Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z Okoře: odříkaného Stivella největší kus

  14:58aktualizováno  14:58
Festival Okoř se šťávou se potýkal s časovým skluzem, nakonec neúspěšně. Ale jinak mu osud přál a povedlo se skoro vše, včetně hlavní hvězdy večera.

Festival Okoř se šťávou, Alan Stivell

Čtenářům lačným prostého popisu hudby se omlouvám, ale dovolím si tvrdit, že festival, řečeno oblíbeným slovním spojením, “není jen o hudbě”. Že ke zprávě o něm patří třeba i cesta na něj.

Okoř se šťávou je totiž jeden z těch festivalů, na který se má chodit pěšky. Zvolit příslušnou MHD, za Tuchomeřicemi uhnout na polní cestu přes zarostlou trať a "vstoupit do krajiny". Sobotní odpoledne je bukolické, rozhledy majestátné: na severu bobtná na obzoru Říp, a za ním neznatelná linka Českého středohoří.

Festival Okoř se šťávou, pódium a hradTěsně před Čičovicemi se mezi Lovošem a Radobýlem objeví jehlan: "Ale tohle není totem, milosti!" řekne si cestovatel spolu se sluhou Ignácem z filmu Tajemství hradu v Karpatech. Není: je to věž zříceniny Okoř. "Toť naší cesty cíl," cituje cestovatel ještě jednou milého Ignáce a zaslechne něco, čemu Slováci říkají "ústna harmonika": kdosi na ni preluduje cosi, co Rusové nazývají "bljuz". To se přihlásí festival.

Po příchodu do areálu zjištěna věc, která se postupně rozpila v největší skvrnu festivalu. V tu chvíli, krátce po čtvrté, měl jízdní řád Okoře hodinu zpoždění. V průběhu odpoledne a večera se vyšroubovalo na dvě a Alan Stivell, capo di tutti capi celého programu, začínal o pěkné dvě hodiny a sedmnáct minut později oproti původním propozicím.

Alan Stivell - An alarc'h

Zvlášť ti z více něž dvou tisíc platících, kteří přijeli s dětmi – a že jich bylo – museli být štěstím bez sebe. A ostatně všichni, kdo předpokládali, že využijí kyvadlové dopravy. Doprava se sice kývala, ale díky skluzu dojížděli její pasažéři na Dejvickou v době, kdy se po městě proháněly noční spoje.

Festival Okoř se šťávou, Michal ProkopV před - i v zákulisí padala drsná slova na adresu zvukařů a budiž řečeno, že některé prostoje byly neuvěřitelné. Ale co cestovatele rozmrzelo, že po celou dobu nepadlo z pódia jediné slovo omluvy za vzniklé nepříjemnosti. I České dráhy se cestujícím v hlášeních o zpoždění omlouvají, a to jsou ještě větší metlou lidstva než alkohol.

A je to škoda, protože jinak si festival zaslouží absolutorium. Dobrá dramaturgie, taková "na jistotu", ale to v daném případě nevadí. Skvostné prostředí, atmosféra – jak říká Václav Havel – "až spiklenecké pospolitosti".

Festival Okoř se šťávou, Vlasta RedlZ hudebních položek odpoledne a večera snad nejvíc nadchl dvojblok Hradišťanu a Vlasty Redla, který s vratkou nonšalancí střídal své skvělé písně a lidovky s podivuhodnými promluvami. Ostatně z toho, co mi bylo vidět, nebylo nic vysloveně otravné.

A Alan Stivell, promrzlý jako ostatně všichni v tu chvíli v areálu? Co slíbil, splnil. Cca patnáct písní rozdělil spravedlivě mezi ty zahrané s kytaristou Gaetanem Grandjeanem po boku a ty s Českým srdcem, "domácí kapelou" festivalu, za zády (i s přídavkem bylo nakonec víc těch v elektrickém posazu).

Festival Okoř se šťávou, Jiří Pavlica z HradišťanuProcházel se repertoárem od klasických starých kusů (Kimiad či An alarc'h) po novější, které se nicméně také staly klasickými (výtečná, dramatická verze Brian Boru z pětadevadesátého roku měla v živém provedení ještě většé voltáž než originál). V nových písních jemně koketoval se zdánlivě odtažitými žánry, takže v předposledním kusu akustického bloku vzpomněli jsme si s kolegou na Baumaxu a řekli si "toto je ozajstný hip hop"!

Koncert vrcholil v mohutné Suite Sudarmoricaine: tou dobou cestovatel zatoužil po pěkném bootlegu, což se mu stává, je-li koncert dobrý. Tri martolod v přídavku korunovalo dílo. Odříkaného Stivella největší kus.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Další z rubriky

VIDEO: Michal Kindl představuje singl i album Barvy. Barevným klipem

Zpěvák Michal Kindl

Nové jméno na scéně představuje Michal Kindl, skladatel, klavírista a zpěvák, který si na poměry branže v pozdním věku...

Festival Soundtrack zahájí Čechomor s legendárním filmem Rok ďábla

Čechomor (Benátská! s Impulsem, Liberec, 29. července 2017)

Festival filmové hudby a multimédií Soundtrack Poděbrady, který se uskuteční poslední prázdninový víkend, přinese hned...

GLOSA: Aznavourově návratu nechybělo skoro nic, leda titulky

Charles Aznavour v pražském Kongresovém centru (16. března 2018)

Charles Aznavour a jeho kapela v pátek večer v pražském Kongresovém centru nabídli půldruhé hodiny bravurně odehrané a...

Najdete na iDNES.cz