Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Wajda vypráví o masakru v Katyni, kde ztratil otce

  0:56aktualizováno  0:56
Do českých kin přichází polský film nominovaný na Oscara: Katyň. Režisér Andrzej Wajda v něm vypráví o masakru z roku 1940.

Z filmu Katyň | foto: Bontonfilm

Dlouho se o tom nesmělo ani nahlas mluvit, natož psát nebo snad dokonce točit filmy. Teprve s rozpadem sovětského bloku přiznalo Rusko svou odpovědnost za Katyň, masakr více než dvaceti tisíc polských vojáků i civilistů, který vykonala sovětská tajná policie NKVD na Stalinův příkaz. Trvalo šedesát sedm let, než potomek jednoho ze zavražděných natočil o celé události film jménem Katyň.

V roce 1940 bylo příštímu světoznámému filmaři Andrzeji Wajdovi teprve třináct let. Jeho otec, kapitán polského dělostřelectva, zahynul při katyňském masakru; pozůstatky těla se nikdy nenašly. A temná síť zapovězeného tajemství visela dlouho nad celou krvavou historií.

Hromadné hroby obětí odhalili Němci ještě za druhé světové války. Nechali masakr mezinárodně vyšetřovat, Moskva však ze zločinu obvinila právě Němce a Západ mlčel. Rusko až po půl století – v roce 1990 – oficiálně přiznalo, že sovětský vůdce Josif Stalin opravdu nařídil hromadné vraždy polské vojenské a společenské elity. Přesto stále odmítá odtajnit všechny příslušné dokumenty.

Jak žily ženy mrtvých
Ale Wajda, který svůj film natočil podle knihy Katyň: Post Mortem od Andrzeje Mularczyka, žádné úřední dokumenty ani nepotřeboval. Zaměřil se na příběhy lidí, které tragédie osobně zasáhla. Filmu vévodí hlavně osudy žen, které přišly o své manžely, bratry nebo syny.

Některé z nich rovněž upadly do sovětského zajetí, jiné sháněly důkazy o přežití svých blízkých, další jen rezignovaně čekaly na potvrzení nejhorších obav a definitivní konec marných nadějí. Hrdina Wajdova filmu má jméno rodina.

Nicméně ani dobové politické zákulisí včetně tehdejšího dočasného spojenectví Stalina s Hitlerem ve filmu nechybí. Publikum po léta krmené válečnými filmy o "hodných" a "zlých" najednou spatří nevídanou scénu, jak sovětský důstojník kamarádsky zdraví německého kolegu.

A když jejich vzájemnou vstřícnost sledují zajatí polští vojáci, říkají si mezi sebou: "Co myslíš, jak dlouho jim to přátelství vydrží?" "Hitler slibuje tisíciletou říši, komunismus je na věčné časy, ono to vyjde nastejno."

Z vrahů osvoboditelé
Film si všímá také konce války, když ženy mrtvých musely sledovat, jak se z vrahů náhle stávají osvoboditelé, a rovněž poválečného režimu v Polsku, kdy byli lidé spojení s Katyní dál pronásledováni.

Andrzej Wajda, tvůrce snímků Popel a démant, Veselka, Danton, Člověk z mramoru či Země zaslíbená, obdržel před osmi lety čestného Oscara za celoživotní dílo. Ale přesto svou režijní dráhu za uzavřenou rozhodně nepokládá, ostatně oscarovou nominaci za loňskou Katyň v kategorii nejlepší neanglicky mluvený film dostal ke svým dvaaosmdesátým narozeninám.

V Polsku snímek, jejž Wajda věnoval otcově památce, vyhrál pět výročních národních cen, mimo jiné za nejlepší film roku 2007. "Nikdy jsme nedoufali, že se dožijeme pádu Sovětského svazu a uvidíme Polsko svobodné," říká o své generaci muž, který sošku Oscara věnoval krakovské univerzitě.
Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Šestatřicet miliardových filmů. A vedle nich tisícové propadáky

Z filmu Avengers: Infinity War

Když první film překonal v celosvětových tržbách miliardu dolarů, byla to událost; dnes nepřekvapí. Dosud miliardovou...

Objímá mě plyšák Pú, vylíčil Ewan McGregor v roli Kryštůfka Robina

Ewan McGregor s medvídkem Pú ve filmu Kryštůfek Robin

Ewan McGregor hraje ve filmu Kryštůfek Robin titulního hrdinu už v dospělosti, kdy znovu potká své kamarády z knih A....

VIDEO: V hlavní roli princezna alkoholička. Tvůrce Simpsonů má nový seriál

Ze seriálu Disenchantment (2018)

Tvůrce legendárních seriálů Simpsonovi a Futurama Matt Groening přichází s novým televizním počinem. Jmenuje se...

Najdete na iDNES.cz