Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z majetku Lichtenštejnů se domů vrací 28 děl

  11:53aktualizováno  21:38
Do České republiky se vrátí 28 děl ze sbírek Lichtenštejnů. V amsterdamské aukční síni Christie's je vydražila česká delegace. K dispozici měla 13 milionů korun. Artefakty zemi opustily před koncem 2. světové války.

Z majetku Lichtenštejnů - Jan Pieter Brueghel - obraz kytice (odhadní cena: 10 - 15 tisíc eur) | foto: Archiv NPÚ

Mluvčí Národního památkového ústavu Zdeněk Musil potvrdil, že do České republiky poputuje celkem 28 položek, což představuje několik desítek kusů. Jedna položka zahrnuje i několik předmětů.

Z majetku Lichtenštejnů - drážďanský sekretářV nabídce 462 artefaktů byly unikátní obrazy, části nábytku, lustry, sošky a další ozdobné předměty. Na moravských zámcích byly původně desítky z nich.

Podle Marty Sedlákové z brněnského Národního památkového ústavu (NPÚ) některé z děl návštěvníci bývalých lichtenštejnských zámků Valtice a Lednice a hradu Šternberk uvidí již letos v létě.

Pětičlenné české výpravě složené z kastelánů a zástupců NPÚ se podařilo získat například několik zátiší, krajinomalby a soubor tří tapisérií ze Štenberku.

Aukce vynesla novou kulturní památku
"Tapisérie s loveckými výjevy a dančí hlavou ve středu pověsíme na původní místo a tam je také konečně ukážeme lidem. Ještě před tím je ale prohlásíme kulturní památkou a podle potřeb zrestaurujeme," plánuje za olomoucké památkáře Lenka Vaňková.

Dodává, že každý dochovaný kousek z 15., 16. a 17. století je v podstatě unikát, protože tak staré tapisérie jsou náchylné k degradaci a dochová se jich jen zlomek.

V nabídce aukčního domu byly ještě další dvě, o ty však delegace neusilovala. „Nebyl důvod je kupovat, ta cena byla ve středoevropských poměrech naprosto nepřijatelná,“ vysvětlila Naděžda Kubů z NPÚ.

Valtice získaly vybavení celého pokoje
"Největší radost máme ze tří květinových zátiší, jedno z nich je od Jana Pietera Brueghela," připomněla Kubů. Obraz ze 17. století byl prodán za 50 tisíc eur (asi 1,25 milionu korun).

Z majetku Lichtenštejnů - portrét Johana van OldenbarneveltaBrueghelův obraz visel na zdi v jednom ze sálu valtického zámku ještě před rokem 1944, než jej Lichtenštejnové přestěhovali na zámek do Vaduzu. Více než třicet tisíc eur (v přepočtu téměř 750 tisíc korun) pak vyslanci dali za obrazy vlámských a italských mistrů ze 17. století, které budou zanedlouho viset v obrazárně valtického zámku.

"Valtice mají všechny supraporty a suprafenestry (zdobené výplně nad dveřmi a okny), které v aukci byly. Jde o původní součást dřevěného obložení knížecích pokojů. Kromě toho jsme získali několik sad nábytku. Z toho jedno takřka úplné vybavení pokoje," pochvaluje si valtický kastelán Michal Tlusták.

Aukce se zúčastnil utajený mecenáš z Břeclavska
Podle tiskového mluvčího Christie´s Maartina van Gijna byla Česká republika největším dražitelem. Síň Christie´s odhadovala výtěžek dražby ze sbírek lichtenštejnského knížete Hanse Adama II. až na pět milionů eur (126,3 milionu korun).

foto Tajemný mecenáš? Autobusový magnát
Luděk Mikulecký koupil tři obrazy

Z majetku Lichtenštejnů - Carl Borromäus Andreas Ruthart"Tržby už v tuto chvíli dosáhly dvojnásobku očekávané sumy," prozradil Gijn před koncem aukce. Česká výprava mohla nakonec utratit třináct milionů korun. Aukce se prý účastnil i utajený mecenáš.

Jeho jméno však nechtělo ministerstvo kultury ani NPÚ zveřejnit. Neznámý kupec, který licitoval po telefonu, pochází podle důvěryhodných zdrojů z Břeclavska. Zakoupil tři obrazy, které má zapůjčit zámku Valtice.

Dva glóby za dvacet milionů
K největším lákadlům dnešní dražby patřily i dva glóby ze Šternberka o průměru 68 centimetrů. Hodnota obou uměleckých děl ze 17. století je odhadována na 200 až 300 tisíc eur (5 až 7,5 milionu korun).

Zatím neznámý kupec z Evropské unie za ně zaplatil v přepočtu sedmnáct milionů korun. S provizí aukční síni se ale cena vyšplhala až k osmi stům eur, tedy ke dvaceti milionům korun.


Knížata na zámcích

Lichtenštejnové získali Valtice koncem 14. století a o dvě století později sem přesunuli i své rodové sídlo. Lednice se stala jejich reprezentativním zámkem. Oba zámky rodu patřily až do roku 1945. Tehdy byly na základě Benešových dekretů oba zámky znárodněny.
Lichtenštejnové však stačili uchránit a odvézt velkou část vzácných předmětů, z nichž některé se ocitají v dražbě. Obliba uměleckých předmětů a jejich sbírek je u rodu stará více než pět století.

Autoři: , ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Modiglianiho Ležící akt se stal čtvrtým nejdráže prodaným obrazem

Obraz Amedea Modiglianiho Nu couché (sur le côté auche) - Ležící akt (na levém...

Za 157,2 milionu dolarů (3,4 miliardy korun) se na aukci v New Yorku prodal obraz Amedea Modiglianiho Nu couché (sur le...

Byl oplzlý, osahával nás, obvinily kolegyně slavného fotografa Kratochvíla

Slavný česko-americký fotograf Antonín Kratochvíl

Český fotograf Antonín Kratochvíl, který získal několik cen World Press Photo, patří k zakládajícím členům newyorské...

Dámský klín i zrádné spirály. Zakázaní slovenští umělci vystavují na Kampě

Z výstavy Hommage à Peter Vajda

Letošnímu létu v pražském Museu Kampa bezesporu kraluje britský „fotograf královen“ Cecil Beaton. Přesto se v druhém...

Najdete na iDNES.cz