Ultra Violet: Má léta s Andy Warholem

Ultra Violet: Má léta s Andy Warholem (obálka knihy) | foto: Ikar

Warholova největší Superstar nepřijede

Malířka Ultra Violet, úzce spjatá se slavnou newyorskou Továrnou Andyho Warhola, zrušila svou plánovanou návštěvu Prahy. Její výstava v Muzeu Kampa však bude.

Výstava potrvá od 10. října do 5. listopadu. Ultra Violet zároveň měla pokřtít nové vydání své vzpomínkové knihy Má léta s Andy Warholem. Ta je už několik týdnů na trhu.

Ultra Violet v ČR dosud nikdy nebyla. Zúčastnila se pouze otevření muzea Andyho Warhola v Medzilaborcích v někdejším Československu. Od této chvíle, provázené dnes již legendární cestou z Prahy do Medzilaborců vlakem plným umělců, muzikantů, milovníků umění i jen čerstvě nabyté svobody, uplyne letos na podzim 15 let.

Ultra Violet byla také dvakrát v Bratislavě, v roce 1992 na výstavě svých děl a v roce 2000 na zahájení výstavy Andy Warhol a přátelé.

Ultra Violet, vlastním jménem Isabelle Collin Dufresneová, se narodila v roce 1935 ve Francii v zámožné rodině. Záhy se začala věnovat umění a v roce 1953 se přestěhovala do New Yorku, kde v šedesátých letech potkala Andyho Warhola.

Pobývat ve Warholově Továrně patřilo v 60. letech v New Yorku k bontonu a věděla to celá umělecká smetánka. Warhol měl mnoho múz, které hrály či pózovaly v jeho filmech, mezi muži i ženami. Nazýval je Superstars, tou nejznámější byla právě temná kráska Ultra Violet.

Autobiografické vzpomínání Ultra Violet mapuje bouřlivé období Ameriky, z něhož umělci čerpají dodnes. Autorka pobývala ve Warholově Továrně a stála u zrodu většiny jeho stěžejních děl - ať výtvarných, či filmových.

V knize líčí léta prožitá se Salvadorem Dalím, Johnem Grahamem, americkými výtvarníky Johnem Chamberlainem a Edwardem Ruschou i s Warholem. Popisuje divoké večírky plné drog a sexu, neopakovatelnou atmosféru Ameriky 60. a 70. let i setkání s nejrůznějšími lidmi od Johna Lennona a Yoko Ono až po americké kosmonauty či Richarda Nixona.

Cesty Ultra Violet a Warhola se začaly rozcházet, když umělce v roce 1968 postřelila Valerie Solanasová. Od té doby žil Warhol ve strachu, pomalu opouštěl staré přátele z Factory a stále více žil podle svého hesla "Sláva je umění zpeněžit svou auru".

Během 70. let prošla Ultra Violet duchovním přerodem. Studium nejrůznějších myšlenkových směrů ji přivedlo nakonec nazpět ke křesťanství, ve kterém byla vychována.
V roce 1990 si otevřela ateliér v Nice, založila výtvarné hnutí L'Ultratique a počátkem 90. let vydala dva manifesty: Nukleární andělé a Oslava světla.

Její obrazy, inspirované Janovou Apokalypsou, hýří všemi barvami duhy a andělé na nich osedlávají raketové střely. Během 90. let vystavovala svá díla ve Francii, Německu, Švýcarsku, Belgii a v USA.

,