Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Webbera se ujaly děti

  11:59aktualizováno  11:59
K velkým muzikálům, jež ještě nebyly v tuzemsku inscenovány, náleží Cats skladatele Andrew Lloyda Webbera. Teď už to ovšem svým způsobem neplatí - pod názvem Kočky se o jeho uvedení postarala mostecká Základní umělecká škola v ulici Obránců míru, jejíž pedagogové z tanečního klubu Tempo a pěveckého oddělení jej nastudovali se svými studenty. Na přípravě se podílela také zdejší taneční škola Free Dance.
"Když jsem poprvé slyšela Webberovu hudbu z Cats, hned jsem věděla, že bych s ní chtěla ve škole pracovat," vzpomíná organizátorka projektu Jitka Ernstová. "Původně jsme vytvořili několik tanečních ukázek, ale přišlo nám líto nepracovat s nimi dál. Nakonec vznikla naše vlastní, zkrácená verze muzikálu."

Uvedení světového hitu malou základní uměleckou školou kdesi na periferii českého kulturního dění jistě vyvolá řadu otázek. Zejména kde vzala mostecká škola peníze na zaplacení autorských práv? "Naše Kočky jsou speciálně upraveny pro dětské protagonisty. Není to kompletní muzikál. Zachovali jsme dějovou linii, ale některé části jsme museli vypustit. Poplatky pro OSA nejsou v našem případě nijak zvlášť vysoké," upozorňuje Ernstová, která celé nastudování připravila, je autorkou choreografie, výtvarného řešení i úpravy české verze textů.

Muzikál je navíc připraven jako představení pro školy, tedy nekomerční, což má na autorské poplatky také vliv. "Nevidíme důvod, proč by vedle Mozarta a Bacha, kteří jsou na výchovných koncertech dětem obvykle předkládáni, nemohla znít i hudba současná a ve scénické podobě jako taneční divadlo," říká pedagog školy Richard Řeřicha, autor hudebního nastudování.

Mostečtí připravovali uvedení muzikálu více než rok. Řeřicha upravil většinu skladeb, posunul je blíže současnému zvuku a ve svém domácím studiu je spolu s desítkou svých studentů nahrál a nazpíval. Ernstová, inspirovaná filmovou verzí, připravila návrhy kostýmů, scény, líčení a choreografii. Jedenadvaceti tisíci (asi jedna třetina rozpočtu) přispěla pořádající ZUŠ, zbytek vyložili organizátoři projektu. "Některé děti si dokonce své kostýmy zaplatily, jinak bychom se asi k premiéře nedostali," líčí Ernstová. Všech osmadvacet protagonistů od šesti do osmnácti let prý bere práci na muzikálu vážně, ale nehrají si na profesionální divadelníky.

Po premiéře v mosteckém Městském divadle má ZUŠ práva ještě na jedenáct uvedení muzikálu do konce letošní sezony. Hrát ho bude ve svých školních prostorách. "Ozývají se nám různé instituce z regionu. Uvažujeme o uvádění i v další sezoně, vše záleží, jak bude reagovat publikum," říká Ernstová.

Zkouška muzikálu Cats v podání žáků umělecké školy v Mostě.

Zkouška muzikálu Cats v podání žáků umělecké školy v Mostě.

Zkouška muzikálu Cats v podání žáků umělecké školy v Mostě.

Zkouška muzikálu Cats v podání žáků umělecké školy v Mostě.

Zkouška muzikálu Cats v podání žáků umělecké školy v Mostě.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

PORTRÉT: Hlas jako přírodní bohatství. I to byla Aretha Franklinová

Aretha Franklinová v roce 1975 na předávání Oscarů

První žena uvedená do Rokenrolové síně slávy, Aretha Franklinová přezdívaná královna soulu, zemřela v 76 letech.

Zemřela královna soulu, legendární zpěvačka Aretha Franklinová

Aretha Franklinová v roce 1973

Ve věku 76 let zemřela americká soulová zpěvačka Aretha Franklinová. Umělkyně označovaná za "královnu soulu" trpěla...

Dionne Warwicková připomene svou kolegyni Arethu Franklinovou

Zpěvačka Dionne Warwicková

Soulová legenda Dionne Warwicková, která poprvé vystoupí v Česku 14. září, připomene nedávno zesnulou kolegyni Arethu...

Najdete na iDNES.cz