Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Wolkrův Prostějov? Bez Wolkra!

  11:15aktualizováno  11:15
Prostějov - Prostějov od úterka hostí už 44. ročník národní přehlídku recitátorů pojmenovanou po slavném rodákovi Jiřím Wolkrovi. Přestože lze v Prostějově bez potíží najít sochu, hrob i rodný dům Jiřího Wolkra a od úterka i další ročník národní přehlídky recitátorů Wolkrův Prostějov, v seznamu slavných rodáků na oficiálních webových stránkách města básníkovo jméno nefiguruje.

"To je nějaký omyl. Nebo se stránky upravují," udivila informace starostu Prostějova Jana Tesaře. Nicméně jakkoli se Wolkrovi nedostalo pozornosti na internetu, při zahájení recitační přehlídky na Masarykově náměstí se radní k básníkovu odkazu přihlásili. "Wolkrův Prostějov patří k nejvýznamnějším akcím kulturního kalendáře města," uvedla pracovnice městského úřadu Božena Sekaninová.

Wolkrovy básně bývaly kdysi povinné - každý recitátor si na festival připravoval dva texty, jeden z nich musel být od místního rodáka, druhá varianta nabízela lidovou poezii. Dnes není interpret ve výběru textu ničím omezen. A jaké autory si vybírá? Jiří Wolker mezi nimi není.

"Z poloviny jsou jména stejná jako loni. Interpreti hledají hodnoty jako je Seifert, Kainar, Hrabě, Vodňanský a podobně," rozebral letošní nadílku Miroslav Kovářík, nestor Wolkrova Prostějova, recitátor a autor známého rozhlasového pořadu pro začínající autory Zelené peří.

"Ve výběru opět není současný autor, generační spřízněnec recitátorů. Básník, který mluví jejich jazykem. Přitom současní básníci jsou: Jáchym Topol, Bogdan Trojak a další, publikují v literárních časopisech jako je třeba Host nebo Tvar a vydávají sbírky. Visí to ve vzduchu - literární prostředí by se mělo spojit s interpretačním. To je můj dlouholetý sen," přiznal Kovářík.

Kromě sólistů jezdí na Wolkrův Prostějov také divadla poezie a těm jde o víc než o titul laureáta - ve hře je postup na nejvyšší a vysněnou metu každého divadelníka, mezidruhovou přehlídku neprofesionálních divadel Jiráskův Hronov. "V případě souborů to sice žádná bomba není, ale dramaturgie je objevná, určitě daleko vynalézavější než u sólistů. Zajímavý je výběr Walta Whitmana, T. R. Fielda a pak autorské texty prostějovského souboru Re (de) Generace," míní Kovářík, který je členem poroty právě pro soubory.

Jiní porotci budou možná preferovat jiný výběr. Ostatně, i jejich pohledy na interpretaci se různí. "Co je to interpretace? Výklad. Sdělení. Či lépe sdílení. Niterná zpráva o tom, co vím a cítím, o souvislostech. S nadhledem podaná zpráva o tom, co mne zasáhlo," uvažoval herec z brněnského Ha divadla Miloslav Maršálek.

Redaktorka Českého rozhlasu Plzeň Alena Zemančíková našla stručnou formulaci: "Interpretace je tvůrčí uchopení reality." Zajímavý názor nabídl tiskový mluvčí ministerstva financí a porotce pro II. kategorii Libor Vacek. "Interpretace je usilovná snaha sdělit někomu, kdo mě v zásadě neposlouchá, že poslouchat má, neboť to, co se mu snažím sdělit o sobě i o něm, zatraceně stojí za to, aby poslouchal," řekl Vacek.

Dnes budou v první půli dne recitovat ti, kteří se dostali do druhého kola soutěže a odpoledne vystoupí čtyři divadla poezie. Text Bel Kaufmanové Čau študente! nabídne v 15.30 hodin Poetické divadlo Spektrum ze Sezimova Ústí v klubu Duha. Tam bude hrát od 16.30 hodin také soubor z Mladé Boleslavi, který si vybral Uši svatého Martina z Ildefonsu od Jaroslava Haška.

Místní Re (de) Generace uzavře v 17.30 hodin program v Duze a diváci se přemístí do Městského divadla, kde vystoupí královéhradecké Jesličky s textem Josefa Hiršala Zastavení zakázáno, parkování dovoleno.

Ty, kteří se letos chopí reality s největší dávkou tvořivosti a invence, zítra čekají ceny. Výsledky letošního ročníku oznámí organizátoři v 19.30 hodin při večerním programu v klubu Duha.

Symbol setkání recitátorů Wolkrův Prostějov

Divadelní představení Víti Marčíka zahájilo letošní ročník Wolkrova Prostějova

Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

Najdete na iDNES.cz