Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Woody Allen proniká do vědomí zlodějů

  15:33aktualizováno  15:33
Po komerčně nejúspěšnějším filmu Woodyho Allena Darebáčcích přichází do kin jeho nový snímek, Prokletí žlutozeleného škorpióna. Sám tvůrce ve snímku tradičně hraje, tentokrát CW Briggse, vysokého pojišťovacího vyšetřovatele z New Yorku roku 1940. Briggs se chlubí svou schopností rozlousknout jakýkoli pojišťovací podvod tím, že se vžije do vědomí zloděje.

Avšak nyní díky hypnotickým schopnostem žlutozeleného škorpióna se zlodějovo vědomí dostává do samotného Briggse a vše se začne nebezpečně vymykat kontrole.

V dalších rolích se představí Helen Huntová, kterou známe ze snímků Lepší už to nebude (za něj dostala Oscara za hlavní roli), Po čem ženy touží či Trosečník. Dana Aykroyda jsme mohli nedávno vidět v americkém velkofilmu Pearl Harbor, Charlize Theron si zahrál ve snímcích 15 minut, či v Pravidlech moštárny.

Prokletí žlutozeleného škorpióna
(USA, 2001)

scénář a režie Woody Allen
původní název Curse of the Jade Scorpion
hrají

Helen Huntová
Dan Aykroyd
Charlize Theron Woody Allen

délka 99 minut
žánr komedie

Prokletí žlutozeleného škorpióna - premiéry

kina 2001
Hlavní tvůrce snímku, oblíbený režisér, scénárista a herec Woody Allen, se narodil 1. prosince 1935 v newyorském Brooklynu dvěma chudým židovským obchodníkům jako Allan Stewart Königsberg. Už od raného věku deseti let byl každodenním návštěvníkem kina a obdivovatelem komiků typu Charlieho Chaplina.

Už během studia na Midwood High School si začal úspěšně přivydělávat vymýšlením náborových sloganů pro reklamní firmu a počátkem padesátých let pak začal posílat své aforismy, vtipy a komentáře sloupkařům newyorských novin. Hned dvakrát se neúspěšně pokusil o vysokoškolské studium, ale vždy byl vyloučen pro nedostatečný prospěch. Na krátký čas se přemístil do Hollywoodu a živil se vymýšlením skečů a vtipů pro úspěšné televizní show, brzy ovšem vyměnil obrazovku za filmové plátno.

Po manželstvích s herečkami Harlene Rosenovoua Louise Lasserovou a dlouholetém vztahu s Diane Keatonovou začal v 80. letech žít  s Miou Farrowovou a jejími (adoptivními) dětmi. Jedním z těchto dětí byla i Korejka Soon-Yi , která se později stala příčinou jeho rozchodu s Miou, která si v Allenových filmech zahrála 13 rolí.

Kromě natáčení filmů a spokojeného rodinného života se Soon-Yi se Woody věnuje už řadu let hře na klarinet a každé pondělí pravidelně vystupuje se skupinou New Orleans Jazz Band Eddieho Davise v newyorkském Café Carlyle.

Jeho nejoceňovanějším snímkem je hořká komedie Annie Hallová, která získala čtyři Oscary (nejlepší film, režie, původní scénář, ženský herecký výkon - Diane Keatonová).

Typickou rolí Woodyho Allena se stal zatrpklý a neurotický manhattanský intelektuál, neustále rozpitvávající své pocity, deprese a frustrace. Dokonce v animovaném snímku Mravenec Z byla hlavní postava mravence, kterého namluvil, stejně neurotická jako Allen.

Známými Allenovými snímky jsou například Celebrity, Pozor na Harryho, Všichni říkají: miluji tě, Darebáčči, Vše, co chcete vědět o sexu, ale bojíte se zeptat, Výstřely na Broadwayi a další. Populární jsou rovněž jeho knihy povídek Bez peří nebo Vedlejší účinky.

Fotografie z filmu Prokletí žlutozeleného škorpióna.

Fotografie z filmu Prokletí žlutozeleného škorpióna.

Fotografie z filmu Prokletí žlutozeleného škorpióna.

Fotografie z filmu Prokletí žlutozeleného škorpióna.

Fotografie z filmu Prokletí žlutozeleného škorpióna.

Fotografie z filmu Prokletí žlutozeleného škorpióna.

Woody Allen ve spolehlivé roli muže, který o sexu rád mluví, ale když přijde na věc, brýle se mu zamlží. V této scéně tuší, že pravá žena jeho snů teprve přijde. Na fotografii z filmu Prokletí žlutozeleného škorpióna je společně s Helen Huntovou.

Fotografie z filmu Prokletí žlutozeleného škorpióna.

Fotografie z filmu Prokletí žlutozeleného škorpióna.

Fotografie z filmu Prokletí žlutozeleného škorpióna.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Deneuveová nakonec na Febiofest nepřijede. Cenu převezme Aznavour

Catherine Deneuveová (Cannes, 23. května 2017)

Francouzská herečka Catherine Deneuveová na poslední chvíli zrušila svou účast na Febiofestu. Během čtvrtečního...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

RECENZE: Dej mi své jméno, šeptají si on a on za italského léta

Záběr z filmu Dej mi své jméno

Ještě než film Dej mi své jméno ze čtyř nominací na Oscara vytěžil vítěznou sošku za nejlepší adaptovaný scénář, který...

Najdete na iDNES.cz