World Press photo - 1. cena - Snímek Finbarra O'Reillyho z agentury Reuters vyhrál první cenu ve fotografické soutěži World Press Photo. | foto: World Press Photo

World Press Photo vyhrál hlad, uspěl i Čech

• 15
Vítězem fotosoutěže World Press Photo se stal snímek hladovějících v Africe. Uspěl i český fotograf Michal Novotný z Lidových novin.

Na oceněné snímky se podívejte ve fotogalerii.

Vítězný snímek pořídil kanadský fotograf Finbarr O'Reilly z agentury Reuters. Porotu zaujal snímkem matky, která má na ústech prstíky dítěte ve stanici, jež pomáhá podvyživeným lidem.

"Je jednoduchá, vkusná a dojemná. Zaujala mě okamžitě, když jsem ji uviděl," řekl předseda poroty James Colton.

Snímek vznikl ve městě Tahoua v severozápadním Nigeru 1. srpna 2005. Kvůli strašnému suchu a zničujícímu útoku kobylek přišly miliony lidí v Africe o potravu.

V jedné z dílčích kategorií - Každodenní příběhy - získal třetí místo fotograf deníku Lidové noviny Michal Novotný.

V kategorii Sportovní dobrodružství získal cenu Henry Agudelo z Kolumbie se svým snímkem nazvaný Býčí zápas. Jedna z cen putovala i do Ruska, v kategorii každodenní život uspěl fotoreportér Sergey Maximishin z Newsweek Russia.

Z ceny v kategorii Všeobecné dění se může radovat Američan David Guttenfelder z The Associated Press. Porotu oslovil jeho emotivní snímek otce a syna v polní nemocnici v Pákistánu.

V kategorii Lidé ve zprávách byl oceněn i snímek od Sven Torfinn nafocený v Kongu a který zachycuje truchlivou atmosféru na pohřbu malého děvčátka.

Výsledky 49. ročníku byly oznámeny v Amsterodamu. O úspěch v prestižní mezinárodní soutěži se letos ucházelo 4448 profesionálních fotografů ze 122 zemí, kteří porotě zaslali 83 044 snímků.

Ocenění byla udělena v deseti kategoriích, které zahrnují témata ze sportu, ze současného života, z umění, zábavy nebo přírody.

S oceněnými snímky se budou moci zájemci seznámit nejprve v Amsterodamu, kde bude v pondělí 24. dubna otevřena jejich výstava. Soubor nejlepších fotografií 49. ročníku bude potom vystaven v 85 zemích světa.

V minulém ročníku se mezi oceněné autory neprobojoval žádný český fotograf. Rok předtím ale obsadil třetí místo v kategorii Sport Features Stories (Sportovní příběhy) snímek Tradiční indický zápas českého fotografa Jana Šibíka z týdeníku Reflex.