Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z těchhle běsů husí kůže nenaskočí

  2:39aktualizováno  2:39
O´Neillova Cesta dlouhým dnem do noci měla být podle autorova přání uvedena až pětadvacet let po jeho smrti, přání však bylo oslyšeno a již dva roky po jeho skonu (1956) bylo dusné rodinné drama s výraznými autobiografickými prvky vydáno knižně.

Ze hry Cesta dlouhým dnem do noci - Jiří Bartoška a Zuzana Bydžovská | foto: Divadlo Bez zábradlí

Dnes se může na první pohled jevit, že drastické zobrazení mezilidských vztahů bylo od těch dob dalšími autory několikanásobně překročeno, když se však budeme tímto konkrétním neutěšeným obrazem základní jednotky psychického bezpečí – tedy rodiny – zaobírat do hloubky, naskočí nám i dnes "husí kůže".

Popření předlohy
Ale nestane se tak při sledování jevištní realizace, pod níž je podepsána Alice Nellis, v Divadle Bez zábradlí.

Pro srovnání není tentokrát nutné vzpomínat na skvostnou inscenaci Ladislava Smočka v Činoherním klubu, vždyť i pozdější realizace, třeba Rajmontova v Národním divadle či Burianova v Plzni, se rozhodně vyrovnaly s předlohou adekvátněji.

Jeden ze základních stavebních efektů hry spočívá v tom, že zdravotní stav matky (užívání drog a narůstající duševní choroba) je zprvu nastíněn méně nápadně než trampoty otce a obou synů a ve finále pak prudce kulminuje.

Inscenace toto vzrušující "nastavení" vlastně popírá. Zuzana Bydžovská v partu Mary "šílí" hned zkraje, a to hodně nahlas, bizarní střídání poloh své osobité dikce dovádí až k neposlouchatelnosti, což je způsobeno pravděpodobně tím, že s tónováním řeči pracuje rutinně, mechanicky.

Běsovství otce, povoláním herce, Jiří Bartoška spíš přitlumil. I když je part lakotného alkoholika, strádajícího také tím, že hraje celý život jednu jedinou roli ve stále žádané produkci, budován vkusněji než kreace jeho partnerky, k naléhavosti se vzpíná jen chvílemi.

Lépe se daří představitelům synů, chorobností rodičů nutně poznamenaných, Filipovi a Michalu Čapkovým, v civilu též bratrům.

Filipovi lze uvěřit Jaimeho rozežírání nesnesitelnými vnitřními běsy, zvlášť ve scéně, kdy po návratu z celonočního flámu psychicky trýzní svého nemocného bratra.

Michal hraje Edmunda s dobře čitelnou zranitelností i schopností odpouštět, také však se snahou udržet potápějící se rodinné kvarteto pohromadě. Pro upřesnění: oba přední reprezentanty mladé herecké generace jsem viděl na ostravských scénách hrát tak, že se mi tajil dech, tentokrát jde o výkony "pouze" velmi solidní.

Alice Nellis mě nepřesvědčila ani jako architektka inscenační stavby, původní hudba muzikantů ze skupiny Buty Radka Pastrňáka a Milana Nytry jevištní dění nijak nedynamizuje, temporytmu naopak trochu překáží.

Finálový efekt (písnička plus "pohyblivá země" se sošně nakročenou rodinnou sestavou) rozpačitý dojem podtrhává. Je sice sympatické, že Divadlo Bez zábradlí nasadilo na repertoár velmi náročný, škoda, že realizace neučinila tento odvážný krok jednoznačně nezpochybnitelným.

Eugene O’Neill: Cesta dlouhým dnem do noci
Divadlo Bez zábradlí Praha. Překlad a režie Alice Nellis. Délka představení 180 minut.
Hodnocení MF DNES: 50 %

Autoři:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

RECENZE: Připadali si jako idioti, tak začali víc poskakovat

Záběr z představení Idiot Syncrasy souboru Igor and Moreno

Jedním ze zahraničních hostů letošního ročníku festivalu Nultý bod byla dvojice Igor and Moreno. Do pražského Divadla v...

ANKETA: Následuje přestávka. Je to pro vás přežitek, nebo nutnost?

Opona jako symbol divadelní přestávky

Jsou ještě kina, kde se diváci dočkají přestávky během projekce? A co koncerty v halách? A jak si s přestávkou v dnešní...

Koně v cirkusu. Už se ozvali ochránci, drezúra to ale není, zní z Letné

Záběr z představení Bestias, která na Letní Letnou veze soubor Baro d´Evel Cirk...

Na nezvyklé zapojení zvířat láká jedna ze zahraničních hvězd letošního ročníku novocirkusového festivalu Letní Letná. V...

Najdete na iDNES.cz