Andy Warhol: Elektrické křeslo, 1971 | foto: Národní galerie Praha

Warhol s elektrickým křeslem a další mistři přilákali do NG na 60 tisíc lidí

  • 2
Batlinerova sbírka z vídeňské Albertiny, kterou představila Národní galerie v Praze (NG), od října přilákala bezmála 60 tisíc lidí. K vidění byla díla od Clauda Moneta, Andyho Warhola, Vasilije Kandinského, Maxe Ernsta a mnohých dalších světových umělců 19. a 20. století. Poslední návštěvníci si výběr z mistrovských děl mohli naposledy prohlédnout v pátek večer.

Výstava se díky vysoké návštěvnosti zařadila mezi nejúspěšnější projekty Národní galerie. Podle mluvčí instituce Evy Kolerusové zaznamenaly velký úspěch také doprovodné programy v podobě komentovaných prohlídek. Jednu z nich vedl i ředitel NG Milan Knížák. Den před ukončením výstavy zvala galerie na prohlídku pod vedením kurátorky Olgy Uhrové.

Claude  Monet: Lekníny (detail), 1917 – 1919

Claude Monet: Lekníny (detail), 1917 – 1919

René Magritte: Přenádherná krajina, 1953

René Magritte: Přenádherná krajina, 1953

Knížák už dříve uvedl, že díla zapůjčená z Albertiny vhodně doplnila vlastní sbírky Národní galerie. "Naše sbírky, třeba francouzská sbírka a sbírka mezinárodního umění, nejsou o nic méně kvalitní, naopak máme díla, která jsou světově naprosto unikátní, máme asi nejlepší sbírku raného Picassa na světě," řekl při zahájení výstavy v polovině října Knížák.

Reagoval tím na komentáře některých novinářů, že Národní galerie výstavy tak významných autorů nepořádala a čeští zájemci na ně jezdili do zahraničí.

Pojištění nebylo nutné, za díla ručil stát

Výstava Monet - Warhol měla podtitul Mistrovská díla z Albertina Museum a Batlinerovy sbírky. Manželé Batlinerovi jsou advokáti z Lichtenštejnska, kteří nakupovali umění celý život. V roce 2007 věnovali svou významnou sbírku Albertině. Ze souboru asi 300 děl Batlinerovy sbírky jich kurátoři Národní galerie Tomáš Vlček a Olga Uhrová vybrali na osm desítek.

Francis Bacon: Sedící postava, 1960

Francis Bacon: Sedící postava, 1960

Díky spolupráci mezi Albertinou a NG byla díla zapůjčena bez poplatku, hradily se pouze provozní náklady. Neplatilo se ani pojištění, za díla se zaručil stát.

,