Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z kasemat spánku: kniha života v presu

  12:03aktualizováno  12:03
Dílo výtvarníka a literáta Jindřicha Heislera (1914 - 1953) se dosud nepodařilo shromáždit do reprezentativní výstavní kolekce. A soudě alespoň dle roztroušení jeho tvorby po celém světě se toho hned tak nedočkáme. Prvním náznakem snahy vymanit Heislera z označení "muž, co je na fotografiích s Toyen", případně "muž, co žil s Toyen", a zařadit ho tam, kam patří - tedy do nejvyšších pater českého moderního umění první poloviny dvacátého století -, byla před dvěma lety expozice meziválečné avantgardní fotografie Moderní krása. Ještě významnějším počinem je vydání Heislerova literárního i výtvarného díla pod názvem Z kasemat spánku.

Tento precizní soubor všeho dosažitelného, co kdy Heisler vytvořil, připravil pro Odeon František Šmejkal v roce 1969. Realizace ovšem musela počkat až na Torst, kam strojopis přešel v devadesátých letech po odeonském zániku. Stalo se tak v pravou chvíli! V posledních letech se totiž zájem současné kunsthistorie naplno položil právě do neprobádaných meziválečných a válečných let a Heislerův svazek nyní může těžit z nových studií Karla Srpa a Jindřicha Tomana, kteří přípravu publikace po Šmejkalovi převzali.

Jindřich Heisler na české výtvarné scéně nepůsobil dlouho. Ještě kratší čas na ní mohl vystupovat oficiálně. Do pražské surrealistické skupiny vešel v roce 1938 a hned o tři roky později se kvůli rasovým zákonům musel až do konce války skrývat - většinu doby strávil u Toyen v koupelně. V poválečné Praze vydržel jen dva roky. Poté s Toyen odjel do Paříže, kde se oba stali členy pařížské surrealistické skupiny. Zde také Heisler v osmatřiceti letech náhle skonal na infarkt, prý při cestě na schůzku s André Bretonem.

Tento časový, totalitními režimy řízený pres z Heislera "vymačkal" texty, obrazy a fotografie, které patří k tomu nejlepšímu, co lze v českém surrealismu nalézt. Jsou to právě až dobou nesvobody podmíněné sbírky Z kasemat spánku (1940) a především Na jehlách těchto dní (1941), které nahradily dřívější až příliš hravé básničky a vtáhly Heislera do tenat imaginativních záznamů reality. "Snad už podzemní, naběhlé žíly začínají porušovat klid a otřásající se země pomalu stírá těžký prach s tisícerými hnízdečky hnoje. Snad jsou to prsty těchto dnů rozvazující nestvůrné uzly, jejichž zapletená domácí klubka jsou rozcuchávána vlnami a spletena s vodní řasou, volně ukazují svůj nesmírný prostor naděje," to píše Heisler v Na jehlách těchto dní. Jako inspirace mu posloužily fotografie "nadreálných" setkání Jindřicha Štyrského.

Heisler se v celé své tvorbě snažil vizuální a psaný projev sjednotit - viz jeho esej O ilustraci, která není ilustrací z roku 1946. Napětí mezi slovem a obrazem podle něho spočívá "ve zcela spontánní iracionalitě interpretace, a to jak psaného textu, tak i vizuálního vjemu". Například v pásmu Schovej se, válko! (1944) se dočteme: "Bolest podpaluje rozevřené tlamy a jejich nadmuté bradavice navštěvují jiné bradavice. Nejde o nepřátelství ani o lásku." Báseň je zde skutečně v podobě jakési črty pro obraz, který ovšem nemusí vzniknout, který se dá číst i v takto rozepsaném kódu. Přesto jsou podle mě obrazy tím podstatnějším, co po Heislerovi zůstalo. Už kvůli tomu, že se mu do nich podařilo vtěsnat ještě více symbolů a metafor než do jeho květnatých vět.

Většina Heislerových výtvarných objektů dnes bohužel existuje pouze ve fotodokumentaci, část z nich vznikla přímo za jejím účelem při vědomí následného zničení originálního výtvoru. Fotografie naštěstí přetrvaly. Hrábě z roku 1943 - záznam instalace na seně ležících hrábí s hořícími svícemi - se již staly jedním ze symbolů české surrealistické scény.

Podobně se vede i Heislerovým fotografickým kolážím a především jeho fotografikám. S fotografikami experimentoval už ve třicátých letech člen brněnské fotoskupiny f5 František Povolný. Heislerův cyklus Ze stejného těsta (1944), kde leptáním a tavením emulze přenesl na negativ fantaskní záznamy svých válečných úzkostí, je tak silnou výtvarnou sebereflexí štvaného člověka, jaká u nás možná nemá obdoby.

Dovedu si sice představit odvážnější grafickou úpravu publikace - její autor ostatně zůstal v jinak pečlivé a rozlehlé tiráži utajen, stejně jako kvalitnější přetisk reprodukcí Heislerových děl. To jsou ovšem výhrady, jak je snad z recenze již zřejmo, víceméně podružné.

Jindřich Heisler: Z kasemat spánku. 

Edici Františka Šmejkala doplnili a rozšířili Karel Srp a Jindřich Toman. K vydání připravila a ediční poznámku napsala Zuzana Dětáková.

Chronologický přehled sestavil Karel Srp, bibliografii Jindřicha Heislera sestavili Polana Bregantová a Jindřich Toman.

Heislerovy francouzsky a německy psané texty přeložili Věra Linhartová, Miroslav Topinka a Jindřich Toman; ostatní francouzské texty přeložila Magdaléna Fričová. Stať Radovana Ivšiče přeložil Miroslav Petříček jr.

Torst, Praha 1999 (vyšlo 2000), 466 stran, náklad a cena neuvedeny (prodává se za 590 korun).

Ze stejného těsta, 1944

Objekt, 1943

K z cyklu abeceda

Objekt, 1951, různé materiály, překližka

Bez názvu

Bez názvu, 1943

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

Deitch: StB mě nechala být, přinášel jsem jim dolary a nevedl závadné řeči

Gene Deitch s českým vydáním své knihy

Do Česka přijel na deset dní a nakonec tu zůstal na celý život. Oscarový animátor Gene Deitch sepsal své vzpomínky v...

Nabokov uměl psát román i na bidetu. Rozloučil se tak s ruštinou

Vladimir Nabokov

Skutečný život Sebastiana Knighta není nejzářnějším dílem spisovatele Vladimira Nabokova. Českého překladu se mu navíc...

RECENZE: Minierova tíživá Noc mísí bílý sníh s temnou pomstou

Spisovatel Bernard Minier

Francouzský kriminalista Martin Servaz se probral z kómatu, do něhož upadl po zranění způsobeném při střetu s mužem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz