Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Wolkrův Prostějov? Bez Wolkra!

  11:15aktualizováno  11:15
Prostějov - Prostějov od úterka hostí už 44. ročník národní přehlídku recitátorů pojmenovanou po slavném rodákovi Jiřím Wolkrovi. Přestože lze v Prostějově bez potíží najít sochu, hrob i rodný dům Jiřího Wolkra a od úterka i další ročník národní přehlídky recitátorů Wolkrův Prostějov, v seznamu slavných rodáků na oficiálních webových stránkách města básníkovo jméno nefiguruje.

"To je nějaký omyl. Nebo se stránky upravují," udivila informace starostu Prostějova Jana Tesaře. Nicméně jakkoli se Wolkrovi nedostalo pozornosti na internetu, při zahájení recitační přehlídky na Masarykově náměstí se radní k básníkovu odkazu přihlásili. "Wolkrův Prostějov patří k nejvýznamnějším akcím kulturního kalendáře města," uvedla pracovnice městského úřadu Božena Sekaninová.

Wolkrovy básně bývaly kdysi povinné - každý recitátor si na festival připravoval dva texty, jeden z nich musel být od místního rodáka, druhá varianta nabízela lidovou poezii. Dnes není interpret ve výběru textu ničím omezen. A jaké autory si vybírá? Jiří Wolker mezi nimi není.

"Z poloviny jsou jména stejná jako loni. Interpreti hledají hodnoty jako je Seifert, Kainar, Hrabě, Vodňanský a podobně," rozebral letošní nadílku Miroslav Kovářík, nestor Wolkrova Prostějova, recitátor a autor známého rozhlasového pořadu pro začínající autory Zelené peří.

"Ve výběru opět není současný autor, generační spřízněnec recitátorů. Básník, který mluví jejich jazykem. Přitom současní básníci jsou: Jáchym Topol, Bogdan Trojak a další, publikují v literárních časopisech jako je třeba Host nebo Tvar a vydávají sbírky. Visí to ve vzduchu - literární prostředí by se mělo spojit s interpretačním. To je můj dlouholetý sen," přiznal Kovářík.

Kromě sólistů jezdí na Wolkrův Prostějov také divadla poezie a těm jde o víc než o titul laureáta - ve hře je postup na nejvyšší a vysněnou metu každého divadelníka, mezidruhovou přehlídku neprofesionálních divadel Jiráskův Hronov. "V případě souborů to sice žádná bomba není, ale dramaturgie je objevná, určitě daleko vynalézavější než u sólistů. Zajímavý je výběr Walta Whitmana, T. R. Fielda a pak autorské texty prostějovského souboru Re (de) Generace," míní Kovářík, který je členem poroty právě pro soubory.

Jiní porotci budou možná preferovat jiný výběr. Ostatně, i jejich pohledy na interpretaci se různí. "Co je to interpretace? Výklad. Sdělení. Či lépe sdílení. Niterná zpráva o tom, co vím a cítím, o souvislostech. S nadhledem podaná zpráva o tom, co mne zasáhlo," uvažoval herec z brněnského Ha divadla Miloslav Maršálek.

Redaktorka Českého rozhlasu Plzeň Alena Zemančíková našla stručnou formulaci: "Interpretace je tvůrčí uchopení reality." Zajímavý názor nabídl tiskový mluvčí ministerstva financí a porotce pro II. kategorii Libor Vacek. "Interpretace je usilovná snaha sdělit někomu, kdo mě v zásadě neposlouchá, že poslouchat má, neboť to, co se mu snažím sdělit o sobě i o něm, zatraceně stojí za to, aby poslouchal," řekl Vacek.

Dnes budou v první půli dne recitovat ti, kteří se dostali do druhého kola soutěže a odpoledne vystoupí čtyři divadla poezie. Text Bel Kaufmanové Čau študente! nabídne v 15.30 hodin Poetické divadlo Spektrum ze Sezimova Ústí v klubu Duha. Tam bude hrát od 16.30 hodin také soubor z Mladé Boleslavi, který si vybral Uši svatého Martina z Ildefonsu od Jaroslava Haška.

Místní Re (de) Generace uzavře v 17.30 hodin program v Duze a diváci se přemístí do Městského divadla, kde vystoupí královéhradecké Jesličky s textem Josefa Hiršala Zastavení zakázáno, parkování dovoleno.

Ty, kteří se letos chopí reality s největší dávkou tvořivosti a invence, zítra čekají ceny. Výsledky letošního ročníku oznámí organizátoři v 19.30 hodin při večerním programu v klubu Duha.

Symbol setkání recitátorů Wolkrův Prostějov

Divadelní představení Víti Marčíka zahájilo letošní ročník Wolkrova Prostějova

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Pikous chce na Národní třídě slavit, i kdyby pak měl jíst jen topinky

Z loňských oslav na Národní třídě

Díky, že můžem! se jmenuje akce, kterou na 17. listopadu na pražskou Národní třídu chystá Martin Pikous. „Nechceme...

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Umělci pomáhají uprchlíkům. U2 na koncertech, herci přímo v Řecku

U2 vydáním novinky Songs of Innocence překvapili.

Frontman irské kapely U2 Bono Vox se proslavil zálibou v humanitární a charitativní práci. Pomáhal lidem nemocným virem...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA – PROGRAMÁTOR CNC

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz