Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z majetku Lichtenštejnů se domů vrací 28 děl

  11:53aktualizováno  21:38
Do České republiky se vrátí 28 děl ze sbírek Lichtenštejnů. V amsterdamské aukční síni Christie's je vydražila česká delegace. K dispozici měla 13 milionů korun. Artefakty zemi opustily před koncem 2. světové války.

Z majetku Lichtenštejnů - Jan Pieter Brueghel - obraz kytice (odhadní cena: 10 - 15 tisíc eur) | foto: Archiv NPÚ

Mluvčí Národního památkového ústavu Zdeněk Musil potvrdil, že do České republiky poputuje celkem 28 položek, což představuje několik desítek kusů. Jedna položka zahrnuje i několik předmětů.

Z majetku Lichtenštejnů - drážďanský sekretářV nabídce 462 artefaktů byly unikátní obrazy, části nábytku, lustry, sošky a další ozdobné předměty. Na moravských zámcích byly původně desítky z nich.

Podle Marty Sedlákové z brněnského Národního památkového ústavu (NPÚ) některé z děl návštěvníci bývalých lichtenštejnských zámků Valtice a Lednice a hradu Šternberk uvidí již letos v létě.

Pětičlenné české výpravě složené z kastelánů a zástupců NPÚ se podařilo získat například několik zátiší, krajinomalby a soubor tří tapisérií ze Štenberku.

Aukce vynesla novou kulturní památku
"Tapisérie s loveckými výjevy a dančí hlavou ve středu pověsíme na původní místo a tam je také konečně ukážeme lidem. Ještě před tím je ale prohlásíme kulturní památkou a podle potřeb zrestaurujeme," plánuje za olomoucké památkáře Lenka Vaňková.

Dodává, že každý dochovaný kousek z 15., 16. a 17. století je v podstatě unikát, protože tak staré tapisérie jsou náchylné k degradaci a dochová se jich jen zlomek.

V nabídce aukčního domu byly ještě další dvě, o ty však delegace neusilovala. „Nebyl důvod je kupovat, ta cena byla ve středoevropských poměrech naprosto nepřijatelná,“ vysvětlila Naděžda Kubů z NPÚ.

Valtice získaly vybavení celého pokoje
"Největší radost máme ze tří květinových zátiší, jedno z nich je od Jana Pietera Brueghela," připomněla Kubů. Obraz ze 17. století byl prodán za 50 tisíc eur (asi 1,25 milionu korun).

Z majetku Lichtenštejnů - portrét Johana van OldenbarneveltaBrueghelův obraz visel na zdi v jednom ze sálu valtického zámku ještě před rokem 1944, než jej Lichtenštejnové přestěhovali na zámek do Vaduzu. Více než třicet tisíc eur (v přepočtu téměř 750 tisíc korun) pak vyslanci dali za obrazy vlámských a italských mistrů ze 17. století, které budou zanedlouho viset v obrazárně valtického zámku.

"Valtice mají všechny supraporty a suprafenestry (zdobené výplně nad dveřmi a okny), které v aukci byly. Jde o původní součást dřevěného obložení knížecích pokojů. Kromě toho jsme získali několik sad nábytku. Z toho jedno takřka úplné vybavení pokoje," pochvaluje si valtický kastelán Michal Tlusták.

Aukce se zúčastnil utajený mecenáš z Břeclavska
Podle tiskového mluvčího Christie´s Maartina van Gijna byla Česká republika největším dražitelem. Síň Christie´s odhadovala výtěžek dražby ze sbírek lichtenštejnského knížete Hanse Adama II. až na pět milionů eur (126,3 milionu korun).

foto Tajemný mecenáš? Autobusový magnát
Luděk Mikulecký koupil tři obrazy

Z majetku Lichtenštejnů - Carl Borromäus Andreas Ruthart"Tržby už v tuto chvíli dosáhly dvojnásobku očekávané sumy," prozradil Gijn před koncem aukce. Česká výprava mohla nakonec utratit třináct milionů korun. Aukce se prý účastnil i utajený mecenáš.

Jeho jméno však nechtělo ministerstvo kultury ani NPÚ zveřejnit. Neznámý kupec, který licitoval po telefonu, pochází podle důvěryhodných zdrojů z Břeclavska. Zakoupil tři obrazy, které má zapůjčit zámku Valtice.

Dva glóby za dvacet milionů
K největším lákadlům dnešní dražby patřily i dva glóby ze Šternberka o průměru 68 centimetrů. Hodnota obou uměleckých děl ze 17. století je odhadována na 200 až 300 tisíc eur (5 až 7,5 milionu korun).

Zatím neznámý kupec z Evropské unie za ně zaplatil v přepočtu sedmnáct milionů korun. S provizí aukční síni se ale cena vyšplhala až k osmi stům eur, tedy ke dvaceti milionům korun.


Knížata na zámcích

Lichtenštejnové získali Valtice koncem 14. století a o dvě století později sem přesunuli i své rodové sídlo. Lednice se stala jejich reprezentativním zámkem. Oba zámky rodu patřily až do roku 1945. Tehdy byly na základě Benešových dekretů oba zámky znárodněny.
Lichtenštejnové však stačili uchránit a odvézt velkou část vzácných předmětů, z nichž některé se ocitají v dražbě. Obliba uměleckých předmětů a jejich sbírek je u rodu stará více než pět století.

Autoři: , ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

Léta po válce přežil i díky malování. Šímovo bouřící moře jde do aukce

Josef Šíma: Bouře ve Fécamp (1953, olej na plátně, 65x81 cm)

Nadcházející neděli se v aukci výtvarného umění společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery objeví mimořádný obraz...

Kamil Lhoták chtěl ženy s vadami. Důvodů, proč jej obdivovat, je spousta

Záběr z vernisáže výstavy Kamil Lhoták: Retrospektiva

Největší retrospektiva olejomaleb Kamila Lhotáka se právě otevírá v pražském Obecním domě.

Prohlédněte si snímky nominované v prestižní soutěži World Press Photo

FOTKA ROKU: Ronaldo Schemidt, Agence France-Presse - Venezuelská krize (3....

Prestižní fotografická soutěž World Press Photo odhalila nominované snímky v letošním ročníku. Soutěží se v tradičních...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz