Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z Lidumoru bylo jen oprsklé měšťanské drama

  11:45aktualizováno  11:45
Lucemburské Divadlo města Esch přivezlo na festival do Prahy hru Wernera Schwaba Lidumor aneb Má játra beze smyslu v nastudování známého německého režiséra Franze Burkharda.

z inscenace Lidumor | foto: archiv

Na většině účinkujících bylo v Divadle Komedie nepříjemně znát, že jsou patrně zvyklí na jiný druh dramatiky, než je takzvaná fekální tvorba.

Lidumor je první kus, s nímž původně odmítaný Schwab v roce 1991 prorazil, a je také považovaný za nejzdařilejší. Diváci se mají svíjet smíchy, aby náhle nahlédli hrůzy skryté vespod - takový je klíč, který k výkladu svých her podává autor. Černé drama křížené s fraškou a v něm delirantní metafory na hraně blábolu, ale to vše v jazyce přes těžké vulgarismy básnicky citlivém a přesném.

Představení z Esch však většinou vypadá jen jako trochu oprsklejší měšťanské drama. Nejblíže ke své postavě má patrně Sascha Migge v roli Hermanna Wurma, zarputilého a vzdorného introverta nemotory krutě a cíleně ponižovaného vlastní matkou. Avšak z Paní Wurmové v podání Christine Reinholdové máme pocit, že zdrojem krutosti vůči Hermannovi je u ní jen běžná omezenost, její nenávist má přitom mít nepoměrně hlubší kořeny.

Majitelka domu Paní Vočistcová (Frederike Frerichsová) je spíše vdova po akurátním úředníkovi než zahořklá aristokratka, takže u scény, při níž na oslavě svých narozenin všechny své nájemníky otráví, vůbec necítíme, že je jakoby v přízračném snu soudí a „zabíjí“ její pohrdání.

Z rodiny odborového předáka Kovačiče, který se na pracovišti údajně těší veškeré vážnosti, jsou při zpodobení okoukaných vzorů chování přesvědčivější - i přes přehrávanou „dovádivost“ - představitelky obou dcer.

Škoda, že se ke scénickému kontrastu bytu paní Wurmové (chmurně asketické dvojlože) s obývákem polepšivší si rodinky Kovačičových nepodařilo vytvořit i kontrapunkt dvou různě patologických světů.

WERNER SCHWAB - Lidumor
Pražský divadelní festival německého jazyka, Theatre D’Esch Luxemburg, režie Franz Burkhard, uvedeno v Divadle Komedie Praha.
Hodnocení MF DNES: 40%

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

David Matásek uvítá Evropu na velké zahradní party. V Nové Atlantidě

Plakát k inscenaci Nová Atlantida

Je to už skoro tři a půl roku, co na Novou scénu pražského Národního divadla vtrhl Stanislav Gross, Jiří Paroubek či...

Jen tak nezmizím. Iva Janžurová bude hostem pořadu Za scénou

Iva Janžurová

Herečka, režisérka, dramatička. Iva Janžurová zvládá na divadle střídat rozličné profese a na plátnech by se snad brzy...

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

Najdete na iDNES.cz