Arnošt Goldflam

Arnošt Goldflam | foto: Česká televize

Z audioknih zní Goldflamův pan Brouček, Bondyho něžné provokace i Hrubínovy pohádky

  • 0
Stále populárnější formát audioknih zasahuje ve značné míře českou literární klasiku. V mnoha případech je herecké podání schopno již tak nezpochybnitelné texty ještě povýšit.

SVATOPLUK ČECH: Epochální výlet pana Broučka do XV. století (Popron Music)
Mezi lety 2001 - 2007 exceloval na jevišti pražského Divadla v Dlouhé brněnský herec a režisér Arnošt Goldflam v hlavní roli dramatizace Čechova nejslavnějšího románu, posléze i v rozhlasovém zpracování. Nyní pana Broučka "zachoval pro budoucnost" prostřednictvím svého hlasu a celou knihu načetl úhrnem na čtyři kompaktní disky. Goldflamova dikce (a konec konců i podoba, od níž se nelze v podvědomí při poslechu odpoutat) s představou pražského měšťana Matěje Broučka přímo kongeniálně ladí a jen tak jakoby mimochodem zpřítomňuje více než 120 let starý a přitom stále vtipný text.

RŮZNÍ: Sváteční chvilky poezie - Klasici a mistři (Popron Music)
Ačkoli se dnes v případě "hlasité" interpretace poezie obvykle upřednostňuje autorské podání, tedy alespoň v případě žijících autorů, toto dvojCD, přinášející verše devatenácti českých básníků v podání osmadvaceti herců, má alespoň ve svých nejsilnějších momentech šanci přesvědčit o opaku. Slyšet Vladimíra Šmerala recitovat Nerudovy Písně Kosmické, Radovana Lukavského citlivě přednášet výběr z veršů Vladimíra Holana, Ninu Divíškovou a Oldřicha Kaisera za pomoci hudby dokonale vyplnit Nezvalovu poetistickou vizi v Akrobatovi nebo typicky civilně "odříkávat" Radima Vašinku bondyovskou klasiku především z 50. let patří mezi skvostné zážitky.

G. K. CHESTERTON, KAREL ČAPEK: Klasická detektivka 3. (Popron Music)
Jeden z největších českých spisovatelů Karel Čapek by patrně byl překvapen, kdyby zjistil, že byl zařazen mezi autory klasických detektivek. Patří však mezi ně právem. Jeho detektivní povídky mají stejně jako ty Chestertonovy (jako je jeden z příběhů otce Browna Hlava Caesarova, který toto CD českého klasika doplňuje) vynikající literární hodnotu a propracovanou psychologii postav. Čapkův detektiv, pražský policejní koncipient dr. Mejzlík, je nenápadný muž. Jeho řešení případů jsou prostá a křišťálově čistá, ale plná fantazie a zdravého českého rozumu. Čapkovy povídky Čintamani a ptáci a Závrať čte Vlastimil Brodský, Chestertonovu Hlavu Caesarovu Miroslav Moravec.

BOHUMIL HRABAL: Ostře sledované vlaky (Supraphon)
Hrabalova kniha Ostře sledované vlaky vyšla poprvé v roce 1965 a v následujícím roce byla oscarově zfilmována Jiřím Menzlem. Příběh je monologem mládence, nadšeného eléva Miloše Hrmy v trefně "panické" interpretaci mladého herce Kryštofa Hádka, který sleduje a komentuje katastrofy konce války na malém českém nádraží a současně prožívá milostné trápení svými panickými skrupulemi. Vnitřní problémy Milošovy se prolínají s realitou války v tragikomické směsici. On sám i další figurky jeho spolupracovníků, přednosty stanice, konduktérky Mášenky, telegrafistky Zdeničky a výpravčího Hubičky, řeší umanutě směšné každodenní problémy a vzápětí jsou jakoby mimochodem schopni nevšedních hrdinských činů.

FRANTIŠEK HRUBÍN: Ze Špalíčku veršů a pohádek (Popron Music)
Hrubínův Špalíček je už pro několik generací základní dětskou literaturou. I když rodičovskou četbu nemůže přehrávání audioknihy v žádném případě nahradit, podání Jitky Molavcové je příjemné a i dětskému uchu nejspíš hodně blízké. A tak se díky jejímu přednesu mohou děti naučit rozkošné pohádkové básničky, na které se nepochybně po prvním verši rozpomenou i rodiče - Kuřátko a obilí, Perníková chaloupka nebo Paleček a jeho kamarádi. Kromě toho se celé rodiny mohou zaposlouchat i do Hrubínových delších prozaických pohádek O Popelce a O pavím králi.

LEO PAVLÁT, VIDA NEUWIRTHOVÁ: Opuštěný palác a jiné židovské pohádky (Popron Music)
Samozřejmě že i jedna z nejstarších kultur, židovská, má své pohádky. Vyprávějí o touze hrát si, malovat bezbřehou fantazií pestré obrázky, bát se o osud svých postav - ostatně stejně jako všechny pohádky. Ty židovské však mají něco navíc. Touhu rozprášeného národa neztratit příběhy, které ho stmelují, boj o zachování tradic, symbolů, společného myšlení. Kromě krásných dětských příběhů plných fantazie je v nich i trocha smutku, naděje a hlavně síly, která umožnila všem židovským příběhům překonat tisíce kilometrů svých cest i tisíciletí uběhlého času a stát se, stejně jako jejich nositelé, nesmrtelnými. Dvanáct židovských pohádek na dvojCD načetla Jana Štěpánková a Otakar Brousek st.