Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

X Factor se uvedl jako pestřejší SuperStar

  9:36aktualizováno  9:36
Zahraniční hit jménem X Factor vstoupil na Nově do Česka. Kolik neznámých věcí mohla další hudební soutěž po třech řadách SuperStar ještě objevit?

X Factor - první casting pěvecké soutěže - Zlín (29. října 2007) | foto: Jan KarásekMF DNES

Kupodivu dost. Že v mladší kategorii soutěžících převažují dívky od patnácti do sedmnácti let a že po způsobu bezděčných klonů zpívají, vyprávějí a oblékají si vesměs totéž, to se dalo čekat. Ale že se mezi staršími snílky o pěvecké slávě najde více mužů, to už je docela kuriózní. A počet i kvalita vokálních skupin příjemně překvapují.

Více smíchu a exotů
Tolik X Factor naznačil, pokud jde o muziku. A jako televizní pořad předvedl pestřejší a živelnější variantu modelu SuperStar.

Nutné informace rychle nasázel se zjevnou snahou, aby se alespoň navenek pořád něco dělo; posloužily i kratičké prostřihy včetně kontroly sluchu porotce Petra Jandy. Pak hned skočil do konkurzů v moravské metropoli, jež mohly nést podtitul Hvězdná pěchota jako Brno.

foto Ze čtenářského Blogu iDNES.cz
Český X Factor plný sekt

Vypravěčské postupy sice zůstávají v X Factoru obdobné jako v SuperStar, ale více se odlehčují a oživují glosujícími podtitulky nebo grafikou – v druhém dílu se třeba dostaví vesele stylizovaná růžová srdíčka rámující náhlou romanci. Také moderace je ještě hravější, Leoš Mareš se nebojí usměvavého nadhledu, ale přesně ví, kde už by hraničil s výsměchem, a za tu čáru nevstupuje.

Což je od něj tím obětavější, že situace vybízející k uštěpačné jízlivosti se přímo valí. Širší generační rozptyl uchazečů totiž rozšířil sestavu takřečených "exotů" neboli výstředních osobností všeho druhu. Výsledkem je podívaná, jíž se mezi teenagery říká "total bizarre" – pamětnický rocker, učitelka z mateřské školky v černé kůži, nedávný vězeň, nyní bezdomovec, dvě dámy s kombinací žalmu a tělocviku, paní zpívající v jidiš...

Výběr je barvitější nejen hudebně, ale hlavně lidsky. Tudíž Gabriela Osvaldová může opět kralovat porotě svým vtipem, když nevěřícně předvádí slávychtivé "mimozemšťany" nebo se brání polibku ocelového drsňáka v kanadách, jenž po brněnsku sdělí, že o peníze "nende", načež porotu od plic seřve.

Co píseň, to mikropříběh
Proti SuperStar s věčně stejnými typy nese třeskutá směs X Factoru vítanou změnu. Přibylo neskutečných bytostí "z jiné planety" i těch, kdo berou soutěž uvolněněji, nikoli jako osudovou věc. A spolu s nimi se lehce "odbrzdili" i tvůrci pořadu.

Po prvním dílu sice člověka přepadne pochybnost, zda oněch castingových epizod není příliš moc a jestli jim nehrozí monotónnost. Ale díky znalosti druhé části lze věřit, že takové nebezpečí nehrozí. Předně se konkurzní města plynule doplňují: příští neděli se z Brna, jež se tu chvílemi vážně jeví jako semeniště podivných sekt, přejede ještě do Zlína a Českých Budějovic.

A navíc se téměř za každou písní rýsuje další originální mikropříběh. Přidávají se též prvky improvizace: Mareš přemlouvá porotu, ať změní verdikt, nebo na přání fanynky osobně sleduje její výstup na místě Petra Jandy, který zmizel na vlastní koncert.

Navíc X Factor zajímavě rozvíjí vícenárodnostní trend, jejž zahájila SuperStar – netýká se zde totiž jen teenagerů. A tak vedle mladého Vietnamce vysvětlujícího lámanou češtinou "záleží na ten pocit" či dívky se španělskou krví přijde zkusit štěstí například postarší Maďar.

Zakážou to poslanci?
A také strojvůdce v penzi, jenž pěje Ta naše písnička česká, tatínek s dcerkou, jemuž manželka vyčiní, masér s výrazem Ježíše či ošumělý jódlující Romeo, za nějž se modlí dojemná Julie. Ctitel bigbítu i opery, pivař i adeptka politické satiry – svět X Factoru se zkrátka jeví jako panoptikum, jež někdy odhalí dar kouzla ve vskutku netušené schránce, jindy smutek z věčné nezralosti.

V přímých přenosech už půjde víc o hudbu; nyní X Factor podává zajímavou sociologickou zprávu o národu a jeho snech. Skoro jako Výměna manželek, kterou chce pár poslanců zakázat, neboť prý traumatizuje děti. Pak by museli zrušit i X Factor, neboť ten "traumatizuje" všechny, kdo lpí na své důstojnosti.

X Factor ČR 2008
Režie Vladimír Forst, uvádí Leoš Mareš, účinkují Gabriela Osvaldová, Ondřej Soukup, Petr Janda, 1. a 2. díl.
Hodnocení MF DNES: 70 %
Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Guilty pleasure. Jaké jsou tajné televizní lásky, za které se stydíme?

Beverly Hills 90210 - Steve a Kelly

Anglický výraz „guilty pleasure“ čili provinilé potěšení pronikl do televizní říše jako označení pořadů, které...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

DO KINA: Otec a syn Washingtonovi se postaví proti rockovému Létu

Trailer k filmu Equalizer 2

Z pěti novinek kin si hned dvě připsala rodina černošských herců. Oscarový Denzel Washington hraje v pokračování...

Najdete na iDNES.cz