Williams: tři miliardy za čtyři alba

Robbie Williams, o kterém se Noel Gallagher z rockové skupiny Oasis kdysi vyjadřoval jako o tom "tlustém tanečníkovi z Take That", ve středu podepsal se společností EMI smlouvu na 60 milionů liber, tedy na 2,7 miliardy korun. Potvrdil tím svou pozici přední britské popové hvězdy.

Stalo se tak shodou okolností jen krátce po tom, co v pondělí pět největších světových nahrávacích studií dostalo v USA pokutu 143 milionů dolarů za to, že poškozovala spotřebitele vysokými cenami hudebních CD disků.

Nahrávací firmy pokutu velmi silně pocítí - ale ne v tom, že budou muset zaplatit desítky milionů dolarů. Mnohem horší pro ně je, že si v USA dále nemohou uměle držet vyšší hladinu cen.

Jsou totiž sevřeny v drtivých kleštích. Na jedné straně jsou rostoucí honoráře hvězd pop-music - jak to dokazuje i příklad Robbieho Williamse, a na té druhé klesající odbyt. Hudební fanoušci si totiž stále častěji pirátsky stahují hudbu z internetu.

Firmy si nemohou dovolit nemít velké hvězdy, které se budou úspěšně prodávat. Generální ředitel nahrávací divize EMI byl při rozhodování o výši sumy v těžké pozici. Potřeboval Williamse, aby mu pomohl zvýšit podíl firmy na trhu.

EMI je třetí největší nahrávací společnost na světě. Společně s ní jsou v první pětce Sony, Warner, Universal a BMG. Ty všechny stanuly před newyorským soudem. Důvod? Dohoda o cenách s americkými prodejci hudebních nahrávek Towe Records, Trans World Entertainment a Musicland Stores.

Podnět podalo antitrustovému úřadu 43 amerických států v čele s New Yorkem a Floridou. Žaloba se týkala dohody mezi nahrávacími studii a prodejci, jejímž prostřednictvím byly uměle udržovány vysoké prodejní ceny hudebních nosičů.

Podle soudu se nahrávací studia s prodejci dohodla na tom, že budou u kompaktních disků dodržovat doporučenou maloobchodní cenu a nebudou je nabízet levněji ani pořádat pro zákazníky speciální akce se slevami. Kartel byl prospěšný pro obě strany: studia i distributoři si přišli na pěkně peníze.

"Dohoda významně omezila konkurenční prostředí a znemožnila snižování cen," komentoval pokutu newyorský generální prokurátor Eliot Spitzer.

"Odmítáme, že bychom udělali cokoliv špatného," uvedla firma Warner ve svém prohlášení. Podobně věc komentoval také Bertelsmann. Sony, EMI a Universal se odmítly vyjádřit.

Podle soudu má být část pokuty (přes 60 milionů dolarů) rozdělena mezi všechny americké státy a bude určena mimo jiné na odškodnění zákazníků, kteří prokážou, že si v období 1995 až 2000 koupili ve jmenovaných obchodech předraženou hudbu.

Na astronomické částky pro své hvězdy a na vlastní zisky si však nahrávací studia musí vydělat. Navíc musí počítat s rizikem, že se jim investice do známých umělců nevrátí. Stalo se to například po podpisu lukrativní smlouvy se zpěvačkou Mariah Carey. Následovalo album, které u posluchačů propadlo. A podobně to dopadlo u Warner Music se skupinou R.E.M.

Zda to podobně špatně nedopadne i s Williamsem, nyní nikdo neví. On sám je však spokojen. "Moje maminka říká, že mluvit o penězích je velká neomalenost. Ale jsem bohatší, než se mi kdysi snilo," řekl. Jde totiž o nejlukrativnější smlouvu, kterou kdy britský populární zpěvák uzavřel, a daleko převyšuje 42 milionů liber pro Eltona Johna z roku 1996. Podle EMI jsou součástí "dlouhodobé" smlouvy s Williamsem koncertní turné, vydavatelské aktivity, reklama a prodej desek. Jeden z výkonných manažerů, kteří se účastnili jednání o smlouvě, upřesnil, že je uzavřena na čtyři nová alba a dvě vydání kolekce hitů. První nové album vyjde 18. listopadu.

O smlouvu s Williamsem usilovaly všechny velké firmy včetně Universalu, Sony, BMG a Warneru. Manažer jedné z nich však řekl: "Do takové smlouvy jako EMI bychom nešli. Je to příliš drahé."

Robbie Williams

Robbie Williams

Robbie Williams: Nejsem gay!