Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z kasemat spánku: kniha života v presu

  12:03aktualizováno  12:03
Dílo výtvarníka a literáta Jindřicha Heislera (1914 - 1953) se dosud nepodařilo shromáždit do reprezentativní výstavní kolekce. A soudě alespoň dle roztroušení jeho tvorby po celém světě se toho hned tak nedočkáme. Prvním náznakem snahy vymanit Heislera z označení "muž, co je na fotografiích s Toyen", případně "muž, co žil s Toyen", a zařadit ho tam, kam patří - tedy do nejvyšších pater českého moderního umění první poloviny dvacátého století -, byla před dvěma lety expozice meziválečné avantgardní fotografie Moderní krása. Ještě významnějším počinem je vydání Heislerova literárního i výtvarného díla pod názvem Z kasemat spánku.

Tento precizní soubor všeho dosažitelného, co kdy Heisler vytvořil, připravil pro Odeon František Šmejkal v roce 1969. Realizace ovšem musela počkat až na Torst, kam strojopis přešel v devadesátých letech po odeonském zániku. Stalo se tak v pravou chvíli! V posledních letech se totiž zájem současné kunsthistorie naplno položil právě do neprobádaných meziválečných a válečných let a Heislerův svazek nyní může těžit z nových studií Karla Srpa a Jindřicha Tomana, kteří přípravu publikace po Šmejkalovi převzali.

Jindřich Heisler na české výtvarné scéně nepůsobil dlouho. Ještě kratší čas na ní mohl vystupovat oficiálně. Do pražské surrealistické skupiny vešel v roce 1938 a hned o tři roky později se kvůli rasovým zákonům musel až do konce války skrývat - většinu doby strávil u Toyen v koupelně. V poválečné Praze vydržel jen dva roky. Poté s Toyen odjel do Paříže, kde se oba stali členy pařížské surrealistické skupiny. Zde také Heisler v osmatřiceti letech náhle skonal na infarkt, prý při cestě na schůzku s André Bretonem.

Tento časový, totalitními režimy řízený pres z Heislera "vymačkal" texty, obrazy a fotografie, které patří k tomu nejlepšímu, co lze v českém surrealismu nalézt. Jsou to právě až dobou nesvobody podmíněné sbírky Z kasemat spánku (1940) a především Na jehlách těchto dní (1941), které nahradily dřívější až příliš hravé básničky a vtáhly Heislera do tenat imaginativních záznamů reality. "Snad už podzemní, naběhlé žíly začínají porušovat klid a otřásající se země pomalu stírá těžký prach s tisícerými hnízdečky hnoje. Snad jsou to prsty těchto dnů rozvazující nestvůrné uzly, jejichž zapletená domácí klubka jsou rozcuchávána vlnami a spletena s vodní řasou, volně ukazují svůj nesmírný prostor naděje," to píše Heisler v Na jehlách těchto dní. Jako inspirace mu posloužily fotografie "nadreálných" setkání Jindřicha Štyrského.

Heisler se v celé své tvorbě snažil vizuální a psaný projev sjednotit - viz jeho esej O ilustraci, která není ilustrací z roku 1946. Napětí mezi slovem a obrazem podle něho spočívá "ve zcela spontánní iracionalitě interpretace, a to jak psaného textu, tak i vizuálního vjemu". Například v pásmu Schovej se, válko! (1944) se dočteme: "Bolest podpaluje rozevřené tlamy a jejich nadmuté bradavice navštěvují jiné bradavice. Nejde o nepřátelství ani o lásku." Báseň je zde skutečně v podobě jakési črty pro obraz, který ovšem nemusí vzniknout, který se dá číst i v takto rozepsaném kódu. Přesto jsou podle mě obrazy tím podstatnějším, co po Heislerovi zůstalo. Už kvůli tomu, že se mu do nich podařilo vtěsnat ještě více symbolů a metafor než do jeho květnatých vět.

Většina Heislerových výtvarných objektů dnes bohužel existuje pouze ve fotodokumentaci, část z nich vznikla přímo za jejím účelem při vědomí následného zničení originálního výtvoru. Fotografie naštěstí přetrvaly. Hrábě z roku 1943 - záznam instalace na seně ležících hrábí s hořícími svícemi - se již staly jedním ze symbolů české surrealistické scény.

Podobně se vede i Heislerovým fotografickým kolážím a především jeho fotografikám. S fotografikami experimentoval už ve třicátých letech člen brněnské fotoskupiny f5 František Povolný. Heislerův cyklus Ze stejného těsta (1944), kde leptáním a tavením emulze přenesl na negativ fantaskní záznamy svých válečných úzkostí, je tak silnou výtvarnou sebereflexí štvaného člověka, jaká u nás možná nemá obdoby.

Dovedu si sice představit odvážnější grafickou úpravu publikace - její autor ostatně zůstal v jinak pečlivé a rozlehlé tiráži utajen, stejně jako kvalitnější přetisk reprodukcí Heislerových děl. To jsou ovšem výhrady, jak je snad z recenze již zřejmo, víceméně podružné.

Jindřich Heisler: Z kasemat spánku. 

Edici Františka Šmejkala doplnili a rozšířili Karel Srp a Jindřich Toman. K vydání připravila a ediční poznámku napsala Zuzana Dětáková.

Chronologický přehled sestavil Karel Srp, bibliografii Jindřicha Heislera sestavili Polana Bregantová a Jindřich Toman.

Heislerovy francouzsky a německy psané texty přeložili Věra Linhartová, Miroslav Topinka a Jindřich Toman; ostatní francouzské texty přeložila Magdaléna Fričová. Stať Radovana Ivšiče přeložil Miroslav Petříček jr.

Torst, Praha 1999 (vyšlo 2000), 466 stran, náklad a cena neuvedeny (prodává se za 590 korun).

Ze stejného těsta, 1944

Objekt, 1943

K z cyklu abeceda

Objekt, 1951, různé materiály, překližka

Bez názvu

Bez názvu, 1943

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Japonci znovu účtují s křesťanstvím. Samuraj vychází poprvé v češtině

Z filmu Mlčení (Adam Driver)

Po osmatřiceti letech od vydání originálu přichází český překlad románu Samuraj. Napsal jej Šúsaku Endó.

Hra o trůny si zasloužila péči i v češtině, nyní ji konečně dostane

Spisovatel George R. R. Martin

Knižní předloze kultovního seriálu Hra o trůny se postupně dostává nového překladu. Stejně jako každá změna i tato s...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz