Divadlo Járy Cimrmana - ze hry Cimrman v říši hudby

Divadlo Járy Cimrmana - ze hry Cimrman v říši hudby | foto: archiv

Z Tater zmizela nechtěná Cimrmanova deska

  • 95
Pamětní deska velikánovi české vědy, kultury a sportu Járovi Cimrmanovi beze stopy zmizela z Lomnického štítu. Podle slovenského deníku Pravda to zjistil bývalý náčelník Horské služby Ivan Gálfy.

Desku před měsícem odhalil Ladislav Smoljak z pražského Divadla Járy Cimrmana. Akci zorganizovali finančníci ze skupiny J&T a mnozí tatranští obyvatelé přijali umístění desky s nevolí.

Odhalení desky bylo součástí prvního ročníku Cimrmanových dní v Tatranské Lomnici, konaných v červenci. Akce se zúčastnili i politici, například ministr Ján Počiatek a europoslankyně Monika Beňová, jejíž manžel Fedor Flašík měl údajně největší zásluhu na tom, že se cimrmanologové ve Vysokých Tatrách objevili.

Podle partnera skupiny J&T Igora Rattaje se výdaje na akci pohybovaly okolo dvou milionů korun. Vše mělo vyznít jako recese, zábava; fiktivní Cimrman totiž údajně přesně před sto lety objevil i vyhlídku na Lomnickém štítě, proto pamětní deska.

Řady starších obyvatel Tater se to ale dotklo. "Jak by se asi cítili Češi, kdybychom začali tvrdit, že náš Jánošík zbojničil i v Krkonošském národním parku, proto mu dáváme desku na Sněžku?" ozval se nejmenovaný učitel v důchodu.

Historik Tater Ivan Bohuš pak reagoval stroze: "Dnes je asi všechno možné". Zároveň však správně odhadl, že věc nebude mít dlouhého trvání. Nápad s deskou věnovanou Cimrmanovi se nezdál ani Gálfymu, živé tatranské legendě.

"A nejen proto, že Lomnický štít nikdy neměl na svém vrcholu nějakou pamětní desku, ani ne proto, že tu směšnou postavičku vševěda vymysleli Češi," zdůraznil bývalý šéf Horské služby.

"Prosím, ať tam něco připomíná Čecha Antonína Bečváře, který tolik udělal pro vědu a rozvoj Tater, ale pokud se půjde touto cestou, tak zanedlouho uvidíme na některém štítě tyčit se sochu vojáka Švejka," podotýká Gálfy.

Flašík, který je momentálně v zahraničí, nebyl zprávou o zmizení desky zaskočen. "Už mi to oznámili lidé z J&T, od kterých mám zároveň pověření nechat zhotovit duplikát," řekl.

Diskusi na téma, zda desku mohl dát odstranit někdo z vedení Tatranského národního parku, protože se na Lomnický štít dostala bez povolení, však rezolutně odmítl.

"Povolení jsme nepotřebovali, deska byla připevněna šroubky k zábradlí na vyhlídce, s čímž souhlasil primátor města Vysoké Tatry i náčelník Horské služby," tvrdí Flašík. Podle něj desku někdo jednoduše odšrouboval a shodil z vrcholu.

"Nějaký ultranacionalista, který nemá rád Čechy ani recesi, protože pochybuju, že by ji někdo odvezl lanovkou nebo že by to udělali vlekaři," podotýká podnikatel.

Cena zhruba padesátikilové bronzové desky i s odlitím se pohybovala kolem šedesáti tisíc korun. K té je ale nutno připočíst ještě honorář pro Juraje Sapara, který má na svědomí vzhled desky. Jeho výše ale není známa.

"I pamětní desky Stalinovi na Gerlachovském štítě zmizely alespoň třikrát a vždy je nahrazovali levnějšími, dokud poslední nezmizela definitivně," připomíná Bohuš. Gerlach nesl jméno "velkého vůdce národů" v letech 1949 až 1962.

,