Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

X Factor se uvedl jako pestřejší SuperStar

  9:36aktualizováno  9:36
Zahraniční hit jménem X Factor vstoupil na Nově do Česka. Kolik neznámých věcí mohla další hudební soutěž po třech řadách SuperStar ještě objevit?

X Factor - první casting pěvecké soutěže - Zlín (29. října 2007) | foto: Jan KarásekMF DNES

Kupodivu dost. Že v mladší kategorii soutěžících převažují dívky od patnácti do sedmnácti let a že po způsobu bezděčných klonů zpívají, vyprávějí a oblékají si vesměs totéž, to se dalo čekat. Ale že se mezi staršími snílky o pěvecké slávě najde více mužů, to už je docela kuriózní. A počet i kvalita vokálních skupin příjemně překvapují.

Více smíchu a exotů
Tolik X Factor naznačil, pokud jde o muziku. A jako televizní pořad předvedl pestřejší a živelnější variantu modelu SuperStar.

Nutné informace rychle nasázel se zjevnou snahou, aby se alespoň navenek pořád něco dělo; posloužily i kratičké prostřihy včetně kontroly sluchu porotce Petra Jandy. Pak hned skočil do konkurzů v moravské metropoli, jež mohly nést podtitul Hvězdná pěchota jako Brno.

foto Ze čtenářského Blogu iDNES.cz
Český X Factor plný sekt

Vypravěčské postupy sice zůstávají v X Factoru obdobné jako v SuperStar, ale více se odlehčují a oživují glosujícími podtitulky nebo grafikou – v druhém dílu se třeba dostaví vesele stylizovaná růžová srdíčka rámující náhlou romanci. Také moderace je ještě hravější, Leoš Mareš se nebojí usměvavého nadhledu, ale přesně ví, kde už by hraničil s výsměchem, a za tu čáru nevstupuje.

Což je od něj tím obětavější, že situace vybízející k uštěpačné jízlivosti se přímo valí. Širší generační rozptyl uchazečů totiž rozšířil sestavu takřečených "exotů" neboli výstředních osobností všeho druhu. Výsledkem je podívaná, jíž se mezi teenagery říká "total bizarre" – pamětnický rocker, učitelka z mateřské školky v černé kůži, nedávný vězeň, nyní bezdomovec, dvě dámy s kombinací žalmu a tělocviku, paní zpívající v jidiš...

Výběr je barvitější nejen hudebně, ale hlavně lidsky. Tudíž Gabriela Osvaldová může opět kralovat porotě svým vtipem, když nevěřícně předvádí slávychtivé "mimozemšťany" nebo se brání polibku ocelového drsňáka v kanadách, jenž po brněnsku sdělí, že o peníze "nende", načež porotu od plic seřve.

Co píseň, to mikropříběh
Proti SuperStar s věčně stejnými typy nese třeskutá směs X Factoru vítanou změnu. Přibylo neskutečných bytostí "z jiné planety" i těch, kdo berou soutěž uvolněněji, nikoli jako osudovou věc. A spolu s nimi se lehce "odbrzdili" i tvůrci pořadu.

Po prvním dílu sice člověka přepadne pochybnost, zda oněch castingových epizod není příliš moc a jestli jim nehrozí monotónnost. Ale díky znalosti druhé části lze věřit, že takové nebezpečí nehrozí. Předně se konkurzní města plynule doplňují: příští neděli se z Brna, jež se tu chvílemi vážně jeví jako semeniště podivných sekt, přejede ještě do Zlína a Českých Budějovic.

A navíc se téměř za každou písní rýsuje další originální mikropříběh. Přidávají se též prvky improvizace: Mareš přemlouvá porotu, ať změní verdikt, nebo na přání fanynky osobně sleduje její výstup na místě Petra Jandy, který zmizel na vlastní koncert.

Navíc X Factor zajímavě rozvíjí vícenárodnostní trend, jejž zahájila SuperStar – netýká se zde totiž jen teenagerů. A tak vedle mladého Vietnamce vysvětlujícího lámanou češtinou "záleží na ten pocit" či dívky se španělskou krví přijde zkusit štěstí například postarší Maďar.

Zakážou to poslanci?
A také strojvůdce v penzi, jenž pěje Ta naše písnička česká, tatínek s dcerkou, jemuž manželka vyčiní, masér s výrazem Ježíše či ošumělý jódlující Romeo, za nějž se modlí dojemná Julie. Ctitel bigbítu i opery, pivař i adeptka politické satiry – svět X Factoru se zkrátka jeví jako panoptikum, jež někdy odhalí dar kouzla ve vskutku netušené schránce, jindy smutek z věčné nezralosti.

V přímých přenosech už půjde víc o hudbu; nyní X Factor podává zajímavou sociologickou zprávu o národu a jeho snech. Skoro jako Výměna manželek, kterou chce pár poslanců zakázat, neboť prý traumatizuje děti. Pak by museli zrušit i X Factor, neboť ten "traumatizuje" všechny, kdo lpí na své důstojnosti.

X Factor ČR 2008
Režie Vladimír Forst, uvádí Leoš Mareš, účinkují Gabriela Osvaldová, Ondřej Soukup, Petr Janda, 1. a 2. díl.
Hodnocení MF DNES: 70 %
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Iron Man se musí smát. Dorost z Pacific Rim opět zachraňuje svět

Záběr ze snímku Pacific Rim: Povstání

Star Wars, X-Men a teď i Pacific Rim: Povstání. Pokračování sci-fi rozmnožilo sled sérií, které zkoušejí zlákat nové...

V časech MeToo by Picasso neobstál, myslí si Banderas. Zrůda ale nebyl

Antonio Banderas jako Picasso v seriálu Génius: Picasso

Měla to být hlavně oslava talentu a mistrovství Pabla Picassa, místo toho se na premiéře nového seriálu Génius: Picasso...

DO KINA: Máří Magdaléna není prostitutka a Planeta Česko není BBC

Rooney Mara ve filmu Máří Magdaléna

Z devíti premiér týdne se těžko vybírá divácký favorit, už proto, že ve čtyřech případech jde o dokumenty. Na milovníky...

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.cz