obálka komiksu Watchmen/Strážci | foto: BB/art

Watchmen alias Strážci zrovnoprávnili komiks s literaturou

  • 4
Slavný komiks Alana Moorea Watchmen (Strážci) je předlohou v kinech právě promítaného filmového hitu. V češtině ve druhém vydání nyní vyšla původní knižní verze této popkulturní ikony.

Scenárista Alan Moore společně s kreslířem Davem Gibbonsem v roce 1984 vydali Watchmen coby dílo, dekonstruující dosavadní postuláty komiksového žánru, v lecčems si z nich jaksi mimoběžně utahující a každopádně zavádějící zcela nová pravidla stavby příběhu a zejména konstrukce postav. K obojímu se od té doby odkazují zástupy dalších tvůrců.

O autorovi

Alan MooreSlávu Alana Moorea (1953) založily jeho první grafické romány V jako vendeta a Bažináč. Kromě Strážců patří mezi jeho nejvýznamnější díla komiksy Z pekla a tři svazky Ligy výjimečných. Jeho zatím posledním počinem jsou Ztracené dívky, komiks, v němž tři hrdinky viktoriánských románů mimo jiné řeší otázku, do jaké míry může být pornografie uměním...

"Představte si, jak Old Shatterhand přivede dceru náčelníka Apačů do jiného stavu, vše cynicky zapře a vysměje se jí. Představte si, jak se dospělému Mirku Dušínovi za války vrazí mravnost do hlavy tak, že se stane dozorcem v lágru. Zkrátka vyberte si jakoukoli čirou žánrovou studánku naivní dobrodružnosti a černobílosti, a pak do ní dusněte bagančetem. Tím získáte aspoň základní představu, co v roce 1984 provedl Alan Moore s komiksem." To napsal v souvislosti s prvním českým vydáním Watchmen přední český odborník na komiksy a překladatel Richard Podaný.

z komiksu Watchmen/Strážci

Rok 1984 byl ostatně pro dějiny žánru zásadní hned dvojmo - v témže roce totiž Frank Miller navázal na starou batmanovskou sérii a zcela ji překopal podle své vize v titulu Návrat temného rytíře. V dějinách má tak "orwellovský rok" pro fanoušky komiksu význam jakéhosi "bodu nula", od kterého se odvíjí nový pohled na superhrdinský žánr a vedou se neustálé spory, zda význam Mooreova nebo Millerova díla je zásadnější.

z komiksu Watchmen/Strážci

Moore ve Strážcích na pozadí kulis studené války přichází s novým typem superhrdinů, kteří sice mají neobyčejné schopnosti, které jim umožňují nabývat velké moci, nejedná se však o žádné zplozence nebe ani pekla, nýbrž lidi z masa a kostí, se všemi jejich problémy, pochybnostmi i fyzickými limity.

filmoví Strážci zůstali věrní komiksu

Čtěte recenzi zfilmovaných Watchmen

Alfou a omegou vrstevnatého Mooreaova příběhu je samozřejmě boj s nespravedlností, ovšem jakýmsi mottem celého díla je sentence římského klasika Iuvenalise "Kdo bude střežit strážce", tedy téma jednoznačně více než nadčasové. Ve Strážcích ostatně nejsou - stejně jako v životě - stoprocentně kladní a často ani stoprocentně záporní hrdinové.

z komiksu Watchmen/Strážci

Strážci ovšem nezměnili pravidla pouze uvnitř specializované komiksové komunity. Byli jedním z prvních děl, která minimálně po formální a stavebné stránce rehabilitovala tento žánr i v očích těch čtenářů, kteří do té doby považovali "kreslené seriály" za infantilní kýč. Výrazný zásah na cestě komiksu za zrovnoprávněním s klasickou literaturou už Alanu Mooreovi nikdo neodpáře.

Alan Moore, Dave Gibbons: Watchmen/Strážci
vyd. BB/art a Crew, 2. vydání, 416 stran