Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z Napsteru se ještě letos stane placená služba

  15:00aktualizováno  15:00
Aspen (USA) - Nový výkonný ředitel společnosti Napster Inc. Konrad Hilbers při svém prvním veřejném vystoupení slíbil, že do konce roku bude Napster opět v provozu. Z bezplatné internetové služby pro stahování hudebních nahrávek se ale stane služba předplacená. Ceny služeb dosud nebyly stanoveny. Stahování nahrávek bude znovu umožněno, jakmile bude moci společnost Napster Inc. policii ujistit, že zablokovala stahování skladeb chráněných autorskými právy.
Shawn Fanning, zakladatel Napsteru

Shawn Fanning, zakladatel Napsteru - Zakladatel internetové hudební burzy Napster Shawn Fanning. | foto: reuters

Podle Hilberse by uživatelé Napsteru mohli i nadále vyměňovat hudbu zadarmo - ale pouze tu, jež není chráněná autorskými právy. "Věřím v základní princip Napsteru, tedy sdílení hudby mezi přáteli. Pokud ovšem jde o zpřístupnění např. koledy, kterou nazpívají moje děti, nebo písně od nějaké garážové kapely."

Konrad Hilbers přišel do Napsteru z německého mediálního kolosu Bertelsmann AG. Ten plánuje společné vytvoření takového systému distribuce hudby přes internet, který by zaručoval platby interpretům. Bertelsmann byl původně jednou z nahrávacích společností, která Napster žalovala kvůli porušení autorských práv. Soud v tomto sporu 12. února 2001 rozhodl, že Napster skutečně autorská práva porušoval.

Na základě tohoto rozhodnutí začal Napster v březnu přenášené skladby filtrovat. Od 2. července je služba Napster nefunkční. Soud totiž požadoval, aby Napster nepropustil ani jediný soubor s hudbou chráněnou autorskými právy. Napster nemá dosud k dispozici filtry, které by to dokázaly. Na webových stránkách Napsteru je nicméně možné přihlásit se jako beta-tester nové placené verze této služby.

Uživatelé Napsteru se přesouvají k jiným společnostem nabízejícím obdobné služby, jako je např. Audiogalaxy. Velcí hudební vydavatelé sdružení v RIAA (Recording Industry Association of America) hodlají do konce roku spustit legální alternativy Napsteru - služby Musicnet a Pressplay. Zajímavým paradoxem je fakt, že s krizí Napsteru začaly v USA klesat prodeje nově vydaných hudebních nosičů, a sice o osm procent oproti minulému roku (podle dat firmy Soundscan, která monitoruje trh s hudebními nosiči v USA).

Duchovním otcem Napsteru je programátor Shawn Fanning. Když Napster v roce 1999 jako devatenáctiletý vytvořil, netušil, jaké oblibě se bude jeho výtvor těšit. Počátkem roku 2000 měl Napster 80 milionů uživatelů.

Program Napster umožňuje výměnnou burzu hudebních nahrávek mezi uživateli Napsteru. Jednotlivec nabídne ostatním uživatelům Napsteru své hudební soubory MP3 výměnou za přístup do hudebních databází jejich počítačů připojených na internet.

Autor:


Témata: Napster, Program Nova

Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

PORTRÉT: Hlas jako přírodní bohatství. I to byla Aretha Franklinová

Aretha Franklinová v roce 1975 na předávání Oscarů

První žena uvedená do Rokenrolové síně slávy, Aretha Franklinová přezdívaná královna soulu, zemřela v 76 letech.

Na Soundtracku zahrají i hudbu z Kingdom Come. K mání byly lístky se slevou

Tvůrci hry Kingdom Come: Deliverance vrátili areálu jeho středověkou podobu,...

Kingdom Come: Deliverance, tedy česká počítačová hra roku, která zaujala i v zahraničí, se na festivalu Soundtrack...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Najdete na iDNES.cz