Fotografickou soutěž World Press Photo za rok 2016 vyhrál snímek vraha ruského...

Fotografickou soutěž World Press Photo za rok 2016 vyhrál snímek vraha ruského velvyslance od fotografa agentury AP Burhana Ozbiliciho. | foto: World Press Photo

World Press Photo vyhrál snímek vraždy diplomata, za sport bodoval Čech

• 64
Prestižní soutěž World Press Photo vyhrála fotografie vraždy ruského velvyslance v turecké Ankaře, kterou loni v prosinci pořídil Burhan Ozbilici. Podle magazínu Time bylo ale vítězství snímku velmi těsné. V kategorii sportovní reportáže byl oceněn český fotograf Michael Hanke.

Ve chvíli, kdy turecký policista začal 19. prosince v galerii turecké metropole střílet na ambasadora Andreje Karlova, se všichni přítomní skrývali a báli o život. Turecký fotograf agentury AP Burhan Ozbilici riskoval a nafotil sérii snímků, kterou nazval Vražda v Turecku.

Karlova zabil na vernisáži v ankarské galerii dvaadvacetiletý Mevlüt Mert Altintaş, který naznačil bezprostředně po činu, že šlo o pomstu za bombardování a dobytí severosyrského města Halab (Aleppo). Poté ho turecká policie zastřelila.

Fotografie zachytila Altintaşe stojícího nad tělem velvyslance Andreje Karlova s levou rukou mířící k nebi a vražednou zbraní v pravé ruce. Jedni snímek zatracovali kvůli explicitnímu zobrazování násilí a propagování terorismu, druzí jej bránili jako jedinečný fotožurnalistický záznam mužova fanatismu.

Sport (2. místo, série): Michael Hanke. Český fotograf byl oceněn za snímky z turnaje mladých šachistů.

Z celkových devíti porotců pro fotografii hlasovalo údajně pouze pět, píše Time. „Bylo to velmi těsné. Pokud k vám mám být upřímný, nemyslím si, že by měl být tento snímek fotografií roku, ale jsem pouze jedním z porotců,“ prozradil fotograf Stuart Franklin.

Český fotograf Michael Hanke skončil v kategorii sportovní reportáže ze tří oceněných na druhém místě za snímky z turnaje mladých šachistů. Zvítězil Ital Giovanni Capriotti, třetí byl Kanaďan Darren Calabrese.

Život vyhasl před mýma očima, popsal fotograf vraždu ruského diplomata

V dalších kategoriích porotci nezapomněli ocenit ani fotky, které připomínají některé zásadní události a témata loňského roku - rasové nepokoje ve Spojených státech amerických, smrt kubánského vůdce Fidela Castra nebo život iráckých uprchlíků.

Celkem bylo do soutěže přihlášeno přes 80 tisíc snímků od více než pěti tisíc fotografů ze 125 zemí světa. Vítězové své ceny obdrží během slavnostního ceremoniálu, který se uskuteční v Amsterdamu 22. dubna.