Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z Happy Days se vyklubal festival s mnoha otazníky

  13:24aktualizováno  13:24
Festival Happy Days má trvat jedenáct dní (od 17. do 27. července) a na letišti v Hradci Králové by mělo vystoupit 555 kapel a 55 divadel. Sci-fi, nebo realita, která nemůže dopadnout jinak než špatně?

Festival Park na letišti v Hradci Králové - Letiště v Hradci Králové - místo konání Hip Hop Kempu, RFP a nyní i Happy Days | foto: www.eri-ador.com

Už loni na podzim minulého roku se o Happy Days Festu psalo v souvislosti s nezvyklými e-maily, které jeho pořadatelé rozesílali menším nebo začínajícím kapelám. V nich stálo, že si kapela může na festivalu zahrát, ale všichni její členové musí předem zaplatit startovné 190 korun.

Přitom jediné známé informace byly, že půjde o "největší festival v Čechách v historii s návštěvností 15−25 tisíc lidí“, který "bude trvat 16 dní“ a bude se konat na "vhodné ploše ve vzdálenosti dvě hodiny od Prahy“. Uplynulo půl roku a Happy Days Fest nabyl konkrétnějších rozměrů, jen o trochu méně megalomanských.

HVĚZDY DALŠÍCH
FESTIVALŮ 2008

Rock for People
Kaiser Chiefs
The Offspring
Massive Attack
Pohoda (SK)
Fat Boy Slim
The Streets
The Wombats
Colours Of Ostrava
Sinnead O´Connor
Happy Mondays
Gogol Bordello
Goldfrapp
Hip Hop Kemp
The Roots
Atmosphere+Brother Ali
Pharoahe Monch

Seznam headlinerů (britští Fun-Da-Mental, čeští Dan Bárta nebo Lenka Dusilová) i dalších desítek interpretů už visí na internetové stránce www.happydays.cz a právě v tom je problém: některé kapely avizované v programu s tím, že mají na Happy Days hrát, nepočítají.

"My jsme dostali v prosinci e-mail, že si můžeme na Happy Days zahrát, když zaplatíme startovné. Odepsal jsem jim, že si tam klidně zahrajeme, ale žádné startovné rozhodně platit nebudeme. Od té doby jsme si nevyměnili ani čárku, a proto jsem byl hrozně překvapený, když jsem nás našel v seznamu účinkujících,“ říká Jakub Dvořáček z kapely Kulturní zřízenost.

Podobný model se dá najít i u dalších, podstatně známějších kapel: "Dostali jsme e-mail, ve kterým stálo něco ve smyslu ´čau, chceme vás na našem festivale´, a aniž by počkali na jakoukoliv odpověď, aniž by bylo cokoliv podepsaný, tak si nás dají na plakáty,“ stojí třeba v prohlášení managementu The Airbags.

Jakub Tauber z Cecek Records, který má pod sebou asi 35 kapel jako Fastfood Orchestra nebo Prague Ska Conspiracy, přidává svou zkušenost: "Oslovili mě, že chtějí všechny moje kapely. Odpověděl jsem, že to zkusím zařídit, ale aniž bychom cokoliv podepsali, tak si je vyvěsí na stránky."

Dramaturg festivalu Radek Laurin přiznává, že něco v avizovaném programu opravdu nemusí sedět. "Je to tak velká akce, tolik dní, tolik kapel, že se to každým dnem mění, někteří mají smlouvy, někteří jsou domluvení jen na dobré slovo a pak nám to odřeknou," říká a přiznává: "Je to z profesionálního hlediska trochu nestandardní, ale celá ta akce je prostě nestandardní."

Program vyvěšený na webu prý by měl sedět "tak z 95 procent" a každý týden prý "bude aktualizován". Hlavní pořadatel festivalu Robert Kernaševič k tomu říká: "Hlavní hvězdy máme potvrzené smluvně, celý festival je finančně zajištěný, ještě potřebujeme dotáhnout tak 40 procent kapel a zhruba za týden na web vyvěsíme i všechny ostatní informace pro návštěvníky."

A jaký je názor promotérů, kteří mají s pořádáním festivalů zkušenosti? Jeden z nich (nepřál si být jmenován) situaci komentoval: "Oni to myslí dobře, jen to jsou megalomani, kteří to moc neumí, protože takovouhle akci nikdy nepořádali." (Robert Kernaševič pořádal jen jednodenní kršňácké akce Happy Fest – pozn. red.)

Dramaturg Radek Laurin jeho slova v podstatě potvrzuje: "Je to první ročník, má svoje porodní problémy, ale nikdo se u nás o nic takového dosud nepokusil, tak nám držte palce."

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Prolistujte si historicky poslední číslo časopisu Filter

Filter - prosinec 2009

Hudební časopis Filter končí. Poslední číslo, v němž se redakce ohlíží za rokem 2009 i svým fungováním, si můžete...

Do říjnového Filteru se vešli Kabáti, Oasis, Muse i učitelka zpěvu

Obal alba Fast Food Orchestra (Filter, říjen 2009)

Reportáž z koncertu skupiny Kabát na Vypichu. Přehled dvaceti lidí, kteří si myslí, že umí taky zpívat a není to...

Vladimir 518 bojuje za knihovnu

Vladimir 518

Label Bigg Boss plánuje natočit track na podporu stavby knihovny Jana Kaplického.

Najdete na iDNES.cz