Pelham Grenville Wodehouse

Pelham Grenville Wodehouse | foto: Rex

Kdo chce splácet dluhy, nikam to v životě nedotáhne, radí Wodehouse

  • 1
V nakladatelství Vyšehrad poprvé česky vychází román populárního anglického humoristy Pelhama Grenvilla Wodehouse Velké peníze.

Wodehouse

Od roku 2006 se jedná o dvacátý titul klasika anglické humoristické literatury s obálkou od malíře Adolfa Borna. Prostřídali se na nich překladatelé Ladislav Smutek, Eva Ruxová a Ivan Vávra. Ten také přeložil Velké peníze.

„Román Velké peníze se do jisté míry vymyká z Wodehousovy typické tvorby. Snad proto, že byl napsán v době hospodářské krize po roce 1929 a autor tentokrát neignoruje společenské vření,“ uvedla za nakladatelství Vyšehrad Denisa Novotná.

V románu se sice setkáme s tradičně rozvaděnými snoubenci, kteří se šťastně smíří, a s obvyklými zadluženými aristokraty, ale vedle nich se v knize objevují podvodné pozemkové spekulace, nelítostný kapitalista T. Paterson Frisby, jeho zločinný spojenec Hoke i levicově uvědomělý proletář. Hned v první kapitole se čtenář se seznámí se zásadou, že kdo chce splácet své dluhy, nikam to v životě nedotáhne.

Jeden z nejoblíbenějších anglických humoristů, mistr jazykové komiky a situačních gagů P. G. Wodehouse (1881–1975) napsal kolem stovky románů, povídek, dramat i filmových scénářů. Jednou z nejoblíbenějších postav z jeho díla je chytrý a pohotový komorník Jeeves, evidentní předobraz Jirotkova Saturnina, který u českých čtenářů získal oblibu už v prvních meziválečných překladech.

Pelham Grenville Wodehouse

Od roku 1924 žil Wodehouse hlavně ve Francii a ve Spojených státech, jejichž občanem se stal v roce 1955. Do šlechtického stavu byl povýšen krátce před svou smrtí ve věku třiadevadesáti let.

Zažil těžké poválečné období, kdy jej obviňovali z kolaborace. Přestože se ho kromě jiných zastávali spisovatelé, jako byl Evelyn Waugh nebo George Orwell, vedla štvavá kampaň proti němu k rozhodnutí z Británie nadobro odejít. Přesto se jeho dílo stalo symbolem „staré dobré Anglie“. Jeho romány byly a jsou překládány do mnoha jazyků a jeho věhlas mu nakonec vynesl v Anglii uznání v podobě šlechtického titulu a voskové figuríny v muzeu Madame Tussaudové.

,