Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

XIII. století: gotika i filozofie

  14:59aktualizováno  14:59
Jihlava - Po nějakém čase se v Jihlavě znovu ukázala skupina XIII. století. Svůj koncert odehrála v klubu Maňana. Kupodivu slabší návštěva přivítala dvě hodiny před půlnocí kompletní sestavu skupiny, která jediná u nás drží hudební linii takzvaného gotického rocku.

"Nedivím se ani tak počtu diváků, jako spíše tomu, že naprostá většina z nich není z Jihlavy," okomentoval situaci lídr sestavy Petr Štěpán. Většina přítomných se rekrutovala z řad fanoušků "Třináctky" z Prahy, Brna nebo Benešova. "Několik z nich snad nevynechá jediný koncert," prozradil Štěpán.

První skladba Kníže temnoty z alba Amulet prozradila, že mezi návštěvníky jen málokterý nezná hudbu a texty skupiny. Skladby následovaly jedna za druhou a postupně se zaplňoval i prostor klubu. Koncert přinesl asi největší hity skupiny. "Jde vlastně o průřez naší tvorbou za deset let existence," řekl Štěpán. Turné s pracovním názvem Karneval tour předchází bezprostředně vydání vzpomínkového alba. "Vyjde za měsíc a připomeneme si právě desetileté výročí kapely," upozornil lídr.

V programu se postupně dostávalo na všechna dosavadní alba, zněly skladby Nosferatu, Krysař, Macbeth, Vampires či Justina. Při většině skladeb si publikum nemohlo nezazpívat spolu s e Štěpánem.

Celý koncert přinesl typickou symboliku gotického žánru, v textech XIII. století je ovšem místo i na novověkou filozofii. "Osobností, která má na mne asi největší vliv je jednoznačně Friedrich Nietzsche," přiznal se Štěpán. Není proto divu, že se muselo dostat i na předchůdce tohoto německého iracionalisty Arthura Schopenhauera. Bez vlivu na repertoár a filozofii skupiny nejsou ani klasické horory dvacátých a třicátých let, které ztělesňuje hlavně postava Bely Lugosiho, dodnes nejvýraznějšího filmového představitele Draculy. Filmovou inspiraci poskytuje Štěpánovi i německý expresionismus.

Postupně nabíral páteční koncert gradaci a směřoval k finále. Po poslední skladbě Karneval si fanoušci vyžádali ještě tři přídavky, které uzavřela dosud nepublikovaná skladby Obřad. "Možná, že se jednou na desku dostane," zauvažoval Štěpán a vrátil se znovu k fanouškům. "Asi největší zázemí máme v Polsku, kde je náš žánr nesmírně populární," uvedl. Po loňském úspěšném koncertování na festivalu v Bolkově a ve Varšavě letos cestu do Polska neplánují. Zahraničním koncertům se však nevyhnou. "Nyní jedeme do Bratislavy a v jednání je vystoupení v Německu. I tam má gotická hudba nesmírnou popularitu," prozradil alespoň něco ze svých plánů Štěpán.

Po dvou hodinách skončil koncert skupiny, ve které kromě Štěpána hrají ještě klávesistka Ollie Ryšavá, bubeník Pavel Štěpán a baskytarista Martin Soukup. Několik desítek diváků se rozešlo do temné noci.

Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

Další z rubriky

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Najdete na iDNES.cz