Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z kin zmizel Santa Claus a rázem chodí o Vánocích více diváků

  8:02aktualizováno  8:02
Od chvíle, kdy distributoři přestali divákům vnucovat filmy s halasným vousatým dědulou v rudém hábitu, se mohou majitelé kin radovat. Zoufalý boj o vánočního diváka, hypnotizovaného televizní obrazovkou, už je dávno minulostí.

Santovi na plátně odzvonilo už ve filmu Láska nebeská z roku 2003 | foto: Bontonfilm

"Češi mají rádi Ježíška, toho jim prostě nikdo nevezme," vysvětluje Jan Bradáč, ředitel sítě multiplexů CineStar, proč distributoři upustili od tradičních komedií o Santovi. Zatímco ještě donedávna nechyběl v kinech titul, který by neobsahoval slovo Santa - jen v novém miléniu stihl mít Santa ženu, hledat bráchu a nakonec zabodovat jako úchyl - v letošním roce si po něm nikdo ani nevzdychl.

"Distributoři pochopili, že pokud chtějí diváky dostat do kin přes svátky, jen na veselé rolničky je nelapnou. To, co musí nabídnout, jsou kvalitní tituly," jimiž se podle Bradáče rozumí trháky typu Harry Potter, ale také - jak ukazuje praxe posledních let - filmy domácí provenience.

Z filmu Sněženky a machři po 25 letech"Už teď víme, že na Sněženky a machry si lidé rezervovali přes deset tisíc lístků, a to jen na tři mezisváteční dny. To je dobrá zpráva," říká Bradáč. - čtěte recenzi filmu Sněženky a machři po 25 letech

Jiný český film - Václav Jiřího Vejdělka - zachraňoval tržby předvánočního a mezisvátkového období i v loňském roce.

Konec mrtvých svátků

Ačkoli by se zdálo logické, že majitelé kin musí na období předvánočních nákupů a povánočních návštěv vymýšlet speciální akce, které by do kin přilákaly dostatek publika, opak je pravdou.

"Mrtvé jsou dny těsně před Vánocemi, v těch se osvědčily slevové akce typu Filmánie - festival úspěšných snímků promítaných za snížené vstupné. O svátcích si ale lidé navykli chodit do kin sami od sebe, stala se z toho téměř tradice. Pro závěr roku proto není žádných zvláštních strategií třeba. Podstatné je jen to, aby bylo na co jít," připomíná Bradáč fakt, že pro návštěvnost je základem dobrá programová skladba.

Zajdete si o letošních vánočních svátcích do kina?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 26. prosince 2008. Anketa je uzavřena.

NE 4591
ANO 1294

Díky tomu, že se z hromadného mezisvátečního chození do kina stal téměř rituál a na rozdíl od minulých let už ani tolik nezáleží na tom, jestli je v nabídce vyslovený megahit nebo "jen" kvalitní film s přitažlivým obsazením, stává se čím dál častěji, že se lidé dostanou i na tituly, které by je jinak vůbec nezajímaly.

Z filmu Austrálie  - Nicole Kidmanová a Hugh Jackman"Myslím, že letos by to mohl být případ Austrálie," zmiňuje Bradáč jedinou premiéru plánovanou na svátky, snímek z dílny režiséra Moulin Rouge Baze Luhrmana. "Není to vysloveně masová záležitost, ale přitom v ní hraje Nicole Kidmanová, takže je na co nalákat."

Odklon od santaclausovského formátu na české půdě samozřejmě neznamená, že by lidé neprahli po pravé vánoční romantice."Každý rok se nějaká vánoční komedie objeví, letos jsou to například Čtvery Vánoce s Reese Whiterspoonovou a Vincem Vaughnem v hlavních rolích. Rozhodně se ale nedá říct, že zrovna tenhle titul rozhodne o tom, jestli kina před a mezi svátky vydělají, nebo ne," vysvětluje Bradáč. - více o filmu Čtvery Vánoce čtěte zde

Někde se vydělává, jinde zavírá

Zatímco multiplexy nemají o Vánocích problém naplnit kasu, menší kina se o diváka musí ucházet intenzivněji než kdy předtím - pokud tedy svou snahu rovnou nevzdají a nezavřou kinosály, jako to letos udělá například pražská Lucerna či Atlas.

Markéta Lazarová - Magda VášáryováKino Aero například sází na okamžik překvapení - Štědrý den patří titulu, jehož jméno se divák dozví, až když přijde do sálu - a dny mezi svátky pokrývá legendami (Marketa Lazarová, Casablanca) nebo tituly s nádechem nostalgie (série o Paříži).

Hlavní cílovou skupinou vánočních kin nicméně nikdo vábit nemusí. Studenti a teenageři, kteří mají prázdniny a v kapse "vánoční" kapesné, jsou zvyklí do kina chodit a peníze od rodičů utratit prakticky za cokoli. Hlavně když je to v partě.

"Už je z toho takový náš rituál: hned pětadvacátého se sebereme a jdeme na největší trhák, který zrovna běží. Pokud v něm tedy nejsou rolničky, sobi a Santa Claus, to bychom nevydýchali," shrnuje za všechny Martina Kiliánová. Letos prý to budou nejspíš Sněženky.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Jsem Elba, Idris Elba. Černošský herec se hlásí k roli Jamese Bonda

Idris Elba ve filmu Temná věž

Černošský herec Idris Elba oživil svým tajemným vzkazem na Twitteru dohady, že by se mohl stát příštím Jamesem Bondem,...

VIDEO: King Skate vylíčí, jak se skateboarding prokousal totalitou

Trailer k filmu King Skate

Zatímco před kamerami se řadí spartakiádní cvičenci, v ústraní se do totalitní šedi dobývá nový hit: divoká jízda za...

Najdete na iDNES.cz