Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z opatrného farmáře zapálený patriot

  11:42aktualizováno  11:42
Režisér Roland Emmerich, autor velkorozpočtových hitů jako Den Nezávislosti či Godzilla, obsadil do hlavní role svého historického velkofilmu Patriot Mela Gibsona, který se zde opět objeví jako statečný bojovník za svobodu. Snímek, líčící příběh hrdiny americké války za nezávislost, vyvolal po svém nedávném uvedení v Británii velký rozruch kvůli způsobu, jakým je ve filmu představována Anglie a její vojáci.

Mel Gibson se ve filmu představí jako mírumilovný osadník Benjamin Martin, který se zpočátku snaží své nejbližší za každou cenu uchránit před krvavými hrůzami koloniální války. Poté, co však jeho domov v Jižní Karolíně zpustoší anglická armáda, pochopí, že pouze nezávislost Spojených států zajistí jeho rodině klid a bezpečí. Z opatrného farmáře se stává legendární hrdina americké revoluce.

Snímek zaujme především nákladnou a propracovanou výpravou a několika masovými bojovými scénami, které obsahují množství trikových záběrů a pyrotechnických efektů.

PATRIOT
(USA, 2000, 159 min.)

režie Roland Emmerich
scénář Robert Rodat
kamera Caleb Deschanel
hrají Mel Gibson
Heath Ledger
Joely Richardson
Tchéky Karyo
Jason Isaacs
Michael Neeley

PATRIOT
premiéry

kina 20. 7. 2001
video
půjčovny
2/2001
RECENZE MIRKY SPÁČILOVÉ

Patriot: další podpůrná legenda o velikosti šťastného národa

Možná to zní cynicky, ale má - li titulní hrdina amerického velkofilmu Patriot, kdysi šikovný voják, nyní ovdovělý farmář, na krku sedm dětí, Hollywood jasně zaručuje, že aspoň pár z nich přežije. Je-li nejmladší dcerka němá, vsaďte poslední košili, že v dojemné scéně poprvé promluví. Zemřít nesmí ani černošský hrdina, jenž si službou v domobraně vybojoval nejen svobodu, ale i sebevědomí "nového Američana". A uprášená, potrhaná, zkrvavená vlajka musí hrdě zavlát v rozhodující bitvě, aby se podceňovaní sedláci kolem ní semkli a odhodlaným "Hurá!" zahnali na ústup zaskočená vojska Zikmundova - pardon, anglického krále Jiřího.

Ona totiž paralela mezi Vávrovou husitskou trilogií a Patriotem napadne snad každého z tuzemských diváků; z hlediska filmařů vyjde beztak nastejno, propuká-li lidová rebelie zrovna ve jménu kalicha nebo nezávislosti kolonií, mávají-li povstalci vidlemi nebo tomahavky a stojí-li proti nim armáda s těžkými meči nebo s prehistorickými puškami, útočící občas "na bodák". V daném žánru rozhoduje výše rozpočtu neboli výprava, kompars, bitevní scény; naopak historická věrnost, třebaže Patriotovi za zády stála řada odborných poradců, není vůbec podmínkou. Z tohoto pohledu se pak jeví protesty ze současného Londýna zbytečnými, třebaže britskou podrážděnost nad zjednodušeným výkladem dějin lze plně pochopit. Jenomže režisér Roland Emmerich může vždycky namítnout, že jde pouze o fikci a že tu vystupuje jen jeden jediný vyloženě krutý, osobní záští posedlý "zlý Angličan", zatímco jeho krajané mu neustále připomínají, že věšet děti a podpalovat kostely plné vesničanů je nečestné, nesportovní, nefér a nehodné gentlemana.

Americká pohádka a v neposlední řadě i Mel Gibson v titulní roli ovšem potřebují absolutního zlosyna, který by zprvu rozvážného kladného hrdinu rozpálil až do běla - vždyť Gibsonovo herectví se tu smrskává na stupňované naštvání, odhodlaně zaťaté čelisti a potůčky slz nad cukajícím chřípím. Scenárista Robert Rodat, jenž pro Spielbergův film Zachraňte vojína Ryana vymyslel silné morální dilema - zda má ve válce život posledního žijícího syna matky větší cenu než osm životů jeho zachránců - se tentokrát spokojil jen se stokrát přežvýkanou pravdou, že existují chvíle v životě národa, kdy civilisté včetně dětí berou do ruky zbraň. K tomu přidal dva romantické vztahy a ždibec humoru - Gibsonův hrdina třeba potměšile přelstí britského velitele a odloudí mu psy nebo marnivý, leč věrný Francouz jde na smrt pro jistotu v nejlepších šatech... Což je dosti málo na dvě a půl hodiny děje, jehož vývoj je vcelku předvídatelný a kde se barvité záběry válečné vřavy či osobních soubojů věčně zpomalují.

Než však Patriota hodíme s českou ironií přes palubu, zopakujme si, proč a hlavně pro koho vznikl: jako další podpůrná legenda o velikosti šťastného národa, jenž vyrůstá v nezlomné důvěře vůči vlajce s pruhy a který má vlasteneckého patosu, jenž nám naopak chybí, víc než na rozdávání. Po odvrácení vesmírné zkázy ve Dnu nezávislosti počali hrdinové z trosek budovat se zpěvem nový svět: zástupy Američanů slzely, př estože ve stejné zemi vznikla i skvostná parodie Mars útočí!, kde do zlehčeného stavitelského nadšení jukali ptáčci a srnky. Nu - a co se změnilo? Nic; také Patriot končí za jásavě vítězné hudby a vzletných projevů oráčů, kteří se z bitev vracejí k pluhům a kopou základy nových domovů.

Jezdecká scéna

Rozhodující bitva

Benjamin Martin opouští domov a vyráží do boje

Z farmáře hrdinou

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

Další z rubriky

V časech MeToo by Picasso neobstál, myslí si Banderas. Zrůda ale nebyl

Antonio Banderas jako Picasso v seriálu Génius: Picasso

Měla to být hlavně oslava talentu a mistrovství Pabla Picassa, místo toho se na premiéře nového seriálu Génius: Picasso...

Uzdravila se a přijela. Hvězda Catherine Deneuveová završí Febiofest

Catherine Deneuveová na Febiofest,u

Původně měla francouzská herečka Catherine Deneuveová převzít čestnou cenu při zahájení pražského Febiofestu, ale...

TELEVIZIONÁŘ: Začali V posteli, pokračují v Pokoji v Římě. Ale jinak

Elena Anaya a Nataša Jarovenková ve filmu Pokoj v Římě

Erotický film Pokoj v Římě, který před půlnocí vysílá ČT art, je vlastně předělávka chilského snímku V posteli, jen...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz