Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Waltari: Cítíme se tu skoro jako doma

  2:43aktualizováno  2:43
V první polovině 90. let byli finští Waltari, kteří nyní vydávají nové album Release Date, považováni za průkopníky tzv. crossoveru, do té doby neslýchané fúze rocku s jinými žánry, především s rapem.

Kartsy Hatakka z kapely Waltari | foto: David VotrubaiDNES.cz

Mnozí odborníci je stavěli na stejnou úroveň jako kapely typu Red Hot Chili Peppers, klaněla se jim celá Evropa a chystali se dobýt Ameriku. O patnáct let později jsou to však hlavně věrní příznivci a zasvěcení, kteří vědí, že Waltari vydávají další řadové album. Co se však nezměnilo, je kvalita muziky: jejich našlápnutý rock vyšperkovaný prvky různých žánrů je stále zábavný a strhující.

"Vůbec ne, má to přece svou logiku," odpovídá zpěvák a baskytarista Kartsy Hatakka na otázku, jestli kapele není promarněné šance na světovou slávu líto. "Tehdy byl crossover v módě, a tak se na nás všichni vrhli, protože jsme hráli úplně jinak a nově. Jenže jsme z Finska a to je v otázce dlouhodobé kariéry na světové špičce velký handicap. Museli bychom se přestěhovat do centra dění a přizpůsobit se byznysu – a to bychom nikdy neudělali. Jsme svobodní a spokojení a na nedostatek publika si rozhodně nemůžeme stěžovat."

Rozhodnutí zůstat kvůli svobodě doma "za pecí" prý Waltari nikdy nelitovali. "Vlastně spíš naopak. Jak se v posledních letech situace v hudebním průmyslu mění, znovu děkujeme svému zdravému rozumu, že jsme se drželi při zemi," tvrdí Hatakka.

"Dnes je totiž úplně všechno jen o byznysu. Muzika je trapně stejná a předvídatelná a málokdo se odváží jít vlastní cestou. Rock by měl být přece o svobodném vyjádření, klišé a konvence by v něm neměly mít místo, ale tak to bohužel dneska nefunguje. Kapely se snaží vejít do nějakého modelu, který se ukázal jako úspěšný, všechny písničky jsou stejné a nudné. My máme to štěstí, že si opravdu svobodně můžeme dělat, co chceme."

To platí také o novém albu Release Date. "Někteří lidé tvrdí, že je ta muzika těžko stravitelná, což mi připadá jako nesmysl. Proto si velmi vážím názoru jednoho fanouška, který nám napsal, že je naopak málo nestravitelná, měla by být ještě divočejší a nekonvenčnější. To se mi moc líbí, doufám, že takových příznivců máme hodně!"

Album považuje Hatakka za důstojnou korunu oslav 20. výročí, které si Waltari připomněli loni. "Je to už skoro jako manželství," říká. "A jako každé manželství, i my jsme měli před pár lety krizi, která hrozila rozvodem. Ale zažehnali jsme ji, vztahy se pročistily a album Release Date je názorným důkazem toho, že se to povedlo. Podle mě jsme už dlouho nic tak dobrého nenatočili, ale důležité je, aby si to myslela i kritika," usmívá se zpěvák.

Během své existence Waltari v Česku zdomácněli jako málokterá slavná zahraniční kapela. Neobvykle často tu vystupují, mají tu spoustu přátel, spolupracují s českými muzikanty a jejich oficiální internetové stránky mají dokonce českou verzi.

"Vyvinulo se to postupně," líčí Hatakka. "Lidi nás tu z nějakých důvodů vždycky měli rádi, a tak nás pořadatelé pořád zvali. Pak se stalo, že jsme díky sponzorství získali levné letenky do Prahy, a přes Prahu vede cesta do Evropy, takže když už jsme tu byli, vždycky jsme se snažili zařídit si přitom koncert. Lenku Dusilovou známe už z doby Sluníčka, je to moc fajn holka a skvělá zpěvačka a muzikantka, pak jsme se dali dohromady s Wohnout, kteří byli naši fanoušci, atd. Ale v principu jde o to, že se u vás cítíme dobře. Skoro jako doma."

Česko proto určitě nemine ani letošní oficiální turné k albu Release Date. "Myslím, že v rámci turné u vás odehrajeme alespoň tři koncerty a pak určitě zajedeme i na pár letních festivalů, ty jsou vždycky super. Prostě jako každý rok."

Autor:Nejčtenější

Na Slovensku žádají konec výstavy Ringo Čecha. Není to umění, argumentují

František Ringo Čech v ostravské galerii Chagall.

Zaměstnanci Liptovské galerie P. M. Bohúňa se distancovali od výstavy Františka Ringo Čecha, která je zde k vidění od...

GLOSA: Pharrell Williams na Colours zklamal víc než deštivé počasí

Pharrell Williams s kapelou N.E.R.D. na Colours of Ostrava (18. července 2018)

První den letošního ročníku festivalu Colours of Ostrava přilákal velké množství návštěvníků, jeho vyvrcholením byl...Mamma Mia! Muzikál je zpět, se Streepovou, Brosnanem i babičkou Cher

Záběr z pokračování snímku Mamma Mia!

Filmařsky sice žádná sláva, ale nakažlivá nálada, výteční herci a písně skupiny ABBA vylepšili před deseti lety...

RECENZE: Mamma Mia! Druhý díl filmového muzikálu se málem uvzlyká

Z plakátu k filmu Mamma Mia 2

Když se romantický kýč zbaví živelnosti, co mu zbude? Sladkobolnost. Právě to se přihodilo druhému dílu úspěšného...

VIDEO: Buď zemře hladem, nebo mezi žraloky. Útěk znovu zkusí Motýlek

Motýlek

Koncem září přijde do kin nová verze slavného dramatu Motýlek. Roli muže, který se snaží uprchnout z trestanecké...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Festivalu Masters of Rock kraloval pohodář Gene Simmons

Zpěvák a baskytarista kapely Kiss Gene Simmons 15. července 2018 na festivalu...

Poslední dva roky měli vyprodáno předem, letos to nakonec nevyšlo. Podle pořadatelů dorazilo na vizovický Masters of...

GLOSA: Loni pomohli Stounům, letos Kaleo víc než potěšili Ostravu

Kaleo na Colours of Ostrava (19. července 2018)

Jednotícím prvkem druhého dne Colours of Ostrava byl opět vytrvalý, byť naštěstí jen mírný déšť. Ale také neutuchající...

GLOSA: Pharrell Williams na Colours zklamal víc než deštivé počasí

Pharrell Williams s kapelou N.E.R.D. na Colours of Ostrava (18. července 2018)

První den letošního ročníku festivalu Colours of Ostrava přilákal velké množství návštěvníků, jeho vyvrcholením byl...

Najdete na iDNES.cz