Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Wernisch a spol. vymysleli pěknou Býkárnu

  16:09aktualizováno  16:09
Tři z předních českých básníků Ivan Wernisch, Milan Ohnisko a Michal Šanda napsali společnou sbírku, nazvanou příznačně Býkárna.

Michal Šanda, Milan Ohnisko a Ivan Wernisch při křtu své sbírky Býkárna | foto: Petr Kotyk/Druhé město

"To bylo tak. Pod hodinami potkal Michal Šanda Milana Ohniska. Michal Šanda sejmul klobouk s hlavy a pravil: ´Majoucta, pane Ohnisko. Mohu se vám zdůvěřit s čímisi delikátním?´ ´Račte,´ odvětil Milan Ohnisko.

Michal Šanda tedy pokračoval: ´Už mne nebaví být Michalem Šandou.´ ´Nápodobně,´ odvětil s cíchami do prádelny kvapísí Ivan Wernisch. ´Ani mne už nebaví být Ivanem Wernischem.´ ´Což teprve mne Milanem Ohniskem!´ vzkřikl Milan Ohnisko."

Toto je jedna ze situací, uvedených v úvodu knihy jako okamžik zrodu myšlenky tří básníků napsat společnou sbírku. Jako pravděpodobnější se ovšem jeví zde též uvedená výpověď údajné Drahomíry H.

Ta pravila: "To vůbec takhle nebylo. Ti tři otrapové seděli na lavičce u nás ve dvorku. Těžko říct, kdo to řekl, ale že prý ho nebaví vůbec být. Hlavami pokývali. Potom ten zkraje sedící vlevo navrhl: Napišme si pro obveselení nějakou bejkárnu."

A protože knihu vydalo nakladatelství Druhé město, sídlící v Brně, a protože jeden ze tří účastníků tohoto "básnického happeningu", Milan Ohnisko, je Brňan, kniha nakonec nenese název v pražském, nýbrž úzkostlivě spisovném a tudíž "brněnštinou" zavánějícím tvaru Býkárna.

Těžko odhadnout, jak práce na sbírce probíhala, zda každý z básníků dodal svoje texty a celé trio z nich posléze vybíralo, či zda se všichni tři podíleli už na samotné tvorbě. Jisté je jedno: kniha do značné míry nese pečeť rukopisu Ivana Wernische, kterého se dopracoval ve svých posledních sbírkách.

Možná proto, že v "autorském kolektivu" je Wernisch de facto klasikem (narodil se roku 1942), jeho dva kolegové (oba 1965) jak se zdá poněkud ustoupili do pozadí.

Vesměs krátké a velmi krátké texty se pohybují převážně v rovině nonsensu (Ezra Pound je pokecanej/No jo/Jíst po jídle se nemá), slovních hříček (Vyšší ořech/vyšší nut/vždy jest nějak/vyšinut), případně, resp. nejčastěji, kombinace obojího (Vrchní intendant/nebyl žádný Kant/Nebyl ani Husserl/občas si i userl).

Básnění v Býkárně je skutečně především zábavné. Ostatně, při těsně předvánočním křtu knihy se publikum recitaci jednotlivých básní ústy brněnského muzikanta a herce Martina Dohnala místy smálo až nezřízeně.

Milan Ohnisko, Michal Šanda, Ivan Wernisch - Býkárna
Druhé město, 84 stran

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Spojte mé filmy v jeden, vyzval Švankmajer. A vznikla kunstkamera

Z knihy Jan Švankmajer

Jan Švankmajer se netají tím, že kinematografie pro něj vždy byla formou osobní terapie. V jednom z nedávných rozhovorů...

RECENZE: Foglarův odkaz ožívá v Prašině, kde se dávno zastavil čas

Řásnovka

Napínavá, tajuplná a dobrodružná se špetkou romantiky – taková je debutová kniha pro děti nazvaná Prašina, již napsal...

Zemřel překladatel Zeměplochy Jan Kantůrek

Ve věku 69 let zemřel překladatel sci-fi a fantasy literatury Jan Kantůrek (na...

Ve věku 69 let ve čtvrtek zemřel překladatel sci-fi a fantasy literatury Jan Kantůrek. Jeho nejznámějším překladem je...

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.cz