Zemětřesení v Itálii má už přes 270 obětí, mezi nejpostiženější místa patří historické město Aquila (9. dubna 2009)

Zemětřesení v Itálii má už přes 270 obětí, mezi nejpostiženější místa patří historické město Aquila (9. dubna 2009) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Z Cannes potřetí: Festival má první skandál. Krvelačného Berlusconiho

  • 4
Cannes (Od zvláštní zpravodajky iDNES.cz) - Vše je, jak má být. Hvězdy do Cannes dorazily v hojném počtu a hojně je i fotografů, kteří je pronásledují. Výhružky, že letos nenafotí rudý koberec, se nenaplnily. Co se naopak naplnilo, je bojkot italského ministra kultury. Ten odmítl účast na protest proti uvedení filmu zesměšňujícího italského premiéra Silvia Berlusconiho a nepřijel. Na rozdíl od jeho režisérky.

Filmeček s názvem Draquila vůbec vyvolal pozdvižení. Zatímco na úvodní novinářskou projekci Scottova Robina Hooda se sál zaplnil jen z části, kontroverzní sonda do dění kolem zemětřesení v italské Aquile nalákala mraky diváků.

V kinosále, kam se za normálních okolností fronty rozhodně nestojí, tak náhle na zemi posedávali ti, na které už nezbylo místo v sedačkách. A nakonec ani ta podlaha nestačila (více o kauze Draquila zde).

Státní pohřeb obětí zemětřesení v italské L’Aquile (10. dubna 2009)Státní pohřeb obětí zemětřesení v italské L’Aquile - italský premiér Silvio Berlusconi (10. dubna 2009)

I potlesk po závěrečných titulcích byl rozhodně vřelejší než na zbojnické premiéře o den dříve. Nutno říct, že zaslouženě. Byť měl snímek režisérky Sabiny Guzzanti po filmařské stránce k dokonalosti daleko, sílu výpovědi nepostrádal. A i když se během jeho promítání často ozýval smích (Berlusconi zkrátka směšný je), z viděného spíše mrazilo.

Tábory pro přeživší připomínající koncentráky, Berlusconiho ignorance lidskosti a diktátorské praktiky, mafie (a stát) těžící z lidského neštěstí až neuvěřitelně nehorázným způsobem a v neposlední řadě působivé příběhy lidí, kteří přišli o domov, rodinu a často i o poslední zbytky důstojnosti: to vše způsobilo, že když se v sále rozsvítilo, dlouhé minuty téměř nikdo nepromluvil.

Střední Itálii zasáhlo zemětřesení, nejhorší důsledky utrpělo město Aquila. (6. dubna 2009)

"Kdyby mi bylo pětadvacet, emigroval bych. Itálie je totalitní země - i když nás nemučí a nemlátí, je to diktatura," říká v závěru dokumentu starý profesor a vyvolá tím vlnu bezprostředních reakcí.

"Když jsem ho slyšela, bylo mi do breku. Má pravdu, to je přeci hrozné!" svěřila se mi Sofia, dvaatřicetiletá žurnalistka z Milána a další půlhodinu nato nahlas přemýšlela, co udělá se svým životem.

Draquila Silvio

Sabina GuzzantiZákladním tématem dokumentu je sice zemětřesení, jež loni zasáhlo italské městečko Aquila, skrze něj však režisérka Guzzanti sleduje především sporné činy a osobnost Silvia Berlusconiho. Poukazuje na jeho vypočítavé chování (Aquilu navštívil více než dvacetkrát. Napravoval si tak pověst pošmramocenou skandály.), všímá si nesplněných slibů, kontroverzních výroků a prázdných gest vůči obyvatelům, které následně zavře do táborů nebo odveze daleko od domova. Z ironické glosy se stává složitý slepenec politicko-kriminálních kauz, v nichž figuruje mafie, policie, armáda a samozřejmě Berlusconi. Vláda se proti dokumentu ostře ohradila, režisérka to odmítá komentovat: "Výmluvný je už sám fakt, že se mnoho lidí v naší zemi bojí vyslovit svůj názor," řekla k filmu, který je v její rodné zemi hitem.

Nedošla k ničemu. Já došla k tomu, že je nejvyšší čas, aby čeští dokumentaristé natočili něco podobného. A vůbec k tomu nepotřebují Berlusconiho a zemětřesení.

P.S.: Úvod festivalu a hned tak vážný tón... A to přitom režisér Tim Burton, momentálně předseda hlavní poroty, předeslal, že letošní ročník festivalu "odpolitizuje". Tak tedy promiňte, pane Burtone.