Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za filmem o nenápadné Erin Brockovichové stojí skutečný příběh

  14:32aktualizováno  14:32
- Film "Erin Brockovich" je devátý snímek režiséra Stevena Soderbergha, který debutoval na konci 80. let veleúspěšným nezávislým filmem "Sex, lži a video". Snímek "Erin Brockovich" vznikl podle skutečné události. Dvakrát rozvedená žena bez peněz, majetku a právnického vzdělání dokázala dotáhnout do konce případ, kdy elektrárenská společnost musela zaplatit 333 milonů dolarů za znečištění podzemních vod. Roli Erin Brockovichové ztvárnila Julia Robertsová.
Film Erin Brockovich míří do tuzemských videopůjčoven.

Erin Brockovichová je dvakrát rozvedená matka tří dětí. Navíc toho času bez zaměstnání a téměř bez peněz. Když se jí konečně podaří uchytit jako nejposlednější sekretářka v advokátní kanceláři Eda Masryho, je pevně rozhodnuta chytit svou šanci za pačesy.

Při rešerši jednoho banálního případu narazí na stopu znečišťování podzemních vod elektrárenskou společností. Následky, které zanechal jedovatý chrom na obyvatelích přilehlého pouštního městečka jsou katastrofální - zhoubné nemoci, genetické změny, potraty. Erin získá důvěru poškozených lidí i svého šéfa a začne dávat dohromady "velký případ". Karta jejího doposud neblahého osudu se konečně obrátila.

Erin Brockovich

scénář Susannah Grantová
režie Steven Soderbergh
kamera Ed Lachman
hudba Thomas Newman
hrají Julia Roberts
Albert Finney
Aaron Eckhart
Marg Heldenbergerová
Cherry Jonesová

Erin Brockovich - premiéry

kina 6. 4. 2000
video - půjčovny 11/2000
Recenze Mirky Spáčilové:
Robertsová se ujímá nebohých

Americkým kritikům se snímek Erin Brockovich smrskl prakticky na Julii Robertsovou v titulní roli, přičemž pro její výkon svorně nacházeli slova jako dynamit, vřelost, zápal, energie. Ne že by neměli kus pravdy, k jejich nadšení se však asi nehodilo říci naplno, čím Robertsová tak okouzluje: její hrdinka je - stručně řečeno - sprostá jako dlaždič.

Nikdo se ovšem nemůže divit jejímu zemitě jadrnému postoji k životu, když coby osamělá matka se třemi potomky zažívá sérii černých dnů. Pohovor kvůli zaměstnání jí opět nevyjde, po nezaviněné autonehodě skončí v sádře a žalobu prohraje, dítě pokašlává, spolehlivá paní na hlídání se stěhuje, zkrátka milé Erin Brockovichové nezbývá než si ulevit rázným slovníkem i chováním.

Je prchlivá a od rány, čímž dává najevo zdravý realismus bez sebeklamu. Vyzývavým oblečením s okázale předváděnými vnadami své okolí šokuje, odstrašuje, ba zahání, ale nečiní to výhradně pro podporu své ženské sebedůvěry; jsme přece v Hollywoodu, a tak hrdinčino dryáčnictví nutně skrývá lidovou přirozenost i strach z další jizvy na věčně zraňované duši. Proto v sebeobranné póze předstíraného nezájmu a jen velice pozvolna vpouští do svého světa nového přítele, milovníka silných motorek přeškolen ého dočasně na chůvu, či starosvětského právníka v podání rozkošného Alberta Finneyho, u nějž si vydupe zaměstnání.

Jenže sotva autoři filmu stvořili tu hubatou, drzou, neodolatelně bezprostřední bytost, naložili jí zrádně na bedra břímě, jež by jiné hrdinky neunesly - konkrétně asi tak sto padesátý model právnické kauzy, kdy se outsider ujme nebohých řadových občanů proti mocnému a cynickému koncernu.

Nadto jde o další případ podle skutečné události a ještě k tomu o téma ekologické: už zase z jedů vypouštěných tajně do půdy onemocní celé rodiny, jejichž důvěru Erin získává, aby jim se svým šéfem vymohla odškodnění.

Díky Robertsové, které po rolích v dekorativních romancích přišla osvěžující, domovnicky šťavnatá Erin zjevně vhod, jako by pak zapadly i otázky, proč se vlastně hrdinka do spasitelské akce tak překvapivě vložila a čím to, že se ve složité problematice rázem orientuje, ač nemá zkušenost ani vzdělání. Hlavně že má široké srdce a selský rozum, odmítá film pochyby.

Činí tak ve scénách zábavných - kdy pomocí výstřihu či děcek v náručí vymámí z panického úředníčka tajné listiny - i dojímavých, to vesměs s ohroženými dětmi. Nicméně spolu s narůstáním té soudní pře se osobnost Erin poněkud rozplizává - nyní je to výkonná moderní žena v kostýmku a s vyšším platem, jež zanedbává rodinu.

Kdyby občas neodsekla "Polib si koblihu" a nedostala se do ráže, když na ni pohrdavě shlédnou odborníci s diplomem, člověk by se lekl, že zapomněla nadávat. Právě jen její jiskřivé výrazivo posouvá schéma vážného případu vítězného práva po americku k líbivější notě komediální, jíž se solidně podřídil kdysi novátorský režisér Steve Sonderbergh a kvůli níž nechali američtí diváci v kinech po pěti týdnech sto milionů dolarů.

Roli Erin Brockovichové ztvárnila Julia Robertsová.

Erin Brockovichová (Julia Robertsová) se štítí žab.

Erin Brockovichová (Julia Robertsová) je dvakrát rozvedená matka tří dětí.

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

RECENZE: Dej mi své jméno, šeptají si on a on za italského léta

Záběr z filmu Dej mi své jméno

Ještě než film Dej mi své jméno ze čtyř nominací na Oscara vytěžil vítěznou sošku za nejlepší adaptovaný scénář, který...

Zpěvák zastoupil herečku, Febiofest zahájil Charles Aznavour

Šansoniér a herec Charles Aznavour obdržel na Febiofestu čestnou trofej...

Francouzská hvězda Catherine Deneuveová se z Febiofestu na poslední chvíli omluvila pro nemoc, nicméně cenu za přínos...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Najdete na iDNES.cz