Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z opatrného farmáře zapálený patriot

  11:42aktualizováno  11:42
Režisér Roland Emmerich, autor velkorozpočtových hitů jako Den Nezávislosti či Godzilla, obsadil do hlavní role svého historického velkofilmu Patriot Mela Gibsona, který se zde opět objeví jako statečný bojovník za svobodu. Snímek, líčící příběh hrdiny americké války za nezávislost, vyvolal po svém nedávném uvedení v Británii velký rozruch kvůli způsobu, jakým je ve filmu představována Anglie a její vojáci.

Mel Gibson se ve filmu představí jako mírumilovný osadník Benjamin Martin, který se zpočátku snaží své nejbližší za každou cenu uchránit před krvavými hrůzami koloniální války. Poté, co však jeho domov v Jižní Karolíně zpustoší anglická armáda, pochopí, že pouze nezávislost Spojených států zajistí jeho rodině klid a bezpečí. Z opatrného farmáře se stává legendární hrdina americké revoluce.

Snímek zaujme především nákladnou a propracovanou výpravou a několika masovými bojovými scénami, které obsahují množství trikových záběrů a pyrotechnických efektů.

PATRIOT
(USA, 2000, 159 min.)

režie Roland Emmerich
scénář Robert Rodat
kamera Caleb Deschanel
hrají Mel Gibson
Heath Ledger
Joely Richardson
Tchéky Karyo
Jason Isaacs
Michael Neeley

PATRIOT
premiéry

kina 20. 7. 2001
video
půjčovny
2/2001
RECENZE MIRKY SPÁČILOVÉ

Patriot: další podpůrná legenda o velikosti šťastného národa

Možná to zní cynicky, ale má - li titulní hrdina amerického velkofilmu Patriot, kdysi šikovný voják, nyní ovdovělý farmář, na krku sedm dětí, Hollywood jasně zaručuje, že aspoň pár z nich přežije. Je-li nejmladší dcerka němá, vsaďte poslední košili, že v dojemné scéně poprvé promluví. Zemřít nesmí ani černošský hrdina, jenž si službou v domobraně vybojoval nejen svobodu, ale i sebevědomí "nového Američana". A uprášená, potrhaná, zkrvavená vlajka musí hrdě zavlát v rozhodující bitvě, aby se podceňovaní sedláci kolem ní semkli a odhodlaným "Hurá!" zahnali na ústup zaskočená vojska Zikmundova - pardon, anglického krále Jiřího.

Ona totiž paralela mezi Vávrovou husitskou trilogií a Patriotem napadne snad každého z tuzemských diváků; z hlediska filmařů vyjde beztak nastejno, propuká-li lidová rebelie zrovna ve jménu kalicha nebo nezávislosti kolonií, mávají-li povstalci vidlemi nebo tomahavky a stojí-li proti nim armáda s těžkými meči nebo s prehistorickými puškami, útočící občas "na bodák". V daném žánru rozhoduje výše rozpočtu neboli výprava, kompars, bitevní scény; naopak historická věrnost, třebaže Patriotovi za zády stála řada odborných poradců, není vůbec podmínkou. Z tohoto pohledu se pak jeví protesty ze současného Londýna zbytečnými, třebaže britskou podrážděnost nad zjednodušeným výkladem dějin lze plně pochopit. Jenomže režisér Roland Emmerich může vždycky namítnout, že jde pouze o fikci a že tu vystupuje jen jeden jediný vyloženě krutý, osobní záští posedlý "zlý Angličan", zatímco jeho krajané mu neustále připomínají, že věšet děti a podpalovat kostely plné vesničanů je nečestné, nesportovní, nefér a nehodné gentlemana.

Americká pohádka a v neposlední řadě i Mel Gibson v titulní roli ovšem potřebují absolutního zlosyna, který by zprvu rozvážného kladného hrdinu rozpálil až do běla - vždyť Gibsonovo herectví se tu smrskává na stupňované naštvání, odhodlaně zaťaté čelisti a potůčky slz nad cukajícím chřípím. Scenárista Robert Rodat, jenž pro Spielbergův film Zachraňte vojína Ryana vymyslel silné morální dilema - zda má ve válce život posledního žijícího syna matky větší cenu než osm životů jeho zachránců - se tentokrát spokojil jen se stokrát přežvýkanou pravdou, že existují chvíle v životě národa, kdy civilisté včetně dětí berou do ruky zbraň. K tomu přidal dva romantické vztahy a ždibec humoru - Gibsonův hrdina třeba potměšile přelstí britského velitele a odloudí mu psy nebo marnivý, leč věrný Francouz jde na smrt pro jistotu v nejlepších šatech... Což je dosti málo na dvě a půl hodiny děje, jehož vývoj je vcelku předvídatelný a kde se barvité záběry válečné vřavy či osobních soubojů věčně zpomalují.

Než však Patriota hodíme s českou ironií přes palubu, zopakujme si, proč a hlavně pro koho vznikl: jako další podpůrná legenda o velikosti šťastného národa, jenž vyrůstá v nezlomné důvěře vůči vlajce s pruhy a který má vlasteneckého patosu, jenž nám naopak chybí, víc než na rozdávání. Po odvrácení vesmírné zkázy ve Dnu nezávislosti počali hrdinové z trosek budovat se zpěvem nový svět: zástupy Američanů slzely, př estože ve stejné zemi vznikla i skvostná parodie Mars útočí!, kde do zlehčeného stavitelského nadšení jukali ptáčci a srnky. Nu - a co se změnilo? Nic; také Patriot končí za jásavě vítězné hudby a vzletných projevů oráčů, kteří se z bitev vracejí k pluhům a kopou základy nových domovů.

Jezdecká scéna

Rozhodující bitva

Benjamin Martin opouští domov a vyráží do boje

Z farmáře hrdinou

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

RECENZE: Černý v Ku-klux-klanu baví. Než ho režisér bodne do zad

Záběr z filmu BlacKkKlansman

Nejlepší na filmu jménem BlacKkKlansman je fakt, že příběh černošského policisty, který pronikl mezi členy...

DO KINA: Otec a syn Washingtonovi se postaví proti rockovému Létu

Trailer k filmu Equalizer 2

Z pěti novinek kin si hned dvě připsala rodina černošských herců. Oscarový Denzel Washington hraje v pokračování...

VIDEO: 1 proti všem. Mareš s Boučkem Čechy doprovodí k milionovým výhrám

1 PROTI VŠEM

Po zahraničním úspěchu i do Česka přichází televizní show 1 proti všem. Odvysílá ji televize Prima a pouhý jeden...

Najdete na iDNES.cz