Waltari: Cítíme se tu skoro jako doma

  2:43aktualizováno  2:43
V první polovině 90. let byli finští Waltari, kteří nyní vydávají nové album Release Date, považováni za průkopníky tzv. crossoveru, do té doby neslýchané fúze rocku s jinými žánry, především s rapem.

Kartsy Hatakka z kapely Waltari | foto: David VotrubaiDNES.cz

Mnozí odborníci je stavěli na stejnou úroveň jako kapely typu Red Hot Chili Peppers, klaněla se jim celá Evropa a chystali se dobýt Ameriku. O patnáct let později jsou to však hlavně věrní příznivci a zasvěcení, kteří vědí, že Waltari vydávají další řadové album. Co se však nezměnilo, je kvalita muziky: jejich našlápnutý rock vyšperkovaný prvky různých žánrů je stále zábavný a strhující.

"Vůbec ne, má to přece svou logiku," odpovídá zpěvák a baskytarista Kartsy Hatakka na otázku, jestli kapele není promarněné šance na světovou slávu líto. "Tehdy byl crossover v módě, a tak se na nás všichni vrhli, protože jsme hráli úplně jinak a nově. Jenže jsme z Finska a to je v otázce dlouhodobé kariéry na světové špičce velký handicap. Museli bychom se přestěhovat do centra dění a přizpůsobit se byznysu – a to bychom nikdy neudělali. Jsme svobodní a spokojení a na nedostatek publika si rozhodně nemůžeme stěžovat."

Rozhodnutí zůstat kvůli svobodě doma "za pecí" prý Waltari nikdy nelitovali. "Vlastně spíš naopak. Jak se v posledních letech situace v hudebním průmyslu mění, znovu děkujeme svému zdravému rozumu, že jsme se drželi při zemi," tvrdí Hatakka.

"Dnes je totiž úplně všechno jen o byznysu. Muzika je trapně stejná a předvídatelná a málokdo se odváží jít vlastní cestou. Rock by měl být přece o svobodném vyjádření, klišé a konvence by v něm neměly mít místo, ale tak to bohužel dneska nefunguje. Kapely se snaží vejít do nějakého modelu, který se ukázal jako úspěšný, všechny písničky jsou stejné a nudné. My máme to štěstí, že si opravdu svobodně můžeme dělat, co chceme."

To platí také o novém albu Release Date. "Někteří lidé tvrdí, že je ta muzika těžko stravitelná, což mi připadá jako nesmysl. Proto si velmi vážím názoru jednoho fanouška, který nám napsal, že je naopak málo nestravitelná, měla by být ještě divočejší a nekonvenčnější. To se mi moc líbí, doufám, že takových příznivců máme hodně!"

Album považuje Hatakka za důstojnou korunu oslav 20. výročí, které si Waltari připomněli loni. "Je to už skoro jako manželství," říká. "A jako každé manželství, i my jsme měli před pár lety krizi, která hrozila rozvodem. Ale zažehnali jsme ji, vztahy se pročistily a album Release Date je názorným důkazem toho, že se to povedlo. Podle mě jsme už dlouho nic tak dobrého nenatočili, ale důležité je, aby si to myslela i kritika," usmívá se zpěvák.

Během své existence Waltari v Česku zdomácněli jako málokterá slavná zahraniční kapela. Neobvykle často tu vystupují, mají tu spoustu přátel, spolupracují s českými muzikanty a jejich oficiální internetové stránky mají dokonce českou verzi.

"Vyvinulo se to postupně," líčí Hatakka. "Lidi nás tu z nějakých důvodů vždycky měli rádi, a tak nás pořadatelé pořád zvali. Pak se stalo, že jsme díky sponzorství získali levné letenky do Prahy, a přes Prahu vede cesta do Evropy, takže když už jsme tu byli, vždycky jsme se snažili zařídit si přitom koncert. Lenku Dusilovou známe už z doby Sluníčka, je to moc fajn holka a skvělá zpěvačka a muzikantka, pak jsme se dali dohromady s Wohnout, kteří byli naši fanoušci, atd. Ale v principu jde o to, že se u vás cítíme dobře. Skoro jako doma."

Česko proto určitě nemine ani letošní oficiální turné k albu Release Date. "Myslím, že v rámci turné u vás odehrajeme alespoň tři koncerty a pak určitě zajedeme i na pár letních festivalů, ty jsou vždycky super. Prostě jako každý rok."

Autor:Nejčtenější

POSLEDNÍ DOJMY: Porušil Labyrint III desatero pravidel detektivky?

Záběr z třetí řady seriálu Labyrint

Záhada trvající sedm večerů je konečně vyřešena, poslední část televizního Labyrintu III odhalila pachatele. S...

Tušil jsem, že bude velmi kontroverzní, říká autor sochy Špinarové

David Moješčík ve svém ateliéru v Janovicích při pracích na soše Věry Špinarové.

Vtípky, petice, výzvy k předělání. Ostravská socha Věry Špinarové od veřejnosti zatím sklízí zejména kritické ohlasy....Další státní cena v ohrožení, odmítla ji rodina Evalda Schorma

Příběh falešného faráře (Vlastimil Brodský),  který pomáhá všem vesničanům, ale...

Letošní předávání cen v kultuře, jimiž stát oceňuje výrazné osobnosti, má další trhlinu. Poté, co odmítl převzít cenu...

Prohlédněte si snímky nominované v prestižní soutěži Czech Press Photo

Fotografie nominované do soutěže Czech Press Photo 2018

Dvacátý čtvrtý ročník soutěže Czech Press Photo už zná fotografie, které nejvíce zaujaly mezinárodní porotu. Ta...

RECENZE: Rašín utopený v slzách. Podstatný kus jeho portrétu chybí

Z natáčení filmu Rašín

Diváci od dvoudílného Rašína očekávají celistvý portrét muže, jenž se takříkajíc zasloužil o stát. Film je však po oba...

Další z rubriky

VIDEO: S exotickým jménem čeká na zázrak. Představuje se Sofian Medjmedj

Sofian Medjmedj

Zpěvák Sofian Medjmedj nejprve vydal singl TV Shows, který nahrál společně s Benem Cristovao ve studiu Abbey Road, nyní...

RECENZE: Samson a Dalila v New Yorku. Vášeň vzplála o přestávce

Roberto Alagna jako Samson a Elina Garanča jako Dalila v Metropolitní opeře

Biblický příběh siláka Samsona a svůdné Dalily byl dalším představením, které odvysílala do světových kin Metropolitní...

VIDEO Mireille Mathieu natočila videoklip v prostorách Pražského hradu

Mireille Mathieu (Kongresové centrum, Praha, 16. října 2016)

Francouzská šansonová legenda Mireille Mathieu vydá v listopadu nové album Mes classiques, které uvozuje singlem Le...Najdete na iDNES.cz