Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z Okoře: odříkaného Stivella největší kus

  14:58aktualizováno  14:58
Festival Okoř se šťávou se potýkal s časovým skluzem, nakonec neúspěšně. Ale jinak mu osud přál a povedlo se skoro vše, včetně hlavní hvězdy večera.

Festival Okoř se šťávou, Alan Stivell

Čtenářům lačným prostého popisu hudby se omlouvám, ale dovolím si tvrdit, že festival, řečeno oblíbeným slovním spojením, “není jen o hudbě”. Že ke zprávě o něm patří třeba i cesta na něj.

Okoř se šťávou je totiž jeden z těch festivalů, na který se má chodit pěšky. Zvolit příslušnou MHD, za Tuchomeřicemi uhnout na polní cestu přes zarostlou trať a "vstoupit do krajiny". Sobotní odpoledne je bukolické, rozhledy majestátné: na severu bobtná na obzoru Říp, a za ním neznatelná linka Českého středohoří.

Festival Okoř se šťávou, pódium a hradTěsně před Čičovicemi se mezi Lovošem a Radobýlem objeví jehlan: "Ale tohle není totem, milosti!" řekne si cestovatel spolu se sluhou Ignácem z filmu Tajemství hradu v Karpatech. Není: je to věž zříceniny Okoř. "Toť naší cesty cíl," cituje cestovatel ještě jednou milého Ignáce a zaslechne něco, čemu Slováci říkají "ústna harmonika": kdosi na ni preluduje cosi, co Rusové nazývají "bljuz". To se přihlásí festival.

Po příchodu do areálu zjištěna věc, která se postupně rozpila v největší skvrnu festivalu. V tu chvíli, krátce po čtvrté, měl jízdní řád Okoře hodinu zpoždění. V průběhu odpoledne a večera se vyšroubovalo na dvě a Alan Stivell, capo di tutti capi celého programu, začínal o pěkné dvě hodiny a sedmnáct minut později oproti původním propozicím.

Alan Stivell - An alarc'h

Zvlášť ti z více něž dvou tisíc platících, kteří přijeli s dětmi – a že jich bylo – museli být štěstím bez sebe. A ostatně všichni, kdo předpokládali, že využijí kyvadlové dopravy. Doprava se sice kývala, ale díky skluzu dojížděli její pasažéři na Dejvickou v době, kdy se po městě proháněly noční spoje.

Festival Okoř se šťávou, Michal ProkopV před - i v zákulisí padala drsná slova na adresu zvukařů a budiž řečeno, že některé prostoje byly neuvěřitelné. Ale co cestovatele rozmrzelo, že po celou dobu nepadlo z pódia jediné slovo omluvy za vzniklé nepříjemnosti. I České dráhy se cestujícím v hlášeních o zpoždění omlouvají, a to jsou ještě větší metlou lidstva než alkohol.

A je to škoda, protože jinak si festival zaslouží absolutorium. Dobrá dramaturgie, taková "na jistotu", ale to v daném případě nevadí. Skvostné prostředí, atmosféra – jak říká Václav Havel – "až spiklenecké pospolitosti".

Festival Okoř se šťávou, Vlasta RedlZ hudebních položek odpoledne a večera snad nejvíc nadchl dvojblok Hradišťanu a Vlasty Redla, který s vratkou nonšalancí střídal své skvělé písně a lidovky s podivuhodnými promluvami. Ostatně z toho, co mi bylo vidět, nebylo nic vysloveně otravné.

A Alan Stivell, promrzlý jako ostatně všichni v tu chvíli v areálu? Co slíbil, splnil. Cca patnáct písní rozdělil spravedlivě mezi ty zahrané s kytaristou Gaetanem Grandjeanem po boku a ty s Českým srdcem, "domácí kapelou" festivalu, za zády (i s přídavkem bylo nakonec víc těch v elektrickém posazu).

Festival Okoř se šťávou, Jiří Pavlica z HradišťanuProcházel se repertoárem od klasických starých kusů (Kimiad či An alarc'h) po novější, které se nicméně také staly klasickými (výtečná, dramatická verze Brian Boru z pětadevadesátého roku měla v živém provedení ještě většé voltáž než originál). V nových písních jemně koketoval se zdánlivě odtažitými žánry, takže v předposledním kusu akustického bloku vzpomněli jsme si s kolegou na Baumaxu a řekli si "toto je ozajstný hip hop"!

Koncert vrcholil v mohutné Suite Sudarmoricaine: tou dobou cestovatel zatoužil po pěkném bootlegu, což se mu stává, je-li koncert dobrý. Tri martolod v přídavku korunovalo dílo. Odříkaného Stivella největší kus.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

RECENZE: Charismatický Pepula. Sukův portrét dost říká, ale i zamlčuje

Josef Suk během koncertu Pražského jara v roce 2007

Novináři, kteří znali houslistu Josefa Suka, vědí, jak byl plachý a uzavřený. Přimět ho k rozhovoru bylo velmi obtížné....

Na Soundtracku zahrají i hudbu z Kingdom Come. K mání byly lístky se slevou

Tvůrci hry Kingdom Come: Deliverance vrátili areálu jeho středověkou podobu,...

Kingdom Come: Deliverance, tedy česká počítačová hra roku, která zaujala i v zahraničí, se na festivalu Soundtrack...

RECENZE: Rottrová, Ruml, texty snů. O slovo se hlásí kapela Nedivoč

Marie Rottrová na festivalu Benátská! s Impulsem 2018

Herec, bavič a hudebník Jiří Krhut známý například z Kabaretu BO! Jaromíra Nohavici vydal se svou kapelou Nedivoč desku...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz