William Shakespeare na obraze Charlese Cobbeho (1686-1765)

William Shakespeare na obraze Charlese Cobbeho (1686-1765) | foto: themorgan.org -http://hyperallergic.com

Shakespeare slaví výročí a pořád je nejhranějším autorem na světě

  • 0
Británie, a nejen ona, slaví 450 let od narození velkého dramatika. Objevil se i vzácný slovník s jeho zápisky, shodou okolností či díky vypočítavosti právě nyní. Oslavy v ulicích propuknou ve středu.

Můžeme se přít, zda byl William Shakespeare ženou, šlechticem, homosexuálem, či postavou Prospera z vlastního dramatu Bouře. Jisté však je, že i čtyřista padesát let od narození je alžbětinský dramatik nejhranějším, nejcitovanějším a nejvydávanějším na světě.

V pondělí oznámili dva američtí sběratelé, že nalezli slovník s vlastnoručními Shakespearovými poznámkami. O existenci knihy se ví už z dřívějška, vědci však ověřovali pravost dramatikova rukopisu. Britská verze časopisu Forbes tvrdí, že objev je v kontextu shakespearovského bádání podobně důležitý jako vynález kompasu pro cestovatele, a zároveň upozorňuje na obrovskou sběratelskou hodnotu knihy. Archiválie je sice tištěná - pochází z roku 1580 a napsal ji John Baret - nicméně obsahuje řadu poznámek, jež do ní podle všeho přidal právě Shakespeare.

Zveřejněním senzačního objevu ovšem shakespearovská mánie nekončí. Britské deníky se předhánějí v shakespearovských tématech, počínaje seznamem těch nejlepších filmů na motivy bardových her (vede West Side Story coby muzikálová variace Romea a Julie) přes kreslené hity (inspirací pro Disneyho Lvího krále byl i Hamlet se zmarněnou touhou stát se vládcem) až po neumělé, leč sympatické gratulace, k nimž byli dramatikovi fanoušci vyzváni na internetu. Po síti teď kolují vlastnoručně přepsané stovky oblíbených veršů z jednotlivých her i sonetů.

Nesbo se klaní Macbethovi

Už několik měsíců se Británie od Londýna až po spisovatelovo rodiště Stradford chystá i na dnešní oslavy v ulicích, aby postupně přešla k přípravám oslav bardova úmrtí, v dubnu 2016 to bude čtyři sta let, co zemřel. Vydavatelský dům Hogarth Press už půl roku přidává jedno skvostné jméno za druhým do svého projektu Hogarth Shakespeare, v němž současní literáti vzdávají dramatikovi hold tím, že jeho příběhy "přepisují" do současných kulis.

Má jít o obdobu hollywoodské popularizace, jenomže v kvalitním hávu. Kupce benátského přepisuje držitel Man Bookerovy ceny Howard Jacobson, na Bouři pracuje Margaret Atwoodová, Zimní pohádku dělá Jeanette Wintersonová, Zkrocení zlé ženy Anne Taylorová. S Macbethem projekt prozíravě expandoval za hranice anglosaské literatury, letos v lednu svoji účast potvrdil i norský detektivkář Jo Nesbo. Nejnovější zprávy říkají, že do Othella se pustila Tracy Chevalierová, autorka, již i u nás známe hlavně díky romantickým příběhům včetně předlohy pro oscarovou Dívku s perlou.

Shakespearovské výročí si připomínáme i u nás. Počínaje čerstvě vydanou zlatou pamětní medailí v hodnotě téměř dvacet šest tisíc korun, konče alžbětinskou oslavou s Prague Shakespeare Company, v níž se v Divadle Kolowrat představí kromě jiných i překladatel Martin Hilský.