Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Woody Allen se točí v kruhu

  12:42aktualizováno  12:42
- Jako by se Woodymu Allenovi zalíbilo "mimo obraz": nedávno skvěle namluvil animovaného MravenceZ (a svými gesty inspiroval i jeho počítačové "tělo"), nyní, v hraném autorském snímku Celebrity, půjčil hlavní roli Kennethu Branaghovi. I ten si osvojil mnohé z Allenovy typické mimiky, od roztěkaných nervních gest až po rytmus slovního projevu, nicméně při vší úctě k shakespearovskému specialistovi Branaghovi - umělý mraveneček byl mnohem "allenovštější".

Pohledný Branagh, třebaže v Celebritách pod maskou ležérního reportéra nosí melancholickou pečeť věčného outsidera, totiž ani nemůže prokázat tolik sebelítosti a vzbudit tolik soucitu jako starý zlobivý skřítek Woody.
Nicméně za to, že Celebrity vzdor záplavě tradičních bonmotů i přesné atmosféře náhražkového světa pod reflektory slávy nepřinášejí žádná jiskřivá překvapení, Branagh v nejmenším nemůže. A právě tak jsou bez viny ostatní postavy i jejich představitelé. Judy Davisová v roli hrdinovy bývalé manželky, původně domácí puťky a přísné "úči" pohrdající televizní komercí, se s nádherným zmatkem proměňuje v zářivou hvězdu. Joe Mantegna skvěle hraje jejího objevitele a nového partnera, za jehož měkkou nejistotou by nikdo nehledal tvrdého producenta. A Leonardo DiCaprio představuje "sám sebe" - odpudivě zhýčkaný idol popkultury - s chutí potměšilou i rošťáckou. Totéž platí o dalších figurkách zalidňujících bizarní kulisy pro horních deset tisíc, o pornohvězdičkách a pisálcích, asistentkách asistentů, psychoanalyticích i plastickém chirurgovi, zkrátka o celé té allenovské čeládce, která jako by plynule přecházela z jednoho jeho filmu do druhého.
A právě v tom spočívá malá zrada Celebrit: víme předem, co od nich můžeme čekat, a také pouze a jedině to od nich dostaneme; nic víc. Obligátní "krize středního věku", která pošetilého hrdinu vede k radikálnímu, leč k neúspěchu předem odsouzenému řezu v profesní kariéře i osobních vztazích, tvoří jen existenciálně tónované jeviště, na němž defilují groteskní osůbky a útržky jejich osudů. Spousta půvabných jednotlivostí - jmenujme alespoň módní americké hrátky s orálním sexem - sice báječně baví, avšak čtvrthodinku poté, co odezní poslední z dokonalých titulků Dany Hábové, zůstane z barvité mozaiky v divákově paměti jen pramálo.
Občasné Allenovy výpravy do jiných žánrů, například na půdu muzikálového retra, budily mezi ortodoxními milovníky jeho klasických studií manželských poklesků jistou nevůli. V Celebritách se tedy Allen pokorně vrátil - a točí se v začarovaném kruhu, byť je to taneček pořád ještě inteligentní, břitký a zábavný.

Celebrity (USA 1998)

scénář a režie Woody Allen
hrají Kenneth Branagh, Judy Davisová, Leonardo DiCaprio a další
distribuce v ČR Intersonic
čas 113 minut, titulky

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Jára Cimrman dobývá Ameriku, ukáže v cestopisu Smoljakův syn

Knihy podepisova i syn Ladislava Smoljaka David.

Může zneuznaný český génius z dob Rakousko-Uherska prorazit za mořem? Na průzkum se vydal cestopisný dokument Cimrman...

Deneuveová nakonec na Febiofest nepřijede. Cenu převezme Aznavour

Catherine Deneuveová (Cannes, 23. května 2017)

Francouzská herečka Catherine Deneuveová na poslední chvíli zrušila svou účast na Febiofestu. Během čtvrtečního...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Najdete na iDNES.cz