předváděnými vnadami své okolí šokuje, odstrašuje, ba zahání, ale nečiní to výhradně pro podporu své ženské sebedůvěry; jsme přece v Hollywoodu, a tak hrdinčino dryáčnictví nutně skrývá lidovou přirozenost i strach z další jizvy na věčně zraňované duši. Proto v sebeobranné póze předstíraného nezájmu a jen velice pozvolna vpouští do svého světa nového přítele, milovníka silných motorek přeškolen ého dočasně na chůvu, či starosvětského právníka v podání rozkošného Alberta Finneyho, u nějž si vydupe zaměstnání.

Jenže sotva autoři filmu stvořili tu hubatou, drzou, neodolatelně bezprostřední bytost, naložili jí zrádně na bedra břímě, jež by jiné hrdinky neunesly - konkrétně asi tak sto padesátý model právnické kauzy, kdy se outsider ujme nebohých řadových občanů proti mocnému a cynickému koncernu.

Nadto jde o další případ podle skutečné události a ještě k tomu o téma ekologické: už zase z jedů vypouštěných tajně do půdy onemocní celé rodiny, jejichž důvěru Erin získává, aby jim se svým šéfem vymohla odškodnění.

Díky Robertsové, které po rolích v dekorativních romancích přišla osvěžující, domovnicky šťavnatá Erin zjevně vhod, jako by pak zapadly i otázky, proč se vlastně hrdinka do spasitelské akce tak překvapivě vložila a čím to, že se ve složité problematice rázem orientuje, ač nemá zkušenost ani vzdělání. Hlavně že má široké srdce a selský rozum, odmítá film pochyby.

Činí tak ve scénách zábavných - kdy pomocí výstřihu či děcek v náručí vymámí z panického úředníčka tajné listiny - i dojímavých, to vesměs s ohroženými dětmi. Nicméně spolu s narůstáním té soudní pře se osobnost Erin poněkud rozplizává - nyní je to výkonná moderní žena v kostýmku a s vyšším platem, jež zanedbává rodinu.

Kdyby občas neodsekla "Polib si koblihu" a nedostala se do ráže, když na ni pohrdavě shlédnou odborníci s diplomem, člověk by se lekl, že zapomněla nadávat. Právě jen její jiskřivé výrazivo posouvá schéma vážného případu vítězného práva po americku k líbivější notě komediální, jíž se solidně podřídil kdysi novátorský režisér Steve Sonderbergh a kvůli níž nechali američtí diváci v kinech po pěti týdnech sto milionů dolarů.

Roli Erin Brockovichové ztvárnila Julia Robertsová.

Erin Brockovichová (Julia Robertsová) se štítí žab.

Erin Brockovichová (Julia Robertsová) je dvakrát rozvedená matka tří dětí.

Autoři:Nejčtenější

Na Slovensku žádají konec výstavy Ringo Čecha. Není to umění, argumentují

František Ringo Čech v ostravské galerii Chagall.

Zaměstnanci Liptovské galerie P. M. Bohúňa se distancovali od výstavy Františka Ringo Čecha, která je zde k vidění od...

GLOSA: Pharrell Williams na Colours zklamal víc než deštivé počasí

Pharrell Williams s kapelou N.E.R.D. na Colours of Ostrava (18. července 2018)

První den letošního ročníku festivalu Colours of Ostrava přilákal velké množství návštěvníků, jeho vyvrcholením byl...Mamma Mia! Muzikál je zpět, se Streepovou, Brosnanem i babičkou Cher

Záběr z pokračování snímku Mamma Mia!

Filmařsky sice žádná sláva, ale nakažlivá nálada, výteční herci a písně skupiny ABBA vylepšili před deseti lety...

RECENZE: Mamma Mia! Druhý díl filmového muzikálu se málem uvzlyká

Z plakátu k filmu Mamma Mia 2

Když se romantický kýč zbaví živelnosti, co mu zbude? Sladkobolnost. Právě to se přihodilo druhému dílu úspěšného...

VIDEO: Buď zemře hladem, nebo mezi žraloky. Útěk znovu zkusí Motýlek

Motýlek

Koncem září přijde do kin nová verze slavného dramatu Motýlek. Roli muže, který se snaží uprchnout z trestanecké...

Další z rubriky

VIDEO: Svatba nebude, ale na koně si sednu, slíbil Jaromír Hanzlík

Jaromír Hanzlík a Jiří Adamec při natáčení filmu Léto s gentlemanem

Herec Jaromír Hanzlík má za sebou první záběry filmu Léto s gentlemanem, k němuž sám psal scénář. „Není to pokračování...

RECENZE: Taková normální chatařská rodinka a tak trochu Homolkovi

Záběr z filmu Chata na prodej

Ne snad závratně zábavná, ale docela trefná a svižná tragikomedie Chata na prodej staví vedle domácího hereckého...

RECENZE: Mamma Mia! Druhý díl filmového muzikálu se málem uvzlyká

Z plakátu k filmu Mamma Mia 2

Když se romantický kýč zbaví živelnosti, co mu zbude? Sladkobolnost. Právě to se přihodilo druhému dílu úspěšného...

Najdete na iDNES.cz