Sir Nicholas Winton na Hlavním nádraží v Praze.

Sir Nicholas Winton na Hlavním nádraží v Praze. | foto: ČTK

Wintonovi je 101 let, film musí jet za ním do Anglie

  • 6
Premiéra Nickyho rodiny se chystala do Prahy ke květnovým 101. narozeninám Nicholase Wintona, jenž z Československa odvezl před nacisty sta židovských dětí. Jenže se musí přeložit na podzim do Londýna.

Jednak se nový film rozrostl tvůrcům pod rukama, takže nabral zpoždění, jednak hraje roli zdravotní stav jeho hrdiny.

Sir Nichalos Winton na české ambasádě v Londýně při oslavě svých 100. narozenin, na kterou dorazily i "Pan Winton byl bohužel dost nemocný. Teď už je na tom zase velmi dobře, ale v žádném případě již nechce kvůli premiéře cestovat až do Česka. Takže jsme začali připravovat jinou variantu: světovou premiéru v Londýně během září nebo října, jíž by se mohla zúčastnit i britská královna Alžběta II. – a samozřejmě pan Winton. Na jeho přítomnosti nám velice záleží, chceme mu filmem udělat radost," říká režisér Matej Mináč, pro něhož se Nickyho rodina stala již třetím "wintonovským" projektem.

Nejprve motivy ze života britského obchodníka, který těsně před válkou z vlastní iniciativy dopravil ohrožené děti k náhradním rodinám v Anglii, použil v hraném filmu Všichni moji blízcí, kde Wintona ztělesnil Rupert Graves, známý z komiksu V jako Vendeta nebo z nové verze seriálu Sága rodu Forsytů. Pak se skutečným Wintonem natočil dokument Síla lidskosti, který vyhrál mezinárodní cenu Emmy. A nyní v dokončované Nickyho rodině režisér sleduje obrovskou odezvu, již Wintonův příklad vyvolal mezi mladými po celém světě: pátrají po dalších dětech, které zachránil, podepisují petici žádající pro Wintona Nobelovu cenu míru a hlavně podle jeho vzoru konají dobré skutky.

"V závěru filmu připravili studenti pro Wintona jako překvapení píseň, kterou zpívají sbory z Česka v češtině, na Slovensku ve slovenštině, mladí Britové či Američané anglicky nebo třeba v Kambodži v khmérštině. Plánujeme, že na londýnské premiéře po projekci zazní píseň i živě a na pódium Wintona přivedou ti, kteří mu vděčí za svůj život," prozrazuje Mináč. Kdyby na slavnost dorazily všechny "Wintonovy děti" i se svými nynějšími potomky, tísnil by se tu pětitisícový dav.

Sir Nicholas Winton na dobovém snímku s jedním ze zachráněných dětí.

Loňské, sté narozeniny slavil Winton na pokračování; letošní sto a jeden rok si připomněl nenápadněji, na zahradě svého domu nedaleko Londýna, kde vítal gratulanty. "Ve srovnání s loňskem jsem o dost jiný člověk," připomněl, že letos musel už několikrát do nemocnice. Ale dal se zázračně dohromady a na otázku, jak se cítí, prý s úsměvem odpovídal: "Jsem naživu."

Nickyho rodina má podobu celovečerního dokumentu s hranými pasážemi, kde Wintona představuje herec Michal Slaný a jeho společnici modelka Aneta Fajtová. Na Švédku, z níž se vyklubala agentka pracující pro obě strany, prozradil jinak sdílný Winton jen její krásu – neboť "ošklivé špionky neexistují".


Britská královská rodina