Jan Tříska - Jan Tříska při prohlídce nové scény Shakespearovských slavností | foto: Petr Pilař

Z Jana Třísky bude na Hradě místo krále otrok

Na Letních shakespearovských slavnostech začínal jako král, nyní se vrací coby otrok. Jan Tříska po svém triumfu v Králi Learovi opět stráví celé léto v Česku – letos jako otrok Kaliban v Bouři.

Premiéra je 21. června na Pražském hradě, hra bude uvedena i v Brně a Bratislavě.

Přestože plakáty k letošní inscenaci Bouře lákají právě na Třískovu tvář, kus v režii Jakuba Korčáka má silně obsazenou i roli Kalibanova pána, kouzelníka Prospera, panovníka, jenž byl vyhnán a své moci alespoň podřídil ostrov plný duchů a kouzel. Zatímco Tříska bude hrát bez alternace, v úloze Prospera se budou střídat tři slovenští herci – Martin Huba, Dušan Jamrich a Emil Horváth.

"Půjde skutečně o tři různé pohledy na Prospera, což je dobře, protože je to postava, která se nedá vyložit jednoznačně. Vzbouzí sympatie, ale také až šokuje svou krutostí," prohlásil režisér Korčák. Jednoznačné interpretaci se však podle Korčáka vzpírá celá hra.

"Má několik rovin, které si nastavují zrcadla a vedou spolu dialog. Klíčový je samozřejmě motiv boje o moc, ale i smíření protikladů, odpuštění, které se děje pomocí lásky," dodává. "V Prosperovi je dokonale konfrontována moc s osobní etikou. Prosperovi bylo ublíženo, trpí oprávněným pocitem křivdy, který však chce splatit mstou," uvažuje Martin Huba.

Napůl syčák, napůl neviňátko
Jan Tříska již jednou roli divocha Kalibana zahrál, ovšem v angličtině. "Každá má shakespearovská postava se do mě zaťala jako sekyra. Měl jsem štěstí na Romea na jedné straně spektra i na Leara na straně druhé. Kaliban je ve středu, ale mám ho obzvlášť rád. Je to půl dítě, půl muž, z poloviny syčák a neviňátko. Proto tak láká," říká Tříska.

Na figuře, která je částečně nestvůrou, jej fascinuje také jazyk, neboť Shakespeare obdařil Kalibana vedle nadávek i vzletnými verši.

Překladatel Martin Hilský považuje Bouři za sumu shakespearovských situací, postav i veršů: "I když bylo zpochybněno, že Bouře je poslední Shakespearovou hrou, rád v ní vidím básníkův epilog, loučení se s uměním. Je to velké iluzionistické drama o pomíjivosti života s nádhernou, básnickou řečí."

Pohádková hra
I druhá novinka, která si odbyla premiéru loni v Bratislavě, ale v Praze se bude hrát letos poprvé, se točí kolem motivu vyhnanství. Své říše je bratrem zbaven vévoda Frederik, o dědictví je, rovněž bratrem, připraven šlechtický synek Orlando.

"Zaujalo mě, že kritikové diktátorů, když se dostanou k moci, počnou se chovat stejně," říká režisér Emil Horváth, s tím, že to mu vnuklo nápad obsadit oba bratry-vévody Mariánem Labudou.

Horváth nicméně dodává, že komedie Jak se vám líbí, v níž postavy skotačí v Ardenském lese, nemá závažnost Bouře. "Inspirací byla pastýřská povídka a hra má ráz pohádky," doplňuje Horváth. V inscenaci se vedle Labudy objeví například Martin Dejdar, Ondřej Pavelka či Zuzana a Soňa Norisovy.

Letní shakespearovské slavnosti uzavře 14. září loňský Othello, na programu se objeví Kupec benátský či Večer tříkrálový. V Bratislavě uvedou ještě Sen noci svatojánské – ten však do Česka dorazí až příští rok.