Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z příběhu heroinového magnáta je filmová událost

  13:18aktualizováno  13:18
Drama Americký gangster aspiruje na jeden z nejsilnějších filmových zážitků letošního roku. Ridley Scott, Denzel Washington a Russell Crowe servírují strhující duel krále newyorského podsvětí a poldy, který ho dostal na kolena.

Denzel Washington ve filmu Americký gangster | foto: Bontonfilm

Atmosféra prohrávané války ve Vietnamu na začátku sedmdesátých let dolehla na Ameriku jako těžká deka. Vojáci se z asijských bojišť vraceli buď v černých pytlích, nebo závislí na drogách. Byznysu s narkotiky se okamžitě chopily mafiánské klany, které neváhaly korumpovat celé policejní sbory.

V tomto ovzduší se zrodila černá hvězda podsvětí Frank Lucas (Denzel Washington), která zaplavila ulice New Yorku stoprocentním heroinem za bezkonkureční cenu. Detektiv Richie Roberts (Russell Crowe) byl poslední bílou vránou mezi policisty a čekal na den, kdy Lucas udělá chybu.

Trailer k filmu Americký gangster

Příběh mafiánského bosse, starostlivého syna, skvělého manžela i vraha stovek závislých byl poprvé zveřejněn před sedmi lety v článku novináře Marka Jacobsona pro New York Magazine. Vylíčil příběh chudého zemědělského pomocníka, který se přistěhoval do Harlemu a dvacet let pracoval pro Ellswortha „Bumpyho“ Johnsona jako jeho pravá ruka, aby se po jeho smrti  v roce 1968 ujal moci sám.

z filmu Americký gangsterBrzy se mu podařilo nahromadit bohatství v řádu desítek milionů dolarů. Kdyby se nevěnoval prodeji nelegálních látek, byl by Lucas za vedení svého rodinného podniku, do kterého zainteresoval své bratry a bratrance, oslavován jako jeden z nejlepších obchodníků desetiletí.

Americký sen jinak
Producenta filmu Briana Grazera zaujal příběh člověka toužícího po splnění amerického snu, který přišel na způsob, jak jednat s lidmi v jihovýchodní Asii a získat tak heroin nejvyšší kvality. Uzavřel dohodu s americkými vojenskými důstojníky, kteří ho pašovali do Spojených států v rakvích s těly vojáků padlých ve Vietnamu. Už při první cestě tak přepravili 132 kilogramů.

z filmu Americký gangsterScenárista Steven Zaillian (Schindlerův seznam) strávil s Lucasem a jeho žalobcem (a pozdějším advokátem) Richiem Robertsem celé měsíce, aby mohl stvořit scénář, který obsáhne období několika desetiletí.

Sedmdesátiletého britského režiséra Ridleyho Scotta (Blade Runner, Gladiátor) fascinoval paradox mezi oběma hrdiny příběhu. Zatímco drogový dealer Lucas žil spokojeným rodinným životem, osobní život sukničkáře Robertse skončil v troskách.


10x Americký gangster

Ukázky z filmu
první - druhá - třetí - čtvrtá - pátá - šestá - sedmá - osmá - devátá - desátá


Detektiv se proslavil na začátku kariéry tím, že našel při zásahu v kufru jednoho z aut milion dolarů. Poté, co peníze odevzdal, bylo všem policistům s nečistými úmysly jasné, že mu není možné věřit. „Líbil se mi ten protiklad všeobecně respektovaného gaunera a na druhé straně chlapa, který je kvůli své poctivosti všemi považován za černou ovci,“ říká slavný režisér.

Natáčení pod dohledem mafiána
z filmu Americký gangster Washingtonova příprava na roli probíhala tak, že se s Lucasem sešel, zapnul diktafon a povídali si. „Franka jsem požádal, aby mi neříkal nic, co nemusím vědět, protože jsem nechtěl nakonec někde svědčit. Tehdy se padesáti- šedesátiprocentní heroin prodával za 50 až 60 tisíc dolarů za kilogram,“ zmiňuje Washington. „Frank objevil stoprocentní za 4 200 dolarů za kilogram, takže si to můžete spočítat − byly doby, kdy vydělával až milion dolarů denně.“

Téměř každý den, kdy Washington natáčel, seděl někde poblíž ve svém kolečkovém křesle i Frank Lucas, obklopený rodinou, a komentoval dění. „Ano, vypadá jako Babyface (jeden z nechvalně známých členů protidrogového oddělení), i ten kožený kabát sedí,“ uznale pokyvoval při pohledu na Joshe Brolina, který ve filmu hraje zkorumpovaného detektiva Trupa. „Dokonce i chodí jako on a taky řídí Shelby.“

Ridley Scott při castingu zalovil i v hiphopových vodách. Frankova bratra Turnera hraje raper Common, bratrance Stevieho stoupající hiphopová hvězda T. I. a jednoho z tajných detektivů Robertsovy elitní skupiny ztvárnil RZA z uskupení Wu-Tang Clan.

Americký gangster
(American Gangster)
USA 2007, 157 min., scénář: Steven Zaillian, režie: Ridley Scott, hudba: Marc Streitenfeld, hrají: Russell Crowe, Denzel Washington, Josh Brolin, Lymari Nadal, česká distribuce: Bontonfilm, česká premiéra: 3. ledna 2008

Autor: FilterNejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Na Úžasňákovy 2 pořád nikdo nemá, v kinech porazili všechny novinky

Z filmu Úžasňákovi 2

Animovaný příběh Úžasňákovi 2 kraloval našim kinům též o svém třetím víkendu. Tentokrát mu k výhře postačilo 27 tisíc...

Iva Janžurová si sežene zbraň a v černé komedii je z ní Teroristka

Iva Janžurová při natáčení komedie Teroristka

Od půli srpna do konce září se točí černá komedie Teroristka. Příběh režiséra a scenáristy Radka Bajgara vypráví o...

Objímá mě plyšák Pú, vylíčil Ewan McGregor v roli Kryštůfka Robina

Ewan McGregor s medvídkem Pú ve filmu Kryštůfek Robin

Ewan McGregor hraje ve filmu Kryštůfek Robin titulního hrdinu už v dospělosti, kdy znovu potká své kamarády z knih A....

Najdete na iDNES.cz